Data publikacji:

Podrażnienia po depilacji. Jak im zapobiec?

Marzysz o aksamitnie gładkiej skórze, jednak po każdej depilacji historia się powtarza. Zaczerwieniona, szorstka, piekąca skóra pokryta masą czerwonych kropek… brzmi znajomo? Podrażnienia po depilacji to problem powszechny, lecz nie niemożliwy do zwalczenia. Zdradzamy, co zrobić, by cieszyć się nie tylko wydepilowaną, ale i zdrową skórą.

podrażnienia po depilacji

Podrażnienia po depilacji – przyczyny

To co nazywasz podrażnieniem po depilacji w większości przypadków okazuje się zapaleniem mieszków włosowych. To niegroźna, lecz irytująca dolegliwość, która objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem oraz świądem. Dla zapalenia mieszków charakterystyczne są również wyraźne czerwone kropki na skórze. Ten problem nazywany jest pieszczotliwie „strawberry legs”.

  • Do najczęstszej przyczyny podrażnień zalicza się nieodpowiednią lub źle wykonywaną metodę depilacji. Największym ryzykiem powstania zapalenia obarczone jest zwykłe golenie maszynką. Jeśli dodatkowo robisz to pod włos i niedelikatnie, podrażnienia najprawdopodobniej się pojawią.
  • Jeśli nieumiejętnie używasz wosku lub plastrów z woskiem, również narażasz swoją skórę na podrażnienie. Woskowanie skóry to metoda wymagająca wiedzy i wprawy.
  • Powodem powstawania podrażnień może być również złe przygotowanie skóry do depilacji. Zapominanie o peelingu skóry czy golenie jej „na sucho” (o zgrozo!) to niemal gwarancja pieczenia i swędzenia.

Przeczytaj również: Dezodoranty bez aluminium

Jak uniknąć podrażnień po depilacji?

Na szczęście istnieją sposoby na depilację bez podrażnień. Niezależnie czy szukasz metody na bezbolesne usuwanie włosków z pach, nóg czy może twoją bolączką są podrażnienia po depilacji miejsc intymnych, stosuj się do tych zasad:

  • Każdy rodzaj depilacji domowej (mechaniczną lub chemiczną) wykonuj po ciepłej kąpieli, kiedy skóra jest rozpulchniona. Dzięki temu łatwiej pozbędziesz się włosków.
  • Przed depilacją wykonaj delikatny peeling skóry, który zetrze martwy naskórek i dodatkowo ułatwi usuwanie owłosienia.
  • Opanuj preferowaną technikę depilacji. Zarówno golenie maszynką, jak i stosowanie wosku lub kremu do depilacji rządzi się swoimi prawami.
  • Po każdym zabiegu stosuj krem lub maść na podrażnienia skóry. Może być to również odżywczy olejek, który głęboko nawilży skórę. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Jak depilować miejsca intymne bez podrażnień?

Okolice bikini są szczególnie wymagające pod względem depilacji. Skóra w pobliżu stref intymnych jest cienka i delikatna, dlatego brutalne metody depilacji szybko pogarszają jej stan.

  • Najczęściej polecaną metodą usuwania owłosienia ze strefy bikini jest wosk. Choć zabieg nie należy do komfortowych, pozwala na długo pozbyć się owłosienia, a tym samym ograniczyć częstotliwość depilacji. Jeśli chcesz usuwać owłosienie z okolic intymnych woskiem samodzielnie, koniecznie zapoznaj się z poradami specjalistów. Wosk w niewprawionych rękach może wyrządzić sporą krzywdę.
  • Po każdym zabiegu sięgaj po krem na podrażnienia okolic intymnych. Nałóż grubą warstwę na skórę, a następnie pozwól kosmetykowi się wchłonąć. Na ten czas nie zakładaj opinającej bielizny.
  • Dedykowane preparaty to nie jedyny sposób na podrażnienia po depilacji bikini. Równie dobrze sprawdzą się wysokiej jakości naturalne olejki (np. z orzechów makadamia), maść z witaminą A czy masła kosmetyczne. Świetnie sprawdzą się również kremy z dużą zawartością mocznika. Pamiętaj jednak, że produkty nakładane na skórę po depilacji powinny mieć jak najmniej substancji barwiących oraz zapachowych.

Podrażnienia po goleniu bikini - domowe sposoby

Skórę okolic stref intymnych po depilacji możesz ukoić również domowymi metodami. Do leczenia infekcji skórnych świetnie nada się tabletka aspiryny rozkruszona w odrobinie wody, olejek herbaciany, okład z czarnej herbaty lub lodu.

Depilacja bez podrażnień jest możliwa – wystarczy opanować odpowiednią technikę usuwania włosków, a także pamiętać o stosowaniu łagodzących preparatów.

Autorka: Joanna Stanuch