Data publikacji:

Maść niedźwiedzia czy końska: którą wybrać?

Zmagasz się z bólem kostki, łokcia lub innej partii ciała? A może od kilku dni dokuczają ci mięśnie, które zostały naciągnięte podczas zbyt intensywnego treningu? W takim razie bez obaw możesz sięgnąć po naturalne produkty, dzięki którym już wkrótce dolegliwości ustąpią. Sprawdzamy, który z nich – maść niedźwiedzia czy końska – będzie najlepszym wyborem.
maść niedźwiedzia czy końska

Maść końska czy niedźwiedzia – jakie mają działanie?

Jeśli zastanawiasz się, która maść – końska czy niedźwiedzia – będzie lepszym wyborem, to zacznij przede wszystkim od sprawdzenia ich działania. Pod lupę bierzemy pierwszą z nich, która swoją nazwę zawdzięcza… podobnemu produktowi, który był dawniej używany w ulżeniu zmęczonym koniom.

Maść końska, dzięki doskonałym rezultatom u zwierząt, trafiła także do ludzkich apteczek. Nie bez powodu – preparat znakomicie radzi sobie ze zmniejszeniem bólu kręgosłupa czy stawów, w szczególności tego reumatycznego. Oczywiście, bez obaw można sięgać po nią również w przypadku obrzęków czy stłuczeń oraz po zbyt intensywnym treningu na siłowni, po którym twoje mięśnie potrzebują pomocy w regeneracji.


Przeczytaj także: Mata do akupresury sposobem na ból kręgosłupa


Maść końska może działać rozgrzewająco albo chłodząco. W pierwszym przypadku pobudza krążenie, a tym samym okazuje się pomocna w walce z nerwobólami, artretyzmem czy reumatyzmem. Równie świetnie sprawdzi się także w bólu mięśni. Z kolei jej chłodzący odpowiednik to najlepszy wybór dla sportowców, którzy są nieustannie narażeni na kontuzje, stłuczenia i nadwyrężenia.
Jak to wygląda w przypadku maści niedźwiedziej? Również ten preparat możesz znaleźć w aptekach w kilku wariantach – chłodzącym, rozgrzewającym lub silnie rozgrzewającym. Pierwszy rodzaj ma działanie rozluźniające, dzięki czemu może być stosowany przez osoby aktywne fizycznie, które skręciły staw lub zmagają się ze stłuczeniami i obrzękami. Z kolei rozgrzewające preparaty pobudzają krążenie i rozszerzają naczynia krwionośne. W efekcie sprawdzają się znakomicie w przypadku bólu reumatycznego i stanów zapalnych.

Wskazania, czyli kiedy stosować maść niedźwiedzią, a kiedy końską

Czas sprawdzić, jakie są wskazania do stosowania naturalnych preparatów. Dzięki temu dowiesz się, czy przy twoich problemach pomoże ci lepiej maść niedźwiedzia, czy może końska. Pierwszy produkt sprawdzi się w przypadku:

  • bólu stawów, mięśni i pleców,
  • zakwasów po treningu,
  • zmęczenia,
  • przeciążeń kręgosłupa,
  • reumatyzmu,
  • stanów zapalnych,
  • stłuczeń,
  • niewielkich krwiaków.

Z kolei maść końska może być stosowana przez osoby, które zmagają się z bólami:
  • reumatycznymi,
  • mięśni i stawów,
  • kręgosłupa,
  • karku,
  • towarzyszącym zakwasom.
Dodatkowo naturalny preparat pomoże w ukojeniu dolegliwości bólowych w przypadku stresu i zmęczenia, artretyzmu oraz tego w kościach, z którym zmaga się wiele osób przy zmianach pogody.

Która maść ma lepszy skład – końska czy niedźwiedzia?

A jak to jest ze składami – czy maść końska, czy może niedźwiedzia zawiera więcej cennych substancji? Zacznijmy od pierwszej z nich, która jest produkowana na bazie starannie wyselekcjonowanych ziół. W preparacie znajdziesz:

  • wyciąg z jałowca – ma właściwości rozgrzewające i przeciwbólowe oraz może być stosowany w przypadku bólu o różnym pochodzeniu,
  • wyciąg z arniki – zmniejsza obrzęki, ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawia elastyczność ścianek naczyń krwionośnych, jednocześnie je wzmacniając, a do tego przyspiesza gojenie się siników i krwiaków,
  • wyciąg z kasztanowca – zmniejsza obrzęki, ma działanie przeciwzapalne, chroni mięśnie przed bolesnymi, nieprzyjemnymi skurczami,
  • tymianek – działa przeciwbólowo,
  • wyciąg z szyszek chmielu – pomocny w przypadku bólu pochodzenia reumatycznego,
  • miętę – ma właściwości chłodzące, przeciwbólowe i łagodzące.

Dodatkowo maści końskie mają również w składzie olejki eteryczne – eukaliptusowy, mentolowy i kamforowy, które wykazują mnóstwo cennych właściwości. Naturalne substancje działają chłodząco, znieczulająco i łagodząco oraz rozszerzają naczynia krwionośne.
Z kolei skład maści niedźwiedziej różni się w zależności od producenta. Oprócz wymienionych powyżej olejków eukaliptusowych i kamforowych, mięty oraz wyciągu z arniki i chmielu zwyczajnego preparat może zawierać na przykład:
  • krwawnik pospolity – ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne,
  • melisę – działa przeciwzapalnie, odpręża i niweluje uczucie zmęczenia.

Przeciwwskazania do stosowania maści końskiej i niedźwiedziej

Przed zakupem wybranego preparatu upewnij się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jego stosowania! Który z nich jest bezpieczniejszy – maść końska czy niedźwiedzia?

W przypadku maści końskiej najważniejszym przeciwwskazaniem jest alergia lub nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie może być ona również stosowana przez dzieci, chyba że pediatra stwierdzi inaczej. Dodatkowo zaleca się nakładanie jej punktowo i bardzo ostrożnie, unikając okolic ust i nosa.

Z kolei maść niedźwiedzia nie powinna być używana przez dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Przyjęło się, że preparat jest bezpieczny dla młodzieży od 16. roku życia, ale dla pewności warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Co więcej, naturalny produkt nie może być stosowany w przypadku alergii na jakikolwiek składnik. Pamiętaj, aby nie aplikować maści niedźwiedziej na wypryski i rany oraz unikać okolic oczu, nosa i ust.

Którą maść wybrać – niedźwiedzią czy końską? Podsumowanie

Zarówno maść końska, jak i niedźwiedzia działają przeciwbólowo i rozluźniająco. Dodatkowo każdy z preparatów jest dostępny w wariancie chłodzącym lub rozgrzewającym. To, który z nich wybierzesz, tak naprawdę zależy od twoich indywidualnych potrzeb. Oba produkty pomogą ci w walce z bólami reumatycznymi, stłuczeniami czy stanami zapalnymi. W trakcie zakupu kieruj się przede wszystkim składem i upewnij się, że nie masz nadwrażliwości na żaden ze składników.