Afty w jamie ustnej:
Afty to niewielkie ubytki w jamie ustnej, które przybierają postać małych nadżerek i bolesnych owrzodzeń. Jak wygląda afta? Pokryta jest białym lub żółtym nalotem i otoczona rumieniem, a właściwie obwódką dotknietą stanem zapalnym. Afty są dość bolesne i potrafią utrzymywać się nawet do kilku tygodni. Najczęściej jednak znikają po 14 dniach. Afty występują w grupach lub pojedynczo. Powszechnym błędem jest nazywanie ich pleśniawkami – afty w jamie ustnej i pleśniawki to zupełnie co innego!
Warto dodać, że w medycynie wyróżnia się również afty duże, jednak ich pojawienie się dotyczy około 10% osób. Afty duże mogą mieć nawet 3 cm średnicy, a często towarzyszy im powiększenie węzłów chłonnych. Takie afty goją się znacznie dłużej i mogą pozostawiać blizny.
Czy afty są zaraźliwe? Na szczęście nie, ponieważ ich podłożem nie jest infekcja wirusowa. Gdzie najczęściej pojawiają się afty? Najczęstsze są afty na języku i to one uznawane są za najbardziej uciążliwe i najtrudniejsze do zagojenia. Może pojawić się także:
- afta na dziąśle,
- afta na podniebieniu,
- afta na wargach,
- afta na policzku.
Co na afty sprawdzi się najlepiej? Sprawdź poniżej, jak skutecznie sobie z nimi radzić, ale najpierw poznaj przyczyny ich powstawania.
Afty w jamie ustnej najczęściej pojawiają się w wyniku niewystarczającej higieny, czyli zbyt rzadkiego mycia zębów, nie używania płynów do płukania, jedzenia brudnymi rękoma czy dotykania nimi ust, a także obgryzania paznokci, długopisów, ołówków. Podatne na afty są również osoby, które regularnie przyjmują leki, np. silne antybiotyki, lub mają tendencje do alergii pokarmowych. Ponadto aftom sprzyjają choroby zębów, a wśród nich m.in. zapalenie miazgi, wyrzynanie się ósemek, kamień nazębny czy próchnica.
Nie bez znaczenia jest noszenie aparatu ortodontycznego oraz protezy zębowej. Ich złe dopasowanie może powodować niewielkie uszkodzenia tkanki i sprzyjać rozwojowi aft. Warto dodać, że na afty są narażone osoby spożywające brudne warzywa czy owoce. Aby uniknąć aft, należy zadbać o dobre nawyki, np. delikatniej myć zęby. Afty mogą pojawić się także po zabiegach stomatologicznych – odniesione podczas nich podrażnienia, np. ukłucia, sprzyjają ich rozwojowi.
Przeczytaj także: Jak poprawić wzrok? Skuteczne sposoby na poprawę widzenia Zupełne inne przyczyny powstawania mają afty duże. Najczęściej wywołują je zaburzenia hormonalne, przewlekłe choroby, niedobory witamin i minerałów, a także podrażnienie dodecylosiarczanem sodu – popularnym składnikiem wielu past do mycia zębów.
Pierwszym objawem poprzedzającym pojawienie się afty jest pieczenie, mrowienie, szczypanie i ból. Później afta pokrywa się białym lub żółtym nalotem. Tak jak wspominaliśmy już wyżej, przy pojawieniu się afty dużej objawem towarzyszącym mogą być również powiększone węzły chłonne, a nawet trudności w mówieniu czy spożywaniu posiłków.
Popularnie występujące afty najczęściej goją się samoistnie i nie wymagają ingerencji specjalnych środków. Wiele osób chce jednak przyspieszyć ten proces, ponieważ afta może być uciążliwa. Jaki jest zatem najskuteczniejszy sposób na afty? Sprawdź poniżej.
Leki na afty bez recepty najczęściej mają postać sprayu, płynu czy maści. Znajdziesz je w każdej aptece, a nawet drogerii. Dobre opinie mają chociażby takie preparaty jak: Solcoseryl, Corsodyl, Azulan, Sachol, URGO, Lips żel na afty czy Aftargent. Poniżej znajdziesz jeszcze więcej preparatów, więc z pewnością wybierzesz spośród nich coś dla siebie: