Data publikacji:

Co to jest ksylitol? Kalorie, właściwości

Cukier, który wzmacnia organizm, nie niszcząc go, działa dobroczynnie na układ immunologiczny oraz ma właściwości opóźniające starzenie? Tak, istnieje taki: to ksylitol. Poznajmy jego właściwości i sprawdźmy, co to jest ksylitol.

ksylitol
Zwykły cukier to zło. W jakiejkolwiek postaci – brązowy, biały czy też pod postacią syropu ryżowego lub klonowego to związek chemiczny bardzo trudny do strawienia przez ludzki organizm. Również ten w miodzie wymaga ciężkiej pracy jelit. Cukier może powodować nadwagę i cukrzycę u osób dorosłych i u dzieci. Wypłukuje z organizmu mikroelementy, witaminy i sole mineralne, zwiększa stężenie złego cholesterolu, podwyższa ciśnienie krwi, zwiększa ryzyko zawału serca, zapalenia dziąseł i próchnicy zębów. Wszystko to wiemy, a od lat i tak biały cukier mamy w kuchni. Istnieje jednak cukier, który nie sieje takiego spustoszenia w organizmie, przeciwnie – naprawia i goi, wzmacnia układ immunologiczny i ma właściwości opóźniające starzenie. To ksylitol.

Co to jest ksylitol: kalorie pod kontrolą

Przede wszystkim ma prawie o połowę mniej kalorii, niż biały cukier. Badania naukowe potwierdziły, że im więcej spożywamy ksylitolu, tym bardziej jesteśmy w stanie wyeliminować łaknienie cukru. Ksylitol jest więc ogromną pomocą w utrzymywaniu dobrego zdrowia i długiego życia. Ma charakter zasadowy i nie zakwasza organizmu tak, jak tradycyjny cukier. Bez obaw stosować go mogą osoby chore na cukrzycę. Cukier brzozowy ma właściwie same zalety:
  • ma aż o 40 proc. kalorii mniej niż zwykły cukier i aż o 75 proc. mniej węglowodanów, hamuje łaknienie na słodycze, dlatego wspiera dbanie o linię i szczupły wygląd,
  • nadaje się dla chorych na cukrzycę, ma niższy indeks glikemiczny niż cukier,
  • zwiększa przyswajanie wapnia i magnezu, dzięki czemu przywraca właściwą mineralizację kości i zapobiega osteoporozie,
  • spowalnia procesy przedwczesnego starzenia się tkanek,
  • przeciwdziała zapaleniom dziąseł i drobnym ubytkom próchniczym, leczy paradontozę dzięki temu, że przywraca właściwe pH jamy ustnej,
  • jest naturalnym prebiotykiem, wspiera mikroflorę jelit i nie fermentuje w przewodzie pokarmowym, dlatego hamuje rozwój grzybic i warto go stosować np. w przeziębieniach i chorobach,
  • przeciwdziała szkodliwym bakteriom jelit (np. helicobacter pylori), zaleca się go przy nadkwasocie,
  • ma działanie antybakteryjne – podnosi odporność organizmu.

Co to jest ksylitol? Trochę historii

Według obecnego stanu wiedzy, ksylitol nie ma żadnych znanych właściwości toksycznych. Stosowano go w krystalicznej postaci w czasie II wojny światowej w Finlandii, gdy brakowało zwykłego cukru. I właśnie z Finlandii pochodzi największa produkcja cukru z kory brzozy. Ksylitol, inaczej alkohol cukrowy, pozyskiwany jest tu z kory brzozy. Uzyskaną substancję poddaje się obróbce kwasem (hydrolizie). Ale ksylitol można również znaleźć w jagodach, malinach, grzybach, a nawet w organizmie człowieka. W Chinach wytwarza się go z kolb kukurydzy w bardziej naturalny sposób. Jednak zanim spopularyzowano go w Finlandii, znano go już wcześniej, od koło 1891 roku. Prawdopodobnie wynaleźli go niemieccy chemicy; ksylitol miał wówczas postać syropu.

Ksylitol w domu – do wszystkiego, ale nie dla każdego

Dziś dodawany jest do wielu przekąsek, np. batoników, żelków, czy gum do żucia. Znajdziesz go też w paście do zębów – ksylitol przeciwdziała paradontozie i wspiera leczenie chorób dziąseł. Ksylitolem można słodzić i używać go w kuchni tak, jak zwykłego cukru. Sprawdzi się do kawy i herbaty, w przetworach czy wypiekach (prócz ciast drożdżowych – drożdże nie urosną na ksylitolu). Warto pamiętać jednak, że dzienna dawka ksylitolu dla człowieka to nie więcej niż 3 łyżeczki, trzeba też wprowadzać go do diety stopniowo, bo może zadziałać przeczyszczająco. Nie wolno jednak dawać ksylitolu dzieciom poniżej 3. roku życia i psom, ponieważ mógłby im zaszkodzić.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska