Po pierwsze, do mycia twarzy używaj tylko letniej wody. Zapomnij również o gorących kąpielach. Nie stosuj szorstkich gąbek i myjek, a gruboziarniste scruby zamień na delikatne peelingi enzymatyczne. Te domowe sposoby na cerę naczynkową pomogą zapobiec tworzeniu się nowych pajączków.
Chroń skórę przed mrozem, smarując ją grubą warstwą kremu ochronnego. Zrezygnuj również z opalania. Promieniowanie ultrafioletowe niszczy delikatne włókna cery naczynkowej, dlatego latem zawsze pamiętaj o dobrym kremie lub olejku z filtrem. Do domowych sposobów na cerę naczynkową należy również odpowiednia dieta. Na niekorzyść będą działać ostre przyprawy, kawa czy też alkohol, kondycję skóry z pewnością zaś poprawią produkty bogate w witaminy C i K.
Poznaliśmy już podstawy pielęgnacji cery naczynkowej. Teraz przejdźmy do najważniejszej części: wyboru odpowiednich kosmetyków.
Przeczytaj również: na co używać maści z witaminą A?
Jakich składników aktywnych szukać w kosmetykach przeznaczonych dla cery naczynkowej? Szczęśliwie – jest ich bardzo wiele. Na przykład witamina C uszczelnia i regeneruje delikatne naczynia. Witamina K, odpowiedzialna za krzepliwość krwi, ma funkcje regulacyjne, a witamina PP zapobiega pękaniu i wylewom podskórnym. Kolejną dobroczynną substancją jest wyciąg z kasztanowca, odpowiedzialny za regulację mikrokrążenia i wzmocnienie delikatnych naczynek. Podobne działanie wzmacniające i uszczelniające naczynka mają również rutyna, ginkgo biloba (miłorząb japoński), wyciąg z dzikiego mirtu czy też związki krzemu, które ponadto niwelują zaczerwienienia.
Ważne są również składniki przeciwzapalne, takie jak wyciąg z arniki górskiej lub korzenia lukrecji. Oprócz wcześniej wymienionych warto szukać w produktach np. wyciągu z ruszczyka kolczastego i żurawiny, alg oraz flawonoidów.
Ponadto kosmetyki do cery naczynkowej powinny mieć w składzie substancje nawilżające i wzmacniające naskórek, np. naturalne oleje, masło shea, witaminę E, jak również te łagodzące podrażnienia. Panthenol i alantoina sprawdzą się tutaj idealnie.
Takie kosmetyki mają w swojej ofercie np. Ziaja, FLOSLEK, Iwostin, Pharmaceris, Vianek. Warto przyjrzeć się również marce Red Blocker, stworzonej specjalnie dla potrzeb wymagającej cery naczynkowej.
A jak zatuszować pajączki i naczynka, które już popękały? Z pomocą przychodzi… zielony korektor! Taki kolor doskonale zniweluje wszelkie zaczerwienienia. Pamiętaj jednak, aby wybrać łagodny kosmetyk, który nie podrażni i nie wysuszy delikatnej skóry.