Data modyfikacji:

Czego nie wolno jeść na czczo? Będziesz zaskoczona!

Wstajesz rano i jedyne, o czym myślisz to to, aby jak najszybciej wrzucić coś na ząb. Zapewne wiesz, że pomijanie śniadań to jeden z głównych grzechów żywieniowych. Nie oznacza to jednak, że z rana powinnaś jeść wszystko, na co masz ochotę. Okazuje się, że część produktów – nawet tych zdrowych – na czczo może ci poważnie zaszkodzić.
To, jaki będzie twój pierwszy posiłek, determinuje samopoczucie na całą resztę dnia. Najgorzej, jeśli nie będzie go w ogóle – wtedy fundujesz sobie gwarantowane, pogorszone samopoczucie, spadek energii i napady głodu, podczas których łatwo popełnić dietetyczny grzeszek, sięgając po niezdrową przekąskę. Zdarza się jednak, że nawet przy regularnym jedzeniu śniadań, układ trawienny daje znać, że nie wszystko jest w porządku. Jeśli masz takie odczucia, prawdopodobnie jesz na czczo coś, co w twoim żołądku nie powinno znaleźć się z samego rana. Spieszymy z odpowiedzią, jakie produkty znajdują się na śniadaniowej, czarnej liście.

Czego nie jeść na czczo?

Owoce cytrusowe

To prawda, że są bardzo zdrowe, jednak pod warunkiem, że jesz je w odpowiednich porach dnia. Cytrusy i soki cytrusowe powinny gościć w twojej diecie po posiłkach, lecz nie przed nimi. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: zawierają bardzo wiele kwasów owocowych, które drażnią śluzówkę żołądka. To prosta droga do poważnych chorób, takich jak wrzody oraz zapalenie błony śluzowej żołądka. Uwaga: owoce i soki cytrusowe wpływają na metabolizowanie leków, dlatego nigdy nie spożywaj ich w tym samym czasie.

Czosnek

Jedzenie czosnku z rana to nie najlepszy pomysł. Bynajmniej, jedynym tego uzasadnieniem nie jest jego ostry zapach. Podobnie jak cytrusy, czosnek może działać na żołądek drażniąco, powodując zgagę oraz nudności. Ma on również działanie wzdymające.

Banany

Przyznaj się - pewnie pomyślałaś: „ale jak to?!”? W końcu banany pojawiają się w większości przepisów na zdrowe śniadania. Wiele osób sięga po nie w formie porannego koktajlu. Fakty są takie, że banany są nie tylko źródłem energii, ale i pektyn, które są ciężkostrawne. Choć sycą na długo, długo zalegają w układzie pokarmowym. Odrobina banana w smoothie czy sałatce na pewno ci nie zaszkodzi, jednak lepiej nie opychać się tymi owocami z samego rana.

Produkty mleczne

Kefir czy jogurt naturalny, spożywane od czasu do czasu, z pewnością wpłyną dobrze na twój układ trawienny. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy spożywasz je na czczo – wówczas, intensywnie wydzielające się soki trawienne doszczętnie zniszczą dobre bakterie zawarte w produktach mlecznych. Zdecydowanie rozsądniej będzie sięgać po nie po śniadaniu.

Kawa i herbata

Po śniadaniu sięgaj po nie śmiało, jednak nigdy nie odwracaj tej kolejności. Kawa i herbata pobudzają wydzielanie soków żołądkowych. Wyobraź sobie, co dzieje się wówczas w twoim żołądku, gdy jest pusty. Można uznać, że trawi sam siebie – soki trawienne podrażniają śluzówkę, co może przyczynić się do rozwoju choroby wrzodowej. Dodatkowo, herbata i kawa na czczo obciążają inne organy – w tym wątrobę oraz trzustkę.

Warzywa na surowo

Warzywa niepoddane obróbce termicznej najczęściej są ciężkostrawne. Jedząc je z samego rana, narażasz się na wzdęcia i gazy. Oczywiście – możesz (a nawet powinnaś) dodać odrobinę do kanapek czy omleta, jednak zachowaj zdrowy umiar.

Słodkie przekąski

Dla formalności warto wspomnieć o tym, jak wszelkie produkty słodzone jedzone na czczo wpływają na organizm. Nie chodzi tu nawet o same słodycze, ale wszelkie, „zdradzieckie” przekąski, jak drożdżówki, słodzone jogurty i serki, rogaliki, ciasta. Spożywając produkty bogate w cukier z samego rana sprawiasz, że poziom glukozy we krwi gwałtownie się podnosi, a wraz z nim – poziom insuliny, której celem jest przywrócenie równowagi. Taka praca to duże obciążenie dla twojej trzustki. Fundując jej nagłe skoki glukozy regularnie, ryzykujesz rozwojem cukrzycy.
Trzeba dodać, że gwałtowne skoki poziomu cukru we krwi z rana sprawią, że szybko poczujesz głód na nowo, a wraz z nim – spadek energii oraz pogorszenie samopoczucia.

Pomidory

Przygotowując śniadanie z pomidorami, powinnaś być ostrożna. Nie warto dodawać ich zbyt sporo – zawierają sporo tanin, które są substancjami o właściwościach zakwaszających. Mogą powodować wrzody żołądka oraz chorobę refleksową. Oczywiście, nie warto popadać w paranoję – dwa, trzy plasterki na kanapce na pewno ci nie zaszkodzą.

Zimne napoje

Nie popijaj śniadania zimnymi napojami – choć same w sobie nie są szkodliwe, to znacznie opóźniają procesy trawienne. Popijając posiłek czymś wprost z lodówki sprawiasz, że treść pokarmowa dłużej będzie zalegać w żołądku.

Napoje gazowane

Mowa tu przede wszystkim o tych, które są prawdziwymi kopalniami cukru – nie trzeba wyjaśniać, dlaczego nie powinnaś sięgać po nie na czczo (a najlepiej w ogóle). Okazuje się jednak, że nawet dietetyczne napoje z dodatkiem bąbelków nie są najlepszym wyborem o poranku. Dwutlenek węgla działa na żołądek drażniąco, a nawet może wpływać na zmniejszony dopływ krwi do tego organu.

Ostre przyprawy

Jesteś miłośniczką pieprzu lub chili? To nic złego – pikantne przyprawy u zdrowych osób działają pozytywnie na układ pokarmowy, pobudzając go do pracy… pod warunkiem, że nie stosujesz ich na pusty żołądek. Pikantne przyprawy spożywane na czczo podrażnią śluzówkę żołądka i przyczynią się do powstawania wzdęć.
Przygotowując śniadanie, warto pamiętać o tym, że jego celem jest dostarczenie energii na początek dnia, ale i dobre samopoczucie. Jeśli mimo regularnych, porannych posiłków nie czujesz się najlepiej, problem może tkwić w spożywaniu jednego z powyższych produktów. Daj znać, jakie śniadania najczęściej goszczą na twoim stole?
Autorka: Joanna Stanuch