Warto kontrolować swoje zdrowie intymne regularnie, ponieważ zaniedbana infekcja może doprowadzić do poważniejszych problemów. Dowiedz się, jakie są jej objawy i przyczyny, a także jak jej zapobiegać.
Nie jest to środowisko jałowe – bytuje w nim bardzo dużo drobnoustrojów, w tym tych pożytecznych oraz tych, które mogą wywoływać choroby.
Czytaj również: Grejpfrut a leki
Najważniejszym mikroorganizmem zasiedlającym kobiecą pochwę jest pałeczka kwasu mlekowego, odpowiedzialna za utrzymywanie kwaśnego pH. Taki odczyn jest niekorzystny dla patogenów, dlatego odpowiedni poziom pałeczek kwasu mlekowego chroni kobietę przed nawracającymi infekcjami intymnymi.
Niestety, wskutek niektórych czynników, pałeczki kwasu mlekowego w pochwie mogą ginąć, co daje przewagę niekorzystnym bakteriom beztlenowym.
Infekcje mogą być efektem bujnego życia seksualnego, otarć i ran powstałych w trakcie stosunków bądź też antybiotykoterapii (niektóre leki są bardzo szkodliwe dla pałeczek kwasu mlekowego).
Aby jednak stwierdzić, czy przyczyną infekcji intymnej są grzyby, czy bakterie, należy skonsultować się z ginekologiem i wykonać niezbędne badania. Objawy infekcji intymnej spowodowanej zarówno bakteriami, jak i grzybami, są do siebie bardzo podobne.
Czynnikami sprzyjającymi namnażaniu grzybów w organizmie są:
Trzeba jednak dodać, że grzybicza infekcja intymna może przebiegać całkowicie bezobjawowo i ustąpić, gdy układ odpornościowy odzyska siły i sam ureguluje florę bakteryjną pochwy.
Niejedna z pań sądzi również, że problem minie samoistnie i nie trzeba się nim zbytnio przejmować. Należy pamiętać jednak, że zaniedbana infekcja intymna może prowadzić do bardzo groźnych powikłań.
Nieleczone zakażenie pochwy może przenosić się na inne części układu rozrodczego, w tym na szyjkę macicy, a nawet jajowody. Taka sytuacja wymaga specjalistycznej interwencji lekarskiej, a ponadto wiąże się z ryzykiem niepłodności.
Infekcje intymne bardzo łatwo przenoszą się również na układ wydalniczy, atakując cewkę moczową oraz pęcherz. Infekcja intymna w ciąży jest wyjątkowo groźna, ponieważ niesie ze sobą ryzyko pęknięcia błon płodowych i poronienia.
W takim razie, co na infekcje intymne sprawdzi się najlepiej? Odpowiedź jest prosta – szybkie spotkanie z ginekologiem. Aby ulżyć sobie w dyskomforcie podczas oczekiwania na termin wizyty, możesz wypróbować domowe sposoby na infekcje intymne oraz leki bez recepty.
Pamiętaj jednak, że powinny być one jedynie wsparciem w leczeniu zakażenia pochwy, a nie zamiennikiem farmakoterapii.
Myjąc srom zbyt często (a co gorsza za pomocą nieodpowiednich preparatów), pozbywasz się obronnej flory bakteryjnej. Do kąpieli stosuj tylko specjalne żele przeznaczone do higieny intymnej.
Infekcje intymne spotykają większość kobiet i nie należy się ich wstydzić – przy podejrzeniu zakażenia warto od razu skonsultować się z lekarzem.
Pamiętaj, że istnieją również domowe sposoby i leki bez recepty na infekcję intymną. Najważniejsze jest jednak to, aby odpowiednio jej zapobiegać.