Chrypka to nieprawidłowe drgania strun głosowych. Często towarzyszy jej uczucie suchości oraz uczucie drapania w gardle. Na jej wystąpienie ma wiele czynników - od nabytych wad anatomicznych krtani i strun głosowych po mechaniczne nadwyrężenie tej okolicy np. wskutek krzyczenia na weselu czy śpiewania na koncercie ulubionej gwiazdy. Sprawdź, co wywołuje chrypkę. Poznaj najlepsze sposoby na chrypkę.
Chrypka może być krótkotrwała, ale może też przybierać formę długotrwałą.
Chrypka krótkotrwała - trwa zazwyczaj od kilku dni do 3-4 tygodni. Przyczyną jest zazwyczaj mechaniczne podrażnienie krtani i fałdów głosowych wskutek krzyczenia, śpiewania czy mówienia przez bardzo długi czas. Złe warunki pogodowe, takie jak np. zimno i silny, chłodny wiatr, dodatkowo sprzyjają utrzymywaniu się chrypki.
Chrypka długotrwała - utrzymuje się ponad 3-4 tygodnie. Jej przyczyny mogą być bardzo różne, od prze-wlekłej infekcji krtani po patologię związaną z anatomią górnych dróg oddechowych. Warto skonsultować ją ze specjalistą, by ustalić jej podłoże i wdrożyć najlepsze leczenie.
Każda chrypka, która trwa dłużej niż 3-4 tygodnie, jest wskazaniem do wizyty u lekarza rodzinnego lub laryngologa. Warto skonsultować się także z lekarzem wcześniej, nawet na samym początku pojawienia się chrypki, jeśli oprócz chrypki masz inne niepokojące objawy, takie jak duszność, gorączka, kaszel, katar, ból głowy i zatok czy zapalenie spojówek.
Postaw na tabletki do ssania z dodatkiem porostu islandzkiego, ekstraktu z korzenia prawoślazu lekar-skiego i ekstraktu z liści bluszczu. Produkty z dodatkiem mięty, propolisu i czarnej porzeczki także powinny przynieść ulgę i przyspieszyć powrót do zdrowia.
Możesz też skorzystać ze sprayu do gardła, tabletek przeciwbólowych i o działaniu przeciwzapalnym oraz suplementów diety, które wzmacniają odporność i chronią organizm przed infekcjami. Skorzystaj też z herbatek dla osób z chrypką.
To pastylki do ssania o miętowym smaku, które łagodzą podrażnienia błony śluzowej górnych dróg odde-chowych i zmniejszają dolegliwości związane z chrypką.
To ekstrakt z grzybni porostu islandzkiego, z korzenia prawoślazu i liści bluszczu. Produkt jest przeznaczo-ny do picia. Dawkowanie zależy od masy ciała chorej lub chorego. Szczegóły są podane przez producenta na opakowaniu produktu.
To produkt z witaminą C, cynkiem i solami kwasu hialuronowego. Tabletkę należy ssać co 4-5 godzin. Maksymalna ilość tabletek, jakie można zażyć w ciągu dnia, to trzy. Spożycie tabletek w nadmiarze może prowadzić do zaburzeń pokarmowych.
Tabletki o mentolowym smaku z dodatkiem propolisu łagodzą podrażnienia błony śluzowej i przynoszą szybką ulgę. Produkt chroni też organizm przed infekcjami wirusowymi i przyspiesza regenerację po cho-robie.
Produkt łagodzi zaczerwienie i obrzęk błon śluzowych gardła oraz nawilża śluzówkę, łagodząc objawy chrypki.
Tabletki do ssania należy zażywać co 3-4 godziny. Maksymalna dawka, którą można zażyć w ciągu dnia, to sześć tabletek. Składniki zawarte w tabletkach nawilżają śluzówkę gardła, zapobiegając jej wysuszeniu i łagodzą dolegliwości, które towarzyszą chrypce.
Produkt zalecany jest osobom ze skłonnościami do chorób gardła oraz górnych dróg oddechowych.
Autor: