Jak już wiesz, praktyki asan zwiększają dopływ tlenu do komórek. To, a także fakt, że ćwiczenia pomagają w wyrównaniu rytmu serca, sprawia, że ciśnienie się normuje. Nadciśnienie nie jest jednak jedynym schorzeniem, na które pomaga joga – zmniejsza ona również prawdopodobieństwo cukrzycy, otyłości, udaru czy zawału serca.
Czy joga odchudza?
Byłoby idealnie, gdyby joga – oprócz korzyści zdrowotnych, powodowałaby także utratę zbędnych kilogramów. Czy to możliwe?
Należy zauważyć, że nie są to ćwiczenia, które – jak na przykład aerobowe, mają głównie spalać tłuszcz. Nie oznacza to jednak, że joga nie powoduje chudnięcia. Asany wymagają dużego napięcia mięśni – w trakcie przyjmowania kolejnych pozycji sama przekonasz się, że wymaga to od organizmu pewnego wysiłku. A wysiłek to zawsze utrata kalorii.
Jeśli więc zastanawiasz się, czy joga odchudza, to tak – aczkolwiek nie dzieje się to szybko. Znacznie prędzej zauważysz za to, że twoje ciało staje się bardziej wyrzeźbione, a kształty bardziej opływowe. Już tylko dlatego warto ćwiczyć!