Data publikacji:

Senność po jedzeniu – przyczyny, jak zapobiec

Senność po jedzeniu to dolegliwość, która może być spowodowana spadkiem poziomu glukozy we krwi, zbyt obfitym posiłkiem lub poważniejszymi schorzeniami. Jakie są przyczyny senności po jedzeniu? Jak jej zapobiegać i jak sobie radzić ze zmęczeniem po posiłku? Sprawdź w artykule!

senność po jedzeniu

Senność po jedzeniu – skąd się bierze?

Łagodna senność po jedzeniu to stosunkowo częsta przypadłość. Nie bez przyczyny wiele osób po posiłku ucina sobie krótką drzemkę. Układ trawienny zaczyna intensywniej pracować, w związku z czym większa ilość krwi przepływa z mózgu do okolic brzucha, co prowadzi do zmęczenia. Senność może być silniejsza po obfitych posiłkach, dlatego aby jej przeciwdziałać, warto zrezygnować z przejadania się.

Nieco poważniejszą przyczyną nagłej senności po posiłku może być hipoglikemia reaktywna. Dolegliwość spowodowana jest spadkiem poziomu glukozy we krwi (poniżej ok. 60 mg/dl w ciągu kilku godzin od posiłku). Gdy cukier spada, człowiek robi się senny i osłabiony, a w skrajnych przypadkach – może nawet stracić przytomność. Nagła senność po jedzeniu słodyczy może wskazywać właśnie na hipoglikemię reaktywną. Warto wiedzieć, że stan ten może być wczesnym stadium cukrzycy, dlatego objawy warto skonsultować z lekarzem.

Senność po jedzeniu występuje najczęściej po spożyciu węglowodanów prostych, a także tryptofanu. Do pierwszej grupy należą słodycze, soki, ciasta czy też białe pieczywo i makarony. Tryptofan zaś jest aminokwasem występującym głównie w nabiale.

Jeszcze inną dolegliwością związaną z sennością po jedzeniu jest odwodnienie organizmu. Pij odpowiednią ilość wody w ciągu dnia, zwłaszcza w upały, po wysiłku oraz gdy masz gorączkę. Pomoże ci to zapobiec uczuciu senności.

Sprawdź również, mata akupresury - sposobem na ból kręgosłupa.

Jakie mogą być przyczyny senności po jedzeniu?

Przyczyną senności po jedzeniu mogą być różne choroby organizmu. Poniżej opisujemy najpopularniejsze schorzenia, które mogą powodować ten objaw.

Senność po jedzeniu – cukrzyca

Senność po jedzeniu często występuje w przebiegu cukrzycy – szczególnie typu 1. Powodem dolegliwości jest zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. Jeśli oprócz tego odczuwasz zwiększone pragnienie i osłabienie, skonsultuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednie badania.

Senność po jedzeniu – tarczyca

Kolejną przyczyną senności po jedzeniu może być niedoczynność tarczycy. Hormony produkowane przez ten gruczoł odpowiadają za wiele ważnych procesów metabolicznych. Do innych objawów niedoczynności tarczycy należą: częste uczucie zimna, spowolnienie tętna oraz zaburzenia koncentracji.

Senność po jedzeniu – choroby trzustki

Senność po jedzeniu może wynikać również z problemów z trzustką. Właśnie ten organ odpowiada za produkcję insuliny. Gdy jej wyrzut jest nagły po posiłku, może pojawić się osłabienie oraz zmęczenie. Oprócz tego mogą wystąpić drżenie rąk oraz napady wilczego głodu.

Senność po jedzeniu – hipersomnia

Hipersomnia to schorzenie objawiające się nadmierną sennością w ciągu dnia pomimo przesypiania 7-8 godzin. Jeśli senność występuje u ciebie nie tylko po jedzeniu, lecz także w innych momentach, być może cierpisz właśnie z powodu tej dolegliwości. 

Senność po jedzeniu – niskie ciśnienie

Niskie ciśnienie, czyli hipotensja, to kolejna możliwa przyczyna senności po jedzeniu. Gdy ciśnienie spada poniżej normy, pojawiają się senność, zmęczenie i osłabienie. Zwykle jednak objawy te występują nie tylko po posiłku, lecz także w innych sytuacjach.

Senność po jedzeniu – leki

Senność po jedzeniu może być także skutkiem ubocznym przyjmowanych leków. Najczęściej dotyczy to lekarstw na nadciśnienie, uspokajających, antypsychotycznych, antydepresantów, przeciwalergicznych. Jeśli podejrzewasz, że senność może być spowodowana przyjmowanymi lekami, koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi.

Jak sobie radzić z sennością po jedzeniu?

Jak radzić sobie z sennością po jedzeniu? Zależy to w dużej mierze od przyczyny dolegliwości. Przede wszystkim zrezygnuj z przejadania się. Jedz częściej, ale mniejsze posiłki. Jeśli po kilku godzinach niejedzenia nagle pochłoniesz duży obiad, z dużym prawdopodobieństwem będziesz odczuwać senność.

Aby walczyć z dużą sennością po jedzeniu, ogranicz spożycie węglowodanów prostych, zwłaszcza słodyczy i białego cukru, ale również białego pieczywa czy makaronów. Produkty te powodują nagłe podwyższenie poziomu glukozy we krwi oraz wyrzut insuliny.

Zadbaj o zdrową dietę. Wprowadź do codziennego jadłospisu świeże warzywa i owoce, chude mięso, orzechy, dobre tłuszcze i produkty pełnoziarniste. Pij również dużo wody. Gdy zaczniesz dobrze się odżywiać, szybko zauważysz, że będziesz mieć więcej energii do działania.

Aby zniwelować uczucie zmęczenia, zadbaj o odpowiednie dotlenienie organizmu. Otwieraj okno podczas pracy i chodź codziennie na spacery. Jeśli czujesz, że ogarnia cię senność, wyjdź na chwilę z domu i udaj się na krótką przechadzkę.

Postaraj się nie ucinać sobie drzemek zaraz po jedzeniu. W pozycji leżącej żołądek ma problemy z trawieniem pokarmu, co może skutkować refluksem i zgagą. Jednak drzemki same w sobie nie są wcale złe. Ważne jedynie, aby nie spać bezpośrednio po posiłku. Jeśli poczujesz senność w ciągu dnia, możesz położyć się na 15-30 minut – ale nie dłużej. Taka drzemka zregeneruje organizm, korzystnie wpłynie na serce oraz twoje samopoczucie.

Jeśli żadna z powyższych rad nie pomoże, udaj się do lekarza, aby zbadać swój stan zdrowia. Być może senność po jedzeniu wynika z jakiejś choroby przewlekłej. Specjalista zleci komplet badań, na podstawie których zaleci leczenie, dietę i odpowiednie postępowanie.

Autorka: Olga Wacholc