Data modyfikacji:

Zatrucie grzybami - jak rozpoznać i jak reagować?

Autor: Natalia Ciszewska

Niestrawność, ból brzucha i nudności to jedne z najczęstszych objawów zatrucia grzybami, które przeważnie mijają samoistnie, ale nie zawsze. Zatrucie muchomorem sromotnikowym wymaga niezwłocznej pomocy lekarskiej. Jeśli masz wątpliwości, czy wszystkie grzyby zebrane w lesie są jadalne, nie jedz ich! Sprawdź, czym grozi zjedzenie trujących grzybów i jak reagować, kiedy dojdzie do zatrucia.

Co w grzybie jest trujące?

Gatunki grzybów uznawanych za trujące dla człowieka posiadają toksyny, które są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Objawy zależą od specyfiki toksyny, jej dawki i ogólnej kondycji zdrowotnej. Do wystąpienia objawów zatrucia muchomorem sromotnikowym wystarczy minimalna dawka trucizny (falotoksyny).

Czy warto jeść grzyby?

Grzyby, choć są bardzo smaczne, nie posiadają prawie żadnych wartości odżywczych. Składają się przede wszystkim z wody i białek, które jednak nie są dla ludzi łatwo przyswajalne. Grzyby stają się przez to ciężkostrawne dla ludzkiego przewodu pokarmowego.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by dorosłe, zdrowe osoby jadły grzyby. Pamiętaj, że co za dużo, to niezdrowo, dlatego jedz je z umiarem. Nadmiar grzybów w diecie może spowodować bóle brzucha i niestrawność.

Czy wiesz, że kordyceps stymuluje układ immunologiczny, kolczak obłączasty wpływa na prawidłową pracę serca a siedzuń sosnowy działa antyoksydacyjnie? Chociaż nie są bogate w substancje odżywcze, grzyby zawierają dużo substancji, które wspomagają pracę niemal każdego układu.

Przechowywanie grzybów

Świeże grzyby trzeba zjeść jak najszybciej lub odpowiednio je przetworzyć, by nie zdążyły się zepsuć. Wilgotne grzyby są doskonałym środowiskiem do rozwoju pleśni i bakterii. Doskonałym sposobem przechowywania grzybów jest ich suszenie. Dzięki temu można cieszyć się zupą grzybową lub sosem grzybowym przez cały rok. Grzyby można także mrozić lub peklować w słoiczkach.

Suszarka do grzybów MPS MSG-02 - 124,50 zł

Niebezpieczne gatunki grzybów

Najczęstszym powodem zatruć grzybami i jednocześnie najsilniej trującym grzybem jest muchomor sromotnikowy. Grzyby, które mogą powodować objawy ze strony układu pokarmowego to: borowik szatański, pieprznik, czernidlak pospolity czy mleczaj.

Pamiętaj, że nieprawidłowo przechowywane grzyby jadalne także mogą być toksyczne. Na skutek braku dostępu powietrza, zawarte w nich białka ulegają rozkładowi. Może to objawiać się schorzeniami ze strony układu pokarmowego. Nigdy nie zbieraj grzybów do foliowych reklamówek. Zastąp je wiklinowym koszykiem wyłożonym papierem śniadaniowym.

 

Ilustrowany leksykon grzybów w Polsce - 58,49 zł

Zatrucie grzybami – objawy

Łagodne objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się już po godzinie od ich zjedzenia. W przypadku zjedzenia toksyn działających na układ pokarmowy, będą to przede wszystkim wymioty, biegunka, ból brzucha i niestrawność.

Zatrucie muchomorem sromotnikowym zaczyna się podobnie, jednak już po około dwóch dniach pojawiają się objawy niewydolności wątroby – żółte błony śluzowe i zaburzenia składu krwi.

Inne objawy, które mogą pojawić się po zjedzeniu trujących grzybów to: zaburzenia widzenia, niedowłady, rozszerzenie źrenic, utrata świadomości czy drżenie mięśni.

Pierwsza pomoc przy zatruciu grzybami

Jeśli po zjedzeniu posiłku z grzybami, zauważyłaś u siebie lub u bliskich niektóre z objawów zatrucia, reaguj od razu. Dzięki temu zmniejszysz szkodliwy wpływ toksyn na organizm.

Po pierwsze: sprowokuj wymioty. Tyczy się to wszystkich osób, które jadły tę samą potrawę z dodatkiem grzybów, nie tylko tych, w których już wystąpiły objawy.

Po drugie: zbierz resztki potrawy z grzybami oraz wymiociny do czystego pojemnika. Staraj się przechowywać resztki potrawy z dodatkiem grzybów jeszcze przez kilka dni po ich zjedzeniu. Jeśli wystąpią objawy zatrucia po ich zjedzeniu, będziesz mogła oddać resztki do badań toksykologicznych, które ustalą które toksyny były powodem zatrucia.

Pamiętaj, że nie wyleczysz się z zatrucia grzybami na własną rękę, dlatego nie odwlekaj wizyty u lekarza. Czas w przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym odgrywa ważną rolę. Im szybciej zostanie wprowadzone leczenie, tym mniejsze są szanse na trwałe uszkodzenie wątroby.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli podejrzewasz zatrucie grzybami, nie ma na co czekać – zgłoś się na izbę przyjęć do najbliższego szpitala. Zabierz ze sobą resztki potrawy z grzybami lub wymiociny do badań. Badania toksykologiczne mają na celu ustalenie przyczyny zatruć, wyodrębnienie toksyn, które spowodowały objawy zatrucia. Dzięki temu, wiadomo jak dana toksyna działa na organizm.

Skutki zatrucia grzybami

Łagodne objawy zatrucia grzybami mijają samoistnie. Jednak w przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym, może dojść do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci. Toksyny zawarte w muchomorze sromotnikowym uszkadzają wątrobę, czego objawem często jest żółtaczka. W niektórych przypadkach, jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep wątroby.

Jak zapobiegać zatruciu grzybami?

 • Nie ryzykuj, nie zbieraj grzybów, których nie znasz. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z grzybobraniem, sprawdzaj każdy zebrany grzyb w atlasie grzybów.
 • Nie zbieraj grzybów bardzo młodych, które nie zdążyły się jeszcze odpowiednio do ich gatunku ukształtować. Na tym etapie ich rozwoju, bardzo łatwo można je pomylić z trującymi grzybami.
 • Nie zbieraj też starych grzybów jadalnych. Występująca w grzybach cholina, może pod wpływem działania bakterii przejść w substancję podobną do muskaryny – toksyny, która znajduje się między innymi w trującym muchomorze czerwonym.
 • Pamiętaj, by nie podawać dzieciom, osobom ze schorzeniami układu pokarmowego i starszym potraw z grzybami, które są ciężkostrawne.
 • ryż basmati

  Czy ryż basmati jest zdrowy? Ile ma kalorii? Właściwości ryżu basmati

  2020-05-23
  Ryż jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych na całym świecie. Duży wybór gatunków tego zboża sprawia, że każdy bez problemu znajdzie ten idealnie dopasowany do indywidualnej diety. Jedną ze sławniejszych odmian jest ryż basmati. Jakie są jego właściwości odżywcze i jak wykorzystać go w kuchni?
  tapioka

  Tapioka – gdzie kupić?

  2020-05-21
  Tapioka to nic innego jak kasza wyrabiana z egzotycznej rośliny o nazwie maniok. Jakie właściwości ma tapioka oraz gdzie ją kupić? Sprawdź!
  Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

  Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

  2020-05-06
  Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
  Taśmy do ćwiczeń

  Taśmy do ćwiczeń. Trening w domu z gumowymi taśmami

  2020-03-16
  Taśma do ćwiczeń to prosty i tani gadżet, dzięki któremu wykonasz pełnowartościowy trening w domowym zaciszu. Są cenione przede wszystkim jako wsparcie w treningu pleców, jednak to nie jedyny sposób na ich wykorzystanie. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać dzięki ćwiczeniom z taśmą!
  Produkty z niskim indeksem glikemicznym

  Dieta o niskim indeksie glikemicznym. Jak ułożyć jadłospis na tydzień? Jakie produkty i zasady?

  2020-02-21
  Indeks glikemiczny (IG) jest parametrem, który pozwala na klasyfikowanie produktów spożywczych pod względem ich wpływu na podniesienie poziomu glukozy we krwi. Kontrola indeksu glikemicznego spożywanych posiłków jest szczególnie ważna dla cukrzyków, jednak coraz częściej zaleca się ją i zdrowym osobom, które chcą cieszyć się smukłą linią i zapobiegać wielu chorobom. Jak powinna wyglądać dieta o niskim indeksie glikemicznym? Sprawdź listę „dozwolonych” oraz „zakazanych” produktów.
  Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

  Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

  2020-01-20
  Niebawem Dzień Zakochanych, a ty nadal nie wiesz, jaką niespodziankę sprawić swojej drugiej połowie? Walentynki nie muszą oznaczać sztampowych róż, bombonierek ...