Zwykle rumień to objaw towarzyszący innym dolegliwościom, jednak zdarza się, że jest jedynie „samodzielnym” problemem” związanym z nieprawidłową pielęgnacją cery.
Utrzymuje się również znacznie dłużej – w przypadku niektórych rodzajów rumieni jest widoczny na skórze nawet przez tygodnie. Z pewnością nikt nie będzie miał problemu z jego rozpoznaniem.
Rumień bywa jednak również objawem rozmaitych chorób ogólnoustrojowych. Zdarza się również, że jest on symptomem alergii. Z tego względu, gdy już się pojawi, niezbędna jest jego baczna obserwacja, a w wielu przypadkach także rozmowa z lekarzem.
Jeśli zauważysz u siebie taki objaw, warto skonsultować się z lekarzem, który znajdzie zamiennik dla wywołującego problemy skórne leku.
Rumień wielopostaciowy pojawia się najczęściej na kończynach. Większość jego przypadków nie wymaga leczenia – zaczerwienienie nie jest bolesne i mija samoistnie.
Interwencji lekarskiej wymaga natomiast ciężka postać rumienia wielopostaciowego, występująca przy toksycznej nekrolizie naskórka lub zespole Stevensa-Johnsona – groźnych chorobach naskórka.
Rumień stwardniały wymaga stosowania specjalnych maści leczniczych i niemal zawsze pozostawia po sobie blizny lub przebarwienia.
Bardzo łatwo go rozpoznać – przypomina czerwony pierścień, który szerzy się obwodowo od miejsca ukąszenia.
Kiedy zauważysz u siebie wędrujący rumień na skórze, jak najprędzej udaj się u lekarza – po potwierdzeniu boreliozy niezbędne będzie rozpoczęcie leczenia antybiotykowego. Wczesne zdiagnozowanie boreliozy daje pełne szanse na wyleczenie.
Podejrzewa się, że do rozwoju rumienia guzowatego dochodzi wskutek przebytej infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Zauważono też, że bywa objawem towarzyszącym chorobom nowotworowym, ciąży, chorobom autoimmunologicznym.
Z tego względu objaw w postaci rumienia na skórze z widocznymi i bolącymi guzkami powinien być jak najprędzej skonsultowany z lekarzem.
Niestety, to schorzenie zwykle jest późno diagnozowane ze względu na mylące objawy, a rumień na twarzy w kształcie motyla pojawia się, gdy jego stadium jest już zaawansowane.
Warto obserwować swój organizm i regularnie wykonywać podstawowe badania krwi, takie jak morfologia, ponieważ mogą one wykazać wczesny etap choroby.
Rumień dłoniowy często pojawia się na skutek podwyższenia poziomu estrogenów w ciąży, bywa także objawem choroby reumatycznej.
Powodem rumienia na policzkach bywa trądzik różowaty. Ten typ trądziku charakteryzuje się silnym przekrwieniem skóry. Jak się go pozbyć?
Dużo dobrego zdziała konsultacja z dermatologiem oraz stosowanie kosmetyków dedykowanych właśnie skórze z trądzikiem różowatym.
Oznacza to, że do swojej pielęgnacji powinnaś włączyć kosmetyki uszczelniające naczynka (np. z oczarem wirginijskim, arniką, witaminą C). Unikaj saun, opalania i inwazyjnych zabiegów kosmetycznych (np. mikrodermabrazji).
Jego pojawienie się powinno skłonić do wykonania podstawowych badań diagnostycznych i zastanowienia się nad swoim stanem zdrowia.
Jeśli wszystko z nim w porządku, prawdopodobnie powinnaś zmienić swoje urodowe nawyki i lepiej zadbać o swoją skórę!