Z kolei skład maści niedźwiedziej różni się w zależności od producenta. Oprócz wymienionych powyżej olejków eukaliptusowych i kamforowych, mięty oraz wyciągu z arniki i chmielu zwyczajnego preparat może zawierać na przykład:
- krwawnik pospolity – ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne,
- melisę – działa przeciwzapalnie, odpręża i niweluje uczucie zmęczenia.
Przeciwwskazania do stosowania maści końskiej i niedźwiedziej
Przed zakupem wybranego preparatu upewnij się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jego stosowania! Który z nich jest bezpieczniejszy – maść końska czy niedźwiedzia?
W przypadku maści końskiej najważniejszym przeciwwskazaniem jest alergia lub nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie może być ona również stosowana przez dzieci, chyba że pediatra stwierdzi inaczej. Dodatkowo zaleca się nakładanie jej punktowo i bardzo ostrożnie, unikając okolic ust i nosa.
Z kolei maść niedźwiedzia nie powinna być używana przez dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Przyjęło się, że preparat jest bezpieczny dla młodzieży od 16. roku życia, ale dla pewności warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Co więcej, naturalny produkt nie może być stosowany w przypadku alergii na jakikolwiek składnik. Pamiętaj, aby nie aplikować maści niedźwiedziej na wypryski i rany oraz unikać okolic oczu, nosa i ust.