Data publikacji:

Jak czyścić uszy? Sposoby na prawidłowe czyszczenie uszu w domu

Dla wielu osób widok nagromadzonej w czyichś uszach woskowiny jest nie do zniesienia – kojarzy nam się to z brakiem higieny i wzbudza obrzydzenie. Stąd też wielu z nas codziennie czyści uszy i starannie usuwa żółtawą wydzielinę. Czy jednak na pewno słusznie? Sprawdź, czy i jak czyścić uszy, by sobie nie zaszkodzić.

czyszczenie uszu

Jak czyścić uszy, by robić to bezpiecznie?

Chociaż dla wielu osób woskowina to nic innego jak coś w rodzaju brudu, w istocie jest to wydzielina, która pełni bardzo ważne funkcje – chroni uszy przed kontaktem ze szkodliwymi drobnoustrojami, oczyszcza przewód słuchowy (między innymi ze złuszczonej skóry), a także nawilża go i natłuszcza.

W związku z powyższym nadgorliwe albo niewłaściwe usuwanie woskowiny prowadzi do produkowania jej większych ilości przez organizm, a ostatecznie – do powstania korka, który może usunąć już tylko laryngolog. Jak tego uniknąć? Jak czyścić uszy, aby wyglądać schludnie, ale i sobie nie zaszkodzić? 

Jak czyścić uszy w bezpieczny sposób?

Jeśli zastanawiasz się, jak czyścić uszy domowym sposobem, to mamy dla ciebie bardzo prostą instrukcję.

  • Przed pójściem pod prysznic zabierz ze sobą kilka płatków kosmetycznych albo patyczków do czyszczenia uszu (możesz wybrać takie dla niemowląt, z poszerzoną końcówką, która zapobiega zbyt głębokiemu wsunięciu patyczka). 
  • W czasie prysznica ustaw strumień wody na średnią moc. 
  • Przyłóż rączkę prysznica do głowy, tak aby woda wpływała do ucha. 
  • Zacznij dokładnie myć uszy palcami. Możesz użyć również żelu do mycia ciała.
  • Na koniec, używając patyczka albo wacika, usuń woskowinę, która wydostała się z kanału słuchowego. Pamiętaj, że nie wolno ci głęboko wsuwać patyczka.

Jak czyścić uszy innymi sposobami?

Oczywiście możesz wypróbować również inne metody doprowadzenia uszu „do porządku”. Metodami, które sprawdzą się, gdy wydzieliny jest zbyt dużo, jest czyszczenie przewodu słuchowego przy pomocy wody utlenionej oraz parafiny.

Jak czyścić uszy wodą utlenioną?

Jednym z bezpieczniejszych sposobów na wyczyszczenie ucha jest zaaplikowanie do kanału słuchowego wody utlenionej. Pamiętaj jednak, że nie możesz robić tego samodzielnie. Jeśli chcesz w ten sposób wyczyścić uszy, połóż się na boku, a następnie poproś drugą osobę, aby wkropiła jedną kroplę wody (roztwór 1,5%, maksymalnie 3%). Jeśli nic złego się nie zadzieje, tj. nie odczujesz bólu, można zaaplikować kolejne trzy krople. Następnie należy usunąć nadmiar wody płatkiem kosmetycznym. Zabieg można powtarzać 2-3 razy dziennie przez maksymalnie 3 dni.

Jak czyścić uszy parafiną?

Kolejny skuteczny i bezpieczny sposób na oczyszczenie uszu to również ten z użyciem parafiny. Parafinę kosmetyczną bez problemu kupisz w aptekach internetowych albo stacjonarnych.

Chcąc oczyścić ucho, najpierw ogrzej parafinę – jej temperatura powinna wynosić 36 stopni Celsjusza. Następnie połóż się na boku i poproś bliską osobę, aby wkropiła do ucha kilka kropli płynu. Po pięciu minutach powtórz to samo z drugim uchem.

Uwaga! Taki zabieg można stosować profilaktycznie nawet 2 razy w tygodniu. Parafina nie uczula, nie powoduje żadnych dolegliwości, a do tego szybko i skutecznie pozwala pozbyć się nadmiaru woskowiny. 

Jak czyścić uszy przy pomocy specjalistycznych środków?

Warto wiedzieć, że w sprzedaży dostępnych jest mnóstwo produktów, które bezpiecznie i szybko usuwają nadmiar woskowiny. Najczęściej zawierają one w składzie oleje roślinne, parafinę, glicerol, naturalne środki przeciwzapalne, naturalne środki antybakteryjne oraz sól fizjologiczną. Tego typu produkty możesz stosować 1-2 razy w tygodniu – zarówno w celu wyczyszczenia uszu, jak i profilaktycznie.

Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.