Data modyfikacji:

Pielęgnacja cery naczynkowej. Jaki krem wybrać?

Rozszerzone naczynka, rumień, pajączki – pielęgnacja cery naczynkowej stanowi nie lada wyzwanie. Jakie są domowe sposoby na popękane naczynka? Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków? Pewnie nieraz zadawałaś sobie te pytania. Odpowiadamy na nie poniżej.

Jak rozpoznać cerę naczynkową?

Cera naczynkowa charakteryzuje się występowaniem rozszerzonych naczynek krwionośnych na skórze, dających obraz czerwonych plam skupionych głównie na policzkach i wokół nosa. Specyficznym objawem tego typu cery są tzw. pajączki – sieć popękanych naczyń pojawiająca się nie tylko na twarzy, ale również nogach. Jeśli zauważasz u siebie podobne symptomy, zapewne jesteś posiadaczką cery naczynkowej.

Przyczyny powstawania cery naczynkowej

Rozszerzone naczynka to tak naprawdę naczynia włosowate, prześwitujące przez delikatną warstwę naskórka. Występowanie cery naczynkowej ma mocne podłoże genetyczne – przyczynia się do niego wrodzona kruchość naczyń włosowatych. Jednak rozszerzaniu się i pękaniu naczynek sprzyjają również:
  • wystawianie skóry na słońce, np. opalanie się lub przebywanie w solarium,
  • mróz,
  • wiatr,
  • nagłe zmiany temperatur,
  • wysiłek fizyczny,
  • silne emocje, np. złość, stres,
  • zaburzenia hormonalne oraz menopauza,
  • nadciśnienie.
Oczywiście nie da się uniknąć powyższych czynników. W końcu trudno wymagać od posiadaczek tego typu cery, aby unikały sportów lub zimowych spacerów. Dlatego tak ważna jest odpowiednia codzienna pielęgnacja. Dzięki temu ochronisz delikatną skórę twarzy przed pękaniem kolejnych naczynek oraz powstawaniem stanów zapalnych, a także zapobiegniesz rozwinięciu się trądziku różowatego.

Podstawowe zasady pielęgnacji

Pielęgnacja cery naczynkowej wymagać może nieco czasu i cierpliwości. Gwarantujemy jednak, że jeśli będziesz stosować się do kilku podstawowych zasad, twoja skóra szybko ci się odwdzięczy.

Po pierwsze, do mycia twarzy używaj tylko letniej wody. Zapomnij również o gorących kąpielach. Nie stosuj szorstkich gąbek i myjek, a gruboziarniste scruby zamień na delikatne peelingi enzymatyczne. Te domowe sposoby na cerę naczynkową pomogą zapobiec tworzeniu się nowych pajączków.

Chroń skórę przed mrozem, smarując ją grubą warstwą kremu ochronnego. Zrezygnuj również z opalania. Promieniowanie ultrafioletowe niszczy delikatne włókna cery naczynkowej, dlatego latem zawsze pamiętaj o dobrym kremie lub olejku z filtrem. Do domowych sposobów na cerę naczynkową należy również odpowiednia dieta. Na niekorzyść będą działać ostre przyprawy, kawa czy też alkohol, kondycję skóry z pewnością zaś poprawią produkty bogate w witaminy C i K.

Poznaliśmy już podstawy pielęgnacji cery naczynkowej. Teraz przejdźmy do najważniejszej części: wyboru odpowiednich kosmetyków.

Przeczytaj również: na co używać maści z witaminą A?

Kosmetyki do cery naczynkowej. Jaki krem wybrać?

Wybierając produkty do pielęgnacji wrażliwej cery naczynkowej, należy oczywiście unikać tych perfumowanych, silnie pieniących się oraz drażniących. Do demakijażu świetnie sprawdzi się delikatny płyn micelarny lub kremowe mleczko, najlepiej przeznaczone konkretnie do tego typu cery. Następnie można zastosować łagodny tonik, a potem zaaplikować krem do cery naczynkowej, lekko go wklepując. Nie wiesz, jaki kupić krem do cery naczynkowej? Ranking popularnych kosmetyków na pewno ci w tym pomoże.

Jakich składników aktywnych szukać w kosmetykach przeznaczonych dla cery naczynkowej? Szczęśliwie – jest ich bardzo wiele. Na przykład witamina C uszczelnia i regeneruje delikatne naczynia. Witamina K, odpowiedzialna za krzepliwość krwi, ma funkcje regulacyjne, a witamina PP zapobiega pękaniu i wylewom podskórnym. Kolejną dobroczynną substancją jest wyciąg z kasztanowca, odpowiedzialny za regulację mikrokrążenia i wzmocnienie delikatnych naczynek. Podobne działanie wzmacniające i uszczelniające naczynka mają również rutyna, ginkgo biloba (miłorząb japoński), wyciąg z dzikiego mirtu czy też związki krzemu, które ponadto niwelują zaczerwienienia.

Ważne są również składniki przeciwzapalne, takie jak wyciąg z arniki górskiej lub korzenia lukrecji. Oprócz wcześniej wymienionych warto szukać w produktach np. wyciągu z ruszczyka kolczastego i żurawiny, alg oraz flawonoidów.

Ponadto kosmetyki do cery naczynkowej powinny mieć w składzie substancje nawilżające i wzmacniające naskórek, np. naturalne oleje, masło shea, witaminę E, jak również te łagodzące podrażnienia. Panthenol i alantoina sprawdzą się tutaj idealnie.

Takie kosmetyki mają w swojej ofercie np. Ziaja, FLOSLEK, Iwostin, Pharmaceris, Vianek. Warto przyjrzeć się również marce Red Blocker, stworzonej specjalnie dla potrzeb wymagającej cery naczynkowej.

A jak zatuszować pajączki i naczynka, które już popękały? Z pomocą przychodzi… zielony korektor! Taki kolor doskonale zniweluje wszelkie zaczerwienienia. Pamiętaj jednak, aby wybrać łagodny kosmetyk, który nie podrażni i nie wysuszy delikatnej skóry.

Cera naczynkowa: domowe sposoby

Kosmetyki do cery naczynkowej można również zrobić domowym sposobem. Wystarczy wykorzystać dobrze znane owoce, zioła czy też inne produkty. Maseczka z siemienia lnianego na przykład ma właściwości nawilżające. Podobnie zadziała maseczka z miodu i śmietany lub twarożku, dodatkowo rozświetlając cerę. Do robienia domowych kosmetyków warto używać też bogatych w witaminę C owoców, np. truskawek lub kiwi. Witaminę K natomiast znajdziemy w awokado. Maseczka zrobiona z tego owocu będzie doskonałym pomysłem. Podrażnienia natomiast złagodzą kompresy z naparu rumianku.
Jak widać, pielęgnacja cery naczynkowej nie jest wcale tak trudna, jak się może wydawać. Wystarczy tylko przestrzegać kilku prostych zasad, a także szukać konkretnych składników w kosmetykach. A gdy akurat nie masz pod ręką odpowiedniego produktu, z powodzeniem możesz zastosować domowe sposoby na cerę naczynkową. W lodówce lub szafce kuchennej z pewnością znajdziesz potrzebny składnik.
Autorka: Olga Wacholc