Data publikacji:

Rumień na twarzy – przyczyny i sposoby leczenia

Rumiane policzki nie zawsze są uroczą oznaką zawstydzenia czy zdrowia. Zdarza się, że rumień na twarzy to objaw poważnych kłopotów zdrowotnych, dlatego nie wolno go lekceważyć. Dowiedz się, jakie problemy zwiastuje oraz jak skutecznie się go pozbyć.
kobieta przeglądająca się w lustrze

Co to jest rumień?

Rumień to jeden z najczęściej występujących objawów dermatologicznych. Bardzo łatwo go rozpoznać, ponieważ, jak sama nazwa wskazuje, polega on na miejscowym i intensywnym zaczerwienieniu skóry.

Zwykle rumień to objaw towarzyszący innym dolegliwościom, jednak zdarza się, że jest jedynie „samodzielnym” problemem” związanym z nieprawidłową pielęgnacją cery.

Rumień – objawy

Rumień na skórze to coś zupełnie innego, niż chwilowe zaróżowienie skóry pod wpływem ciepła, wysiłku czy stresu. Często posiada on wyraźnie zaznaczone granice, a jego kolor jest bardzo intensywny.

Utrzymuje się również znacznie dłużej – w przypadku niektórych rodzajów rumieni jest widoczny na skórze nawet przez tygodnie. Z pewnością nikt nie będzie miał problemu z jego rozpoznaniem.

Co jest przyczyną rumienia?

W większości przypadku powodem powstawania rumienia na twarzy i innych częściach ciała jest miejscowe przekrwienie skóry. Może je wywołać szereg różnych dolegliwości, w tym urazy, rany, stany zapalne. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy przyczyny rumienia są skoncentrowane w skórze.

Rumień bywa jednak również objawem rozmaitych chorób ogólnoustrojowych. Zdarza się również, że jest on symptomem alergii. Z tego względu, gdy już się pojawi, niezbędna jest jego baczna obserwacja, a w wielu przypadkach także rozmowa z lekarzem.

Rodzaje rumienia na skórze

Rumienie mogą przyjmować różne postaci. Ich wygląd informuje o chorobach i nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo je rozpoznawać.

Rumień polekowy

Częstym powodem powstawania rumienia na twarzy jest stosowanie niektórych leków, takich jak np. antybiotyki. Rumień polekowy przyjmuje postać okręgu, a po przyjęciu danego leku pojawia się zawsze w tym samym miejscu.

Jeśli zauważysz u siebie taki objaw, warto skonsultować się z lekarzem, który znajdzie zamiennik dla wywołującego problemy skórne leku.

Rumień wielopostaciowy

Ta forma rumienia związana jest z grupą różnych dolegliwości, wśród których można wyróżnić nieprawidłową reakcję skórną na niektóre substancje lub zakażenie organizmu.

Rumień wielopostaciowy pojawia się najczęściej na kończynach. Większość jego przypadków nie wymaga leczenia – zaczerwienienie nie jest bolesne i mija samoistnie.

Interwencji lekarskiej wymaga natomiast ciężka postać rumienia wielopostaciowego, występująca przy toksycznej nekrolizie naskórka lub zespole Stevensa-Johnsona – groźnych chorobach naskórka.

Rumień stwardniały

To rodzaj rumienia, który ma związek z przebytą gruźlicą. Zmiany powstają najczęściej na podudziach i charakteryzują się ciężkim przebiegiem gojenia – może dojść do dolegliwości bólowych oraz owrzodzeń.

Rumień stwardniały wymaga stosowania specjalnych maści leczniczych i niemal zawsze pozostawia po sobie blizny lub przebarwienia.

Rumień wędrujący

Słyszał o nim każdy, kto kiedykolwiek zasięgał informacji na temat boreliozy. Rumień wędrujący to jej główny objaw, który pojawia się w miejscu ukąszenia przez kleszcza maksymalnie po kilkunastu dniach.

Bardzo łatwo go rozpoznać – przypomina czerwony pierścień, który szerzy się obwodowo od miejsca ukąszenia.

Kiedy zauważysz u siebie wędrujący rumień na skórze, jak najprędzej udaj się u lekarza – po potwierdzeniu boreliozy niezbędne będzie rozpoczęcie leczenia antybiotykowego. Wczesne zdiagnozowanie boreliozy daje pełne szanse na wyleczenie.

Rumień guzowaty

Kiedy rumień na skórze tworzy małe bolesne krostki, prawdopodobnie występuje rumień guzowaty. To choroba o podłożu zapalnym, rozwijająca się w tkance podskórnej. Zmiany pojawiają się najczęściej w rejonie podudzi. Rumieniowi guzowatemu towarzyszy często ból stawów oraz gorączka.

Podejrzewa się, że do rozwoju rumienia guzowatego dochodzi wskutek przebytej infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Zauważono też, że bywa objawem towarzyszącym chorobom nowotworowym, ciąży, chorobom autoimmunologicznym.

Z tego względu objaw w postaci rumienia na skórze z widocznymi i bolącymi guzkami powinien być jak najprędzej skonsultowany z lekarzem.

Toczeń rumieniowaty układowy

Rumień na twarzy w kształcie motyla może zwiastować rzadką, wielonarządową chorobę reumatyczną – toczeń rumieniowaty układowy. Chorobie towarzyszy gwałtowna utrata wagi, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych oraz chroniczne zmęczenie.

Niestety, to schorzenie zwykle jest późno diagnozowane ze względu na mylące objawy, a rumień na twarzy w kształcie motyla pojawia się, gdy jego stadium jest już zaawansowane.

Warto obserwować swój organizm i regularnie wykonywać podstawowe badania krwi, takie jak morfologia, ponieważ mogą one wykazać wczesny etap choroby.

Rumień dłoniowy

Rumień może występować również na skórze dłoni. Jak wygląda rumień w tej okolicy? Niepokoić powinno silne zaczerwienienie skóry na dłoniach – zwykle jest to objaw towarzyszący marskości wątroby, jej niewydolności lub sporemu nadciśnieniu.

Rumień dłoniowy często pojawia się na skutek podwyższenia poziomu estrogenów w ciąży, bywa także objawem choroby reumatycznej.

Rumień twarzy – przyczyny dermatologiczne

Silne zaczerwienie skóry na twarzy pojawia się nie tylko na skutek chorób ogólnoustrojowych. Często związane jest ze stanem cery i jej nieprawidłową pielęgnacją.

Powodem rumienia na policzkach bywa trądzik różowaty. Ten typ trądziku charakteryzuje się silnym przekrwieniem skóry. Jak się go pozbyć?

Dużo dobrego zdziała konsultacja z dermatologiem oraz stosowanie kosmetyków dedykowanych właśnie skórze z trądzikiem różowatym.

Jeśli nie chorujesz, nie masz trądziku, a mimo to twoja skóra często jest czerwona, być może jesteś posiadaczką cery naczyniowej.

Oznacza to, że do swojej pielęgnacji powinnaś włączyć kosmetyki uszczelniające naczynka (np. z oczarem wirginijskim, arniką, witaminą C). Unikaj saun, opalania i inwazyjnych zabiegów kosmetycznych (np. mikrodermabrazji).

Skóra ma skłonność do czerwienienia się również wtedy, gdy jest czymś nadmiernie podrażniona. Jeśli często używasz peelingów, używasz niedobranych do jej typu kosmetyków i traktujesz ją niedelikatnie, może pojawić się rumień na twarzy, a nawet stan zapalny.
Rumień na twarzy może być objawem błędów pielęgnacyjnych, jak i chorób ogólnoustrojowych.

Jego pojawienie się powinno skłonić do wykonania podstawowych badań diagnostycznych i zastanowienia się nad swoim stanem zdrowia.

Jeśli wszystko z nim w porządku, prawdopodobnie powinnaś zmienić swoje urodowe nawyki i lepiej zadbać o swoją skórę!

Autorka: Joanna Stanuch