Data modyfikacji:

Boraks – właściwości i zastosowanie

Boraks to naturalnie występujący w przyrodzie minerał, który jest cenionym środkiem o działaniu antyseptycznym oraz grzybobójczym. Znajduje zastosowanie w kosmetyce, ale i ekologicznym sprzątaniu domu. Dowiedz się, jak właściwości tego minerału możesz wykorzystać w życiu codziennym.

Czym jest boraks?

Boraks to naturalny minerał, który jest źródłem pierwiastka – boru. Wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne, dlatego już dawno temu został doceniony w gospodarstwach domowych. Przyjmuje postać kryształu, lecz często dostępny jest już w sproszkowanej wersji.

Boraks sprawdzi się zwłaszcza u osób, które cenią sobie ekologiczne, a zarazem skuteczne sposoby utrzymania czystości. To bezpieczna alternatywa dla chemicznych środków czyszczących.

Czy boraks jest bezpieczny?

W ostatnim czasie, pojawiły się liczne doniesienia o rzekomym, toksycznym działaniu boraksu na zdrowie. W rzeczywistości jednak, boraks jest mniej szkodliwy niż chlorek sodu, czyli… sól kuchenna. Nie należy obawiać się jego stosowania. Oczywiście – należy zachować środki ostrożności i używać go tylko w zalecanych ilościach.

Sprzątanie bez chemii. Zastosowanie boraksu w domu

Boraks, w odróżnieniu od chemicznych środków czystości, nie jest groźny dla zdrowia i środowiska. Oto kilka pomysłów na zastosowanie boraksu w codziennym sprzątaniu.

Sprawdź również: Uczulenie na nikiel - przyczyny i objawy

Boraks jako uniwersalny środek czyszczący

Wystarczy, że 2 łyżki boraksu rozpuścisz w 2 szklankach ciepłej wody, dodasz łyżeczkę octu oraz odrobinę wybranego, pachnącego olejku. Tak przygotowana mikstura, doskonale nada się np. do ścierania kurzu.

Zobacz także: Woda z cytryną

Boraks na pleśń

½ szklanki boraksu wymieszana z 2 szklankami ciepłej wody stworzy znakomity środek na pleśń, np. pod prysznicem. Tak przygotowanym roztworem, przetrzyj miejsca zaatakowane pleśnią. Spłucz boraks po około 30 minutach.

Czytaj również: Zatrucie grzybami - jak rozpoznać i jak reagować

Udrażnianie rur boraksem

Zamiast chemicznych środków do udrażniania, wypróbuj mieszankę boraksu z wodą w proporcjach 1:1.

Boraks na plamy

Dodaj 1 łyżkę boraksu do 4 litrów ciepłej wody. Następnie, zaplamioną tkaninę włóż do roztworu na 30 minut, a następnie wypierz w pralce. Ciekawostka: boraks usunie nawet trudne plamy, takie jak po winie czy kawie.

Boraks na przykre zapachy

Nie potrafisz pozbyć się brzydkiego zapachu z kosza na śmieci lub kociej kuwety? Przetrzyj je roztworem boraksu, a problem minie, jak ręką odjął!

Polerowanie biżuterii

Na biżuterii pojawił się nieestetyczny nalot? Zmieszaj boraks i sok w cytryny w proporcji 1:1, a następnie, wypoleruj nim ulubione świecidełka.

Czytaj również: Jak dbać o biżuterię?

Boraks jako proszek do prania

Zmieszaj jedną miarkę boraksu z dwiema miarkami płatków mydlanych oraz jedną miarką sody kalcynowanej. Wymieszaj wszystko dokładnie i stosuj tak, jak proszek do prania.

Zwalcz insekty przy pomocy boraksu

Boraks posłuży jako skuteczna trutka na insekty. Wystarczy wymieszać odrobinę z cukrem lub cukrem pudrem i rozsypać w miejscach, w których pojawiają się owady.

Boraks czyszczący toaletę

Zamiast klasycznego płynu do WC, wsyp do toalety jedną szklankę boraksu i pozostaw na godzinę. Następnie, wyszoruj muszlę klozetową i spłucz wodę.

Boraks do czyszczenia lodówki

Z lodówki wydobywa się nieprzyjemny zapach? Roztwór z 1 litra wody oraz 1 łyżki stołowej boraksu dokładnie oczyści wnętrze lodówki i zneutralizuje przykre zapachy.

Gdzie kupić boraks?

Boraks dostępny jest w internecie – możesz nabyć go zarówno pod postacią kryształu, jak i wygodnego proszku.
Boraks to ekologiczny i tani sposób na utrzymanie czystości w domu. Ten jeden produkt posłuży ci do przygotowania różnych środków czystości.
Autorka: Joanna Stanuch