Data publikacji:

Co na chrypkę? Leki i domowe sposoby

Chrypka to nieprawidłowe drgania strun głosowych. Często towarzyszy jej uczucie suchości oraz uczucie drapania w gardle. Na jej wystąpienie ma wiele czynników - od nabytych wad anatomicznych krtani i strun głosowych po mechaniczne nadwyrężenie tej okolicy np. wskutek krzyczenia na weselu czy śpiewania na koncercie ulubionej gwiazdy. Sprawdź, co wywołuje chrypkę. Poznaj najlepsze sposoby na chrypkę.

chrypka

Ile trwa chrypka?

Chrypka może być krótkotrwała, ale może też przybierać formę długotrwałą.

Chrypka krótkotrwała - trwa zazwyczaj od kilku dni do 3-4 tygodni. Przyczyną jest zazwyczaj mechaniczne podrażnienie krtani i fałdów głosowych wskutek krzyczenia, śpiewania czy mówienia przez bardzo długi czas. Złe warunki pogodowe, takie jak np. zimno i silny, chłodny wiatr, dodatkowo sprzyjają utrzymywaniu się chrypki.

Chrypka długotrwała - utrzymuje się ponad 3-4 tygodnie. Jej przyczyny mogą być bardzo różne, od prze-wlekłej infekcji krtani po patologię związaną z anatomią górnych dróg oddechowych. Warto skonsultować ją ze specjalistą, by ustalić jej podłoże i wdrożyć najlepsze leczenie.

Chrypka - jaki lekarz pomoże? Kiedy iść do lekarza z chrypką?

Każda chrypka, która trwa dłużej niż 3-4 tygodnie, jest wskazaniem do wizyty u lekarza rodzinnego lub laryngologa. Warto skonsultować się także z lekarzem wcześniej, nawet na samym początku pojawienia się chrypki, jeśli oprócz chrypki masz inne niepokojące objawy, takie jak duszność, gorączka, kaszel, katar, ból głowy i zatok czy zapalenie spojówek.

Jak wyleczyć chrypkę?

Postaw na tabletki do ssania z dodatkiem porostu islandzkiego, ekstraktu z korzenia prawoślazu lekar-skiego i ekstraktu z liści bluszczu. Produkty z dodatkiem mięty, propolisu i czarnej porzeczki także powinny przynieść ulgę i przyspieszyć powrót do zdrowia.

Możesz też skorzystać ze sprayu do gardła, tabletek przeciwbólowych i o działaniu przeciwzapalnym oraz suplementów diety, które wzmacniają odporność i chronią organizm przed infekcjami. Skorzystaj też z herbatek dla osób z chrypką.

Vocaler na chrypę

To pastylki do ssania o miętowym smaku, które łagodzą podrażnienia błony śluzowej górnych dróg odde-chowych i zmniejszają dolegliwości związane z chrypką.

Tretussin Med na chrypkę i ból gardła

To ekstrakt z grzybni porostu islandzkiego, z korzenia prawoślazu i liści bluszczu. Produkt jest przeznaczo-ny do picia. Dawkowanie zależy od masy ciała chorej lub chorego. Szczegóły są podane przez producenta na opakowaniu produktu.

Cevitt gardło cytryna

To produkt z witaminą C, cynkiem i solami kwasu hialuronowego. Tabletkę należy ssać co 4-5 godzin. Maksymalna ilość tabletek, jakie można zażyć w ciągu dnia, to trzy. Spożycie tabletek w nadmiarze może prowadzić do zaburzeń pokarmowych.

Propolis forte tabletki do ssania

Tabletki o mentolowym smaku z dodatkiem propolisu łagodzą podrażnienia błony śluzowej i przynoszą szybką ulgę. Produkt chroni też organizm przed infekcjami wirusowymi i przyspiesza regenerację po cho-robie.

Spray na chrypkę

Produkt łagodzi zaczerwienie i obrzęk błon śluzowych gardła oraz nawilża śluzówkę, łagodząc objawy chrypki.

Fiorda czarna porzeczka

Tabletki do ssania należy zażywać co 3-4 godziny. Maksymalna dawka, którą można zażyć w ciągu dnia, to sześć tabletek. Składniki zawarte w tabletkach nawilżają śluzówkę gardła, zapobiegając jej wysuszeniu i łagodzą dolegliwości, które towarzyszą chrypce.

Herbatka ekologiczna na chrypkę Dar Natury

Produkt zalecany jest osobom ze skłonnościami do chorób gardła oraz górnych dróg oddechowych.

Domowe sposoby na chrypkę

  • Unikaj mówienia, krzyczenia i zrezygnuj ze śpiewania przez kilka dni lub nawet tygodni.
  • Nie nadwyrężaj niepotrzebnie strun głosowych. Pozwól im się zregenerować.
  • Rzuć palenie i unikaj picia napojów z dodatkiem alkoholu.
  • Nawilżaj pomieszczenia, w których przebywasz za pomocą nawilżaczy powietrza.
  • Staraj się pić ciepłe napoje lub wodę o temperaturze pokojowej. Unikaj wszystkich zimnych napojów. Nie oznacza to jednak, że powinnaś ograniczyć spożywanie płynów - wręcz przeciwnie! Pij często małe ilości wody i stosuj tabletki do ssania na chrypkę, które dostaniesz w każdej aptece.
  • Postaw na bluzki z zakrytym dekoltem. Najlepiej sprawdzą się oczywiście golfy. Noś też ciepłe szaliki i chustki na szyi.
  • Płucz jamę ustną naparem z szałwii 1-5 razy dziennie przez około 5 minut.
  • Płucz gardło za pomocą roztworu soli kuchennej dwa razy dziennie przez około 2-3 minuty.
  • Stosuj siemię lniane - w formie naparu lub w formie kleiku. Siemię lniane łagodzi podrażnienia błony śluzowej gardła.
  • Stosuj inhalacje parą wodną 1-3 razy dziennie przez kilka minut.

Autor: Natalia Ciszewska