Data modyfikacji:

Jak poprawić wzrok? Skuteczne sposoby na poprawę widzenia

Wydaje ci się, że w ostatnim czasie twój wzrok się pogorszył? W takiej sytuacji jak najszybciej należy odwiedzić gabinet okulistyczny. Tuż obok korekcji okularowej i soczewek istnieją również naturalne sposoby na to, jak poprawić wzrok i zapobiec pogłębianiu się wady. Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o zdrowie swoich oczu, by służyły ci jak najlepiej!
jak poprawić wzrok

Poprawa wzroku – konieczna nawet w młodym wieku

Pogarszający się wzrok jest problemem, który coraz częściej dotyczy ludzi młodych, a nawet dzieci. Jedną z ważniejszych przyczyn osłabiania się wzroku jest spędzanie czasu przed ekranem komputera i telewizora. Dla zdrowia oczu nie bez znaczenia pozostaje również dieta.

Jeśli zauważasz, że widzisz gorzej niż kiedyś, warto zapisać się na badania kontrolne do okulisty – być może konieczne okaże się dobranie korekcji okularowej lub soczewek kontaktowych. O swoje oczy możesz zadbać również samodzielnie, wprowadzając drobne zmiany w trybie życia.

Jak poprawić wzrok domowymi sposobami?

Aby oczy wiernie służyły ci przez długie lata, potrzebują troskliwego traktowania. Nawet drobne pogorszenie wzroku może być sygnałem alarmującym, że nie dbasz o nie dostatecznie. Poznaj sposoby na to, jak poprawić wzrok naturalnie.

1. Co jeść, aby poprawić wzrok?

Czy wiesz, że na kondycję oczu w dużym stopniu wpływa to, co jesz? Narządom wzroku szkodzi nadmiar cukru, a także używki – alkohol oraz papierosy. Na poprawę wzroku znakomicie działają za to produkty bogate w luteinę, czyli barwnik, który naturalnie występuje w siatkówce oka. Luteinę spotkasz m.in. w jajach, szpinaku, jarmużu, botwinie, brukselce, cukinii.

Na poprawną pracę wzroku świetnie wpływa również witamina A. Aby dostarczyć sobie ją wraz z pokarmem, jedz m.in. bataty, warzywa kapustne, marchew, wątróbkę kurzą.

2. Jak poprawić wzrok? Ćwiczenia

Z pewnością nieraz słyszałaś o ćwiczeniach, których celem jest poprawa wzroku. W rzeczywistości skuteczność żadnego z nich nie została potwierdzona naukowo. Pewne jest natomiast, że ćwiczenia pomagają w rozluźnieniu mięśni oczu, co jest bardzo pomocne szczególnie w przypadku osób pracujących przed komputerem.

Jak ćwiczyć? Wystarczy, że raz na 30 minut oderwiesz wzrok od ekranu i skupisz go na oddalonym punkcie, np. za oknem. Wzrok relaksuje również wpatrywanie się w przedmioty w kolorze zielonym, a także powolne zataczanie „kółek” gałkami ocznymi.

3. Nawilżające krople na poprawę wzroku

Komfort widzenia poprawią również żele i krople nawilżające oczy. Jeśli pogorszeniu wzorku towarzyszy uczucie suchości i piasku pod powiekami, sięgaj po te preparaty codziennie – wtedy na pewno odczujesz ulgę.

4. Jak poprawić wzrok? Nawadniaj się

Sprawne funkcjonowanie organizmu uzależnione jest od jego nawodnienia. Dotyczy to również narządu wzroku. Czy wiesz, że ciało szkliste, stanowiące większość gałki ocznej, składa się w 99% z wody? Pij minimum 2 litry wody dziennie, aby chronić oczy przed szkodliwymi czynnikami i poprawić ich funkcjonowanie.

Suplementy na poprawę wzroku

Dobrze zbilansowaną dietę możesz uzupełnić o suplementy diety wspomagające pracę oczu. Najlepiej zadziałają te zawierające luteinę oraz witaminę A.

Dbaj o oczy profilaktycznie!

Po zauważeniu problemów z widzeniem, problem zawsze warto skonsultować z okulistą – być może okaże się, że zmiany są trudne do odwrócenia i konieczne będzie zastosowanie korekcji. Pamiętaj jednak, że okresowe pogorszenie wzroku może być spowodowane przemęczeniem oczu i złym trybem życia.

Domowe sposoby na poprawę wzroku mogą okazać się bardzo pomocne. Warto stosować je nie tylko wtedy, gdy pojawia się problem z widzeniem, ale przez cały czas!

Autorka: Joanna Stanuch