Data publikacji:

Na czym polega dieta okienkowa?

Dieta okienkowa to kolejna odsłona popularnego w ostatnich latach postu przerywanego, czyli Intermittent Fasting. Na czym polega oraz jakie są jej wady i zalety? Zdradzamy wszystkie sekrety diety okienkowej!
dieta okienkowa

Przeczytaj również: W czym znajdziemy żelazo? Przykładowe produkty

Dieta okienkowa – na czym polega?

Z pewnością chociaż spotkałaś się z dietą Intermittent Fasting. IG lub post przerywany, bo i pod taką nazwą można ją spotkać, to trend w odchudzaniu i nie tylko. I to właśnie jego modyfikacją jest dieta okienkowa. W tym przypadku zasady są bardzo proste – 8 godzin jest przeznaczone na jedzenie, a kolejne 16 to okres głodówki.

W oknie żywieniowym, czyli podczas wspomnianych 8 godzin, możesz jeść wszystko, na co tylko masz ochotę. Oczywiście warto zachować umiar i nie tylko odpowiednio ograniczyć kaloryczność, aby zrzucić kilogramy, ale także powstrzymać się od spożywania niezdrowej, wysoko przetworzonej żywności.

Autorami diety okienkowej są Peter Moore i David Zinczenko. Skąd pomysł na taki sposób odżywiania? Według nich jedzenie przez cały dzień może powodować zaburzanie naturalnego rytmu trawienia. Dzięki poszczeniu przez 16 godzin organizm ma wystarczająco dużo czasu, aby odpocząć i się zregenerować.

Już teraz warto podkreślić, że dieta okienkowa nie jest odpowiednia dla dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży i w okresie karmienia!

O czym warto pamiętać w trakcie diety okienkowej?

Przechodząc na dietę okienkową, pamiętaj przede wszystkim, że liczy się wytrwałość i sumienne podejście do zmian żywieniowych. Jakiekolwiek podjadanie poza oknem żywieniowym jest całkowicie zabronione. Dodatkowo warto zrezygnować z dużych posiłków i zamiast nich spożywać częściej mniejsze porcje.

Okno żywieniowe rozpoczyna się od pierwszego posiłku w ciągu dnia, czyli najczęściej śniadania. Po 8 godzinach należy zrezygnować z jedzenia oraz napojów z cukrem czy napojów gazowanych. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie diety okienkowej w taki sposób, aby ostatnie danie nie przypadało na zbyt późną godzinę.

W trakcie diety okienkowej należy całkowicie wyeliminować z jadłospisu nie tylko wspomniane wyżej napoje gazowane, ale także słodycze. Zamiast nich na talerzu powinny pojawić się między innymi:
  • warzywa i owoce,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • ryby i chude mięso,
  • jajka, nabiał,
  • pestki, orzechy i kiełki
  • .

Podstawą diety okienkowej są również płyny, które należy przyjmować najczęściej, jak jest to tylko możliwe. Szczególnie ważne są podczas 16-godzinnego postu. Jeśli chcesz przejść na dietę okienkową, to musisz zaprzyjaźnić się z wodą.

Efekty diety okienkowej

Do najczęściej wspominanych efektów diety okienkowej można zaliczyć oczywiście zrzucenie nadprogramowych kilogramów. U niektórych osób spadek na wadze może wynieść nawet do 10 kg miesięcznie! Co więcej, wprowadzenie zmian w odżywianiu i przestrzeganie wszystkich zasad diety okienkowej może znacząco poprawić twoje zdrowie i samopoczucie.

Zalety i wady diety okienkowej

Zacznijmy od zalet diety okienkowej. Najważniejszą z nich jest możliwość zrzucenia niechcianych kilogramów, ale nie tylko. Ze względu na mało rygorystyczne podejście do spożywanych produktów zmiana nawyków żywieniowych może dla wielu osób okazać się po prostu prostsza. Dzięki temu wytrwają dłużej w swoim postanowieniu i osiągną wyznaczony cel.

Za zaletę takiej diety uważa się również wsparcie procesu trawienia. Dzięki temu żołądek może bez problemu poradzić sobie ze spożytymi już pokarmami, bez kolejnych czekających już w kolejce. To może okazać się niezwykle pomocne dla osób, które zmagają się z problemami ze strony układu pokarmowego.

Czy w takim razie dieta okienkowa ma jakieś wady? Niektórzy mogą mieć po prostu problem z powstrzymaniem się od podjadania w okresie postu. Wyzwaniem może okazać się również budowanie mięśni – okno żywieniowe nie jest na tyle długie, aby móc dostarczyć ciału odpowiednią ilość białka w regularnych odstępach czasu. Jeśli regularnie trenujesz, to warto rozważyć inne metody odżywiania.
Autorka: Katarzyna Wendzonka