Data modyfikacji:

Pierwsza wizyta u ginekologa. Jak wygląda?

Nie ma znaczenia, czy jesteś aktywna seksualnie, czy jeszcze nie – nie zwlekaj z wizytą u ginekologa, jeśli coś cię niepokoi. Nie masz się czego bać! Chcesz wiedzieć jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy, kiedy badać piersi i czy trzeba mieć skierowanie do ginekologa? Przeczytaj.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa?

Nie musisz się specjalnie przygotowywać – zadbaj o higienę miejsc intymnych tak, jak robisz to na co dzień. Nadmierna higiena nie jest wskazana, ponieważ może tuszować niektóre niepokojące objawy np. upławy. Nie martw się, jeśli nie masz czasu na prysznic przed wizytą u specjalisty. W toaletach w poczekalni zazwyczaj są bidety, dzięki którym będziesz mogła się odświeżyć. Zawsze też możesz użyć chusteczek odświeżających do miejsc intymnych.

Jeśli na co dzień nie depilujesz miejsc intymnych, nie rób tego z powodu wizyty u ginekologa. Dłuższe włoski możesz spróbować przyciąć trymerem, chociaż nie jest to konieczne.

Jak usiąść na fotelu ginekologicznym?

Pozycja, jaką musisz przyjąć na fotelu ginekologicznym może być dla ciebie krępująca. Pamiętaj, że rozchylone nogi dla ginekologa to codzienny widok. Lekarz jest profesjonalistą. Nie masz się czego bać ani wstydzić.

Wywiad ginekologiczny – o co może zapytać ginekolog?

Przypomnij sobie datę pierwszej i ostatniej miesiączki przed wizytą – lekarz na pewno o to zapyta. Specjalista zapyta również o przebieg cyklu (regularność, długość), czy borykałaś się kiedykolwiek ze schorzeniami ginekologicznymi i czy współżyjesz. Nie ukrywaj niczego podczas wywiadu.

Jak się ubrać do ginekologa?

Załóż to, w czym czujesz się najlepiej. Dla ginekologa nie ma znaczenia, w co jesteś ubrana. Przed badaniem ginekologicznym zostaniesz poproszona o rozebranie się od pasa w dół. W niektórych gabinetach są specjalne jednorazowe spódniczki dla pacjentek, ale to towar luksusowy - lepiej być przygotowaną. Możesz wybrać spódnicę lub sukienkę – wtedy rozbieranie się i ubieranie po badaniu zajmie ci mniej czasu.

Czy musisz mieć skierowanie do ginekologa? Ginekolog NFZ

Nie. Możesz spokojnie zapisać się do poradni ginekologicznej bez skierowania, nie jest ono potrzebne.

Ile kosztuje wizyta u ginekologa prywatnie?

Koszt samej wizyty to zazwyczaj 50-100 zł. Badanie ginekologiczne i badanie piersi to kolejne 50-150 zł. Po dodaniu do tej sumy kosztu cytologii (40-80 zł) mamy już niemałą kwotę. Ceny są zróżnicowane i zależą głównie od kwalifikacji specjalisty i od lokalizacji. Lekarz w większym mieście jest droższy od tego w mniejszym – miej to na uwadze przy wyborze specjalisty.

Dzień cyklu a wizyta u ginekologa – który dzień jest najlepszy?

Nie czekaj na „idealny dzień” do badania. Umów się na wizytę od razu, jeśli coś cię niepokoi. Jeśli zależy ci na pobraniu cytologii, przyjdź na wizytę kilka dni po zakończeniu miesiączki. To także najlepszy czas na badanie piersi! Poproś lekarza o pokazanie technik badania piersi. Będziesz mogła zacząć się badać regularnie sama w domu.

Kiedy pójść do ginekologa po raz pierwszy?

Kobiety najczęściej decydują się na pierwszą wizytę u ginekologa, ponieważ chcą zacząć stosować antykoncepcję hormonalną. Pierwsza wizyta powinna się odbyć przed rozpoczęciem współżycia lub po pierwszym stosunku.

Jak często chodzić do ginekologa?

Jeśli miesiączkujesz regularnie, uprawiasz seks, nie masz upławów, uczucia pieczenia pochwy lub innych niepokojących objawów – zaleca się chodzić na wizytę do ginekologa raz na pół roku lub raz do roku. Częstotliwość określa specjalista.

Jak często wykonywać cytologię?

NFZ refunduje badanie raz na 3 lata. Czy to wystarczy? To ginekolog powinien decydować, jak często należy wykonywać cytologię. Niektórzy lekarze zalecają wykonywać badanie co pół roku, inni co roku.

Jedno jest pewne – cytologia umożliwia wczesne wykrycie raka szyjki macicy. Zwiększa to szansę na wyzdrowienie, dlatego badaj się częściej niż refunduje to NFZ. Koszt cytologii to 40-90 zł.

Pierwsza wizyta u ginekologa – z mamą czy bez?

Jeśli masz mniej niż 16 lat – wybierz się na wizytę do ginekologa z rodzicem. Jeśli masz 16-18 lat możesz pójść na wizytę sama, jednak lekarz nie będzie mógł wypisać ci tabletek antykoncepcyjnych. Według prawa dopiero po skończeniu 18. roku życia możesz sama decydować o swoim zdrowiu.

Pamiętaj! Ginekolog nie ma prawa informować opiekuna, czy wciąż jesteś dziewicą, czy też nie. Ma za to obowiązek poinformować prokuraturę, jeśli podejrzewa, że mogło dojść do przestępstwa na tle seksualnym. Według prawa nastolatki mogą rozpocząć współżycie seksualne po skończeniu 15. roku życia.

Kobieta ginekolog czy mężczyzna ginekolog – kogo wybrać?

Zdania są podzielone. Część kobiet zarzeka się, że nigdy nie pójdzie do ginekologa mężczyzny, druga część za to nie wyobraża sobie wizyty u kobiety ginekolog. Kogo więc wybrać? Płeć lekarza nie ma znaczenia. Pamiętaj, że ginekolog to profesjonalista. Kierując się wyborem lekarza powinnaś przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wykształcenie i opinie.

Jeśli czujesz niepokój i wstydzisz się rozebrać przed mężczyzną – wybierz kobietę. Pierwsza wizyta u ginekologa jest stresująca dla każdej dziewczyny, dlatego nie dokładaj sobie dodatkowego stresu.

Czy badanie przez pochwę boli?

Badanie nie boli, ale możesz odczuwać dyskomfort – jest to jak najbardziej normalne.

Czy ginekolog przeprowadza badanie ginekologiczne na każdej wizycie?

Nie! Możesz się zapisać na zwykłą wizytę, bez badania lub po samą receptę na tabletki antykoncepcyjne. Badanie ginekologiczne powinno być przeprowadzane u każdej pacjentki raz do roku, co pół roku lub częściej, jeśli jest to wskazane. Częstotliwość ustala specjalista na pierwszej wizycie.

Jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy?

W takim przypadku lekarz bada narządy płciowe omacując je przez brzuch, ale nie tylko. Może je także zbadać za pomocą palca. Palec w narządach rodnych nie powinien uszkodzić błony dziewiczej. Badanie można także przeprowadzić przez odbytnicę. Technika zależy od celu badania i indywidualnych cech pacjentki.

Gabinety niektórych ginekologów są wyposażone w specjalne wzierniki do badania kobiet, które jeszcze nie współżyły. Zapewnia to większy komfort podczas badania specjalistom i – co więcej – dzięki wziernikom cytologię można pobrać także od dziewic.

Lekarz podczas badania ginekologicznego uważa, by nie przerwać błony dziewiczej. Stosuje techniki, które uniemożliwiają jej rozerwanie. Niestety, istnieje możliwość przerwania błony dziewiczej przez lekarza, ale zdarza się to bardzo rzadko.

Czy u dziewicy można wykonać USG jajników?

Tak! Badanie przeprowadza się przez odbytnicę, lub przykładając głowicę aparatu do skóry brzucha. Pamiętaj, by przed badaniem wypić dużo wody. Dzięki temu pęcherz będzie wypełniony moczem, a specjaliście łatwiej będzie ocenić budowę narządów wewnętrznych.

Ginekolog czy ginekolog endokrynolog? Jaka jest różnica?

Jeśli masz problemy endokrynologiczne lub cierpisz na Hashimoto – może warto wybrać specjalistę o podwójnej specjalizacji (ginekolog endokrynolog)? Zaoszczędzisz dzięki temu czas i pieniądze.

Czy mężczyzna też może pójść do ginekologa na wizytę?

Partner może towarzyszyć ci podczas twojej wizyty u ginekologa, jeśli tylko się na to zgadzasz. Jeśli to mężczyzna boryka się z problemami związanymi z narządami płciowymi - odpowiednikiem damskiego ginekologa dla mężczyzn jest androlog. Zajmuje się on między innymi fizjologią męskich narządów płciowych, zaburzeniami erekcji i schorzeniami prostaty.

Autor: Natalia Ciszewska