Dieta śródziemnomorska, nazywana inaczej dietą basenu Morza Śródziemnego, to jadłospis, który gości na co dzień na stołach mieszkańców Hiszpanii, Francji, Grecji i południowych Włoch. Zastanawiasz się, na czym polega i czy jest dla ciebie? Odkryj zasady diety śródziemnomorskiej i przeciwwskazania do jej stosowania!
Polecamy: Dieta kopenhaska
Dieta śródziemnomorska, jak sama nazwa wskazuje, to jadłospis inspirowany codziennym menu mieszkańców basenu Morza Śródziemnego. W planie żywieniowym królują ryby i owoce morza, dobre jakościowo sery, jogurty i jajka. Dobrym i zalecanym źródłem białka jest też drób.
Oprócz tego w diecie śródziemnomorskiej musi znaleźć się również miejsce na makarony, kasze i pieczywo pełnoziarniste. W każdym daniu powinny znaleźć się warzywa, rośliny strączkowe lub owoce, z czego przynajmniej jedna z porcji musi być podana na surowo.
Do potraw należy dodawać świeże zioła, różnorodne przyprawy i obowiązkowo oliwę z oliwek. Smacznym źródłem kwasów tłuszczowych są także pestki i orzechy. A co pić? Oczywiście, że wodę! Od czasu do czasu możesz pozwolić sobie także na lampkę czerwonego wina.
Dieta śródziemnomorska jest przede wszystkim smaczna i różnorodna. Oprócz tego może stanowić doskonałe menu odchudzające, dzięki któremu, o ile będziesz liczyć kalorie, zrzucisz nawet do 2,5 kg w ciągu pierwszego tygodnia.
Dodatkowo dieta basenu Morza Śródziemnego została przebadana naukowo. Badania potwierdziły jej pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Na liście zalet takiego menu znalazła się między innymi możliwość utrzymania stabilnego poziomu cukru we krwi i obniżenia złego cholesterolu.
Dieta śródziemnomorska będzie także doskonałą propozycją dla wegan i wegetarian. Dzięki możliwości modyfikacji codziennego jadłospisu, można dostosowywać ją do swoich potrzeb i preferencji smakowych.
Czy jakieś produkty spożywcze są zabronione na diecie śródziemnomorskiej? Z codziennego menu należy wyeliminować całkowicie tłuszcze trans i zastąpić np. margarynę oliwą z oliwek. Do innych zakazanych produktów zaliczamy żywność przetworzoną – gotowe sosy, parówki czy dania w proszku, słodycze oraz cukier. Zaleca się także ograniczenie spożywania czerwonego mięsa.
Tak naprawdę dieta śródziemnomorska jest polecana każdemu. Jej jadłospis obejmuje zdrowe i pożywne potrawy, które nie tylko poprawią twoje zdrowie, ale także sprawią, że odkryjesz nowe smaki. Odpowiednio stosowana może pomóc w obniżeniu poziomu glukozy i złego cholesterolu. Dieta śródziemnomorska może być również smacznym sposobem na profilaktykę chorób układu krążenia.
Co ciekawe, dieta śródziemnomorska jest także dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą schudnąć i poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego. Różnorodność potraw sprawia, że możesz stosować ją nawet przez wiele lat, nie martwiąc się zbyt niską kaloryczność posiłków czy ryzykiem wystąpienia problemów ze zdrowiem.
Mamy dobrą wiadomość – jedynym przeciwwskazaniem do przejścia na dietę śródziemnomorską jest alergia na wybrane produkty. Nie powinno być to problemem, ponieważ jadłospis jest na tyle bogaty, że możesz dowolnie wymieniać problematyczne artykuły spożywcze na te, które ci nie zaszkodzą.
Warto także pamiętać o ryzyku spożywania za dużej ilości sodu. Aby je ograniczyć, warto sięgać po produkty o obniżonej zawartości soli, zastąpić ją innymi przyprawami lub dodać do menu te zawierające potas. Jeśli masz jakieś wątpliwości, to skorzystaj z pomocy doświadczonego dietetyka.