Data modyfikacji:

Infekcja intymna: skąd się bierze i jak ją leczyć?

Infekcje intymne mogą przydarzać się każdej kobiecie, bez względu na wiek i tryb życia. Przyczyn ich powstawania jest wiele, podobnie jak sposobów zapobiegania i leczenia.

Warto kontrolować swoje zdrowie intymne regularnie, ponieważ zaniedbana infekcja może doprowadzić do poważniejszych problemów. Dowiedz się, jakie są jej objawy i przyczyny, a także jak jej zapobiegać.

okolice bikini

Infekcje intymne - przyczyny

Aby zrozumieć, skąd biorą się infekcje intymne, należy najpierw przyjrzeć się warunkom, jakie panują w pochwie.

Nie jest to środowisko jałowe – bytuje w nim bardzo dużo drobnoustrojów, w tym tych pożytecznych oraz tych, które mogą wywoływać choroby.

Czytaj również: Grejpfrut a leki

Najważniejszym mikroorganizmem zasiedlającym kobiecą pochwę jest pałeczka kwasu mlekowego, odpowiedzialna za utrzymywanie kwaśnego pH. Taki odczyn jest niekorzystny dla patogenów, dlatego odpowiedni poziom pałeczek kwasu mlekowego chroni kobietę przed nawracającymi infekcjami intymnymi.

Niestety, wskutek niektórych czynników, pałeczki kwasu mlekowego w pochwie mogą ginąć, co daje przewagę niekorzystnym bakteriom beztlenowym.

Skąd biorą się częste bakteryjne infekcje intymne?

Zakażenie bakteryjne pochwy występuje, gdy beztlenowe, niekorzystne dla jej środowiska bakterie kolonizują ją w ilości ponad 1000 wyższej, niż w sytuacji prawidłowej. Objawy infekcji intymnej spowodowanej bakteriami beztlenowymi są trudne do przeoczenia. Należą do nich:
  • obfite upławy o nieprzyjemnym „rybim” zapachu,
  • zaczerwienienie i świąd sromu,
  • uczucie pieczenia.
Co sprzyja rozwojowi infekcji intymnej? Do czynników, które ją powodują, można zaliczyć brak dostatecznej higieny lub przeciwnie – częste mycie okolic intymnych nieodpowiednimi preparatami, które niszczą mikroflorę pochwy.

Infekcje mogą być efektem bujnego życia seksualnego, otarć i ran powstałych w trakcie stosunków bądź też antybiotykoterapii (niektóre leki są bardzo szkodliwe dla pałeczek kwasu mlekowego).

Infekcja intymna bakteryjna czy grzybicza?

Bakterie beztlenowe to nie jedyni winowajcy zakażeń pochwy. Nie mniej spustoszenia powodują grzyby (najczęściej Candidia albicans), które rozwijają się wyjątkowo szybko wówczas, gdy mikroflora zostaje zaburzona.

Aby jednak stwierdzić, czy przyczyną infekcji intymnej są grzyby, czy bakterie, należy skonsultować się z ginekologiem i wykonać niezbędne badania. Objawy infekcji intymnej spowodowanej zarówno bakteriami, jak i grzybami, są do siebie bardzo podobne.

Czynnikami sprzyjającymi namnażaniu grzybów w organizmie są:

  • dieta bogata w węglowodany,
  • korzystanie z publicznych toalet, basenów,
  • kontakt seksualny z osobą chorą na grzybicę.
Na grzybicę pochwy najbardziej narażone są kobiety z osłabionym systemem immunologicznym. To właśnie wtedy organizm nie jest w stanie bronić się przed namnażającymi się grzybami.

Trzeba jednak dodać, że grzybicza infekcja intymna może przebiegać całkowicie bezobjawowo i ustąpić, gdy układ odpornościowy odzyska siły i sam ureguluje florę bakteryjną pochwy.

Nie bagatelizuj infekcji intymnej!

Choć infekcje intymne są dziś powszechne, wiele kobiet wciąż wstydzi się zgłosić do ginekologa w celu uzyskania pomocy.

Niejedna z pań sądzi również, że problem minie samoistnie i nie trzeba się nim zbytnio przejmować. Należy pamiętać jednak, że zaniedbana infekcja intymna może prowadzić do bardzo groźnych powikłań.

Nieleczone zakażenie pochwy może przenosić się na inne części układu rozrodczego, w tym na szyjkę macicy, a nawet jajowody. Taka sytuacja wymaga specjalistycznej interwencji lekarskiej, a ponadto wiąże się z ryzykiem niepłodności.

Infekcje intymne bardzo łatwo przenoszą się również na układ wydalniczy, atakując cewkę moczową oraz pęcherz. Infekcja intymna w ciąży jest wyjątkowo groźna, ponieważ niesie ze sobą ryzyko pęknięcia błon płodowych i poronienia.

W takim razie, co na infekcje intymne sprawdzi się najlepiej? Odpowiedź jest prosta – szybkie spotkanie z ginekologiem. Aby ulżyć sobie w dyskomforcie podczas oczekiwania na termin wizyty, możesz wypróbować domowe sposoby na infekcje intymne oraz leki bez recepty.

Infekcje intymne - domowe sposoby leczenia

Aby zminimalizować ból i swędzenie towarzyszące infekcjom intymnym, możesz wypróbować kilka domowych metod.

Pamiętaj jednak, że powinny być one jedynie wsparciem w leczeniu zakażenia pochwy, a nie zamiennikiem farmakoterapii.

Żel na infekcje intymne

Jeśli zauważysz u siebie objawy infekcji intymnej, zaopatrz się w specjalny żel myjący. Kosmetyki przeznaczone do stosowania w infekcji intymnej powinny posiadać w swoim składzie korę dębu – działa ona przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie.

Zioła na infekcje intymne

Ulgę przyniosą nasiadówki, które nawilżają błonę śluzową pochwy. Do przygotowania takiej kąpieli parowej możesz wykorzystać rumianek, znany ze swoich właściwości łagodzących.

Kąpiel z sodą oczyszczoną

Do kąpieli dodaj jedną łyżeczkę sody oczyszczonej. Soda łagodzi ból i swędzenie oraz działa bakteriostatycznie.

Infekcje intymne – leki bez recepty

Aby zmniejszyć dolegliwości, możesz zastosować leki na infekcje intymne bez recepty.

Krem na infekcje intymne

Maść na infekcje intymne o kremowej konsystencji przeznaczona jest do stosowania zewnętrznego. Pomaga w leczeniu łagodnych infekcji drożdżakami.

Globulki na infekcje intymne

Preparaty dopochwowe oddziałują bezpośrednio na śluzówkę pochwy, dlatego tego typu środki mają wysoką skuteczność w leczeniu infekcji intymnych.

Probiotyki ginekologiczne na infekcje intymne

W czasie infekcji intymnej, flora bakteryjna pochwy jest zaburzona. Aby zwalczyć zakażenie, należy wspomóc ją za pomocą dopochwowych probiotyków zawierających pałeczki kwasu mlekowego.

Leki doustne na infekcję intymną

Zakażenie pochwy bakteriami i grzybami można leczyć również środkami doustnymi. Mimo, że takie tabletki na infekcje intymne są dostępne na rynku również bez recepty, przed ich zastosowaniem warto zasięgnąć opinii ginekologa.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Infekcja intymna to dolegliwość, która znacznie zmniejsza komfort codziennego życia. Najlepiej jest jej zapobiegać, stosując się do kilku prostych zasad dbania o zdrowie intymne.

Dbaj o higienę intymną

To oczywiste, że okolice intymne wymagają codziennego mycia. Warto jednak pamiętać, że przyczyną częstych infekcji intymnych może być nie tyle brak higieny, co jej zbyt duża intensywność.

Myjąc srom zbyt często (a co gorsza za pomocą nieodpowiednich preparatów), pozbywasz się obronnej flory bakteryjnej. Do kąpieli stosuj tylko specjalne żele przeznaczone do higieny intymnej.

Noś bawełnianą bieliznę

Bielizna wykonana ze sztucznych materiałów zapobiega cyrkulacji powietrza, co sprzyja rozwojowi beztlenowych bakterii. Stosuj bieliznę wykonaną z bawełny, przyjazną dla skóry i błony śluzowej.

Mniej słodkiego

Zminimalizuj ilość cukrów prostych w diecie – ich zbyt wysoki poziom sprzyja rozwojowi grzybów w organizmie.

Uważaj w miejscach publicznych

Przebywając na basenie, wystrzegaj się siadania bezpośrednio na posadzce lub publicznych ławkach – zawsze miej ze sobą ręcznik. Zachowaj ostrożność również na siłowni i w saunie.

Infekcje intymne spotykają większość kobiet i nie należy się ich wstydzić – przy podejrzeniu zakażenia warto od razu skonsultować się z lekarzem.

Pamiętaj, że istnieją również domowe sposoby i leki bez recepty na infekcję intymną. Najważniejsze jest jednak to, aby odpowiednio jej zapobiegać.

Autorka: Joanna Stanuch