Jest to jedna z bardziej restrykcyjnych diet, gdyż wymaga całkowitego wykluczenia wielu pokarmów, w tym węglowodanów złożonych. Konieczna jest rezygnacja z kasz, ryżu, mąk, makaronów czy pieczywa. Ponadto należy wyeliminować cukier oraz wszelkiego rodzaju słodziki. Zakazane są także produkty przetworzone, takie jak produkty garmażeryjne, wędliny, fast foody.
Należy zrezygnować z roślin skrobiowych, strączkowych, niedojrzałych bananów, nabiału z wysoką zawartością laktozy, a nawet kakao. Ponadto w trakcie diety GAPS nie powinniśmy spożywać alkoholu, ani pić kawy czy mocnej czarnej herbaty.
Jakie produkty są natomiast wskazane podczas diety GAPS? Podstawą większości posiłków powinien być rosół przygotowany na bazie warzyw i mięsa. Istotne jest, aby produkty były zakupione ze sprawdzonego, ekologicznego źródła. Ważnym elementem żywienia na diecie GAPS są także różnego rodzaju kiszonki oraz soki z kiszonek. Jeśli nie planujemy ich kisić w domu, pamiętajmy, aby przed zakupem zwrócić uwagę na to, aby były kiszone, a nie kwaszone. W diecie GAPS dozwolone jest spożycie mięsa, jaj, ryb, olejów roślinnych, orzechów, miodów czy owoców i warzyw, które nie są na liście produktów zakazanych (tj. niedojrzałe banany, rośliny strączkowe i skrobiowe).
Dopuszczalne jest także spożywanie fermentowanego nabiału z obniżoną zawartością laktozy, a więc kefirów czy jogurtów powstałych z mleka krowiego czy koziego. Bardzo istotne jest, aby spożywać produkty jak najmniej przetworzone. Z tego względu dieta GAPS uznawana jest za pochodną diety paleo.
Na jakich zasadach bazuje dieta GAPS?
Sposób żywienia proponowany przez Natashę Campbell-McBride składa się z aż sześciu etapów. Ich czas jest uzależniony od reakcji organizmu, a więc także od uzyskanych efektów.
Etap nr 1: określa się mianem “fazy wprowadzającej”. W tym czasie spożywa się rosół gotowany na mięsie oraz duże ilości soku z kiszonek.
Etap nr 2: do jadłospisu wprowadza się więcej produktów poddanych fermentacji: kiszonki, soki z kiszonek. W menu powinny się znaleźć także duszone warzywa oraz żółtka jaj.
Etap nr 3: umożliwia spożywanie całych jaj, naleśników bezzbożowych oraz produktów zawierających duże ilości kwasów tłuszczowych.
Etap nr 4: w jadłospisie powinno pojawić się mięso - zarówno gotowane, jak i pieczone oraz świeżo wyciskane soki.
Etap nr 5: na tym etapie możemy włączyć do diety surowe warzywa oraz gotowane owoce, np. w postaci puree z jabłek.
Etap nr 6: wprowadza surowe owoce do diety oraz inne produkty, które są dozwolone.
Osoby przechodzące na dietę GAPS ze względów zdrowotnych nie powinny powracać do starych nawyków żywieniowych.