Śródstopiem nazywana jest przednia część stopy, składająca się z grzbietu i podeszwy. Ból śródstopia to dolegliwość, która może być zupełnie niegroźna. Zapewne zdarzyło ci się odczuwać dyskomfort tych okolic z powodu zakupu źle dopasowanych butów lub po szalonej, spędzonej na parkiecie nocy. Ból śródstopia dotyczy zarówno osób intensywnie uprawiających sport, jak i tych mało aktywnych fizycznie.
Najczęstszymi czynnikami, mogącymi powodować nieprzyjemne objawy, są:
Gdy ból śródstopia ma charakter przewlekły, najczęściej jest wynikiem nakładających się mikrourazów. Pojawiają się one często u osób z nadwagą oraz tych, które wykonują pracę stojącą.
Przeczytaj także: Ból nadgarstka - przyczyny i leczenie
Przyczynami bólu przedniej części śródstopia mogą być np.:
Pamiętaj, by używać odciążających wkładek do stóp, jeśli nie potrafisz zrezygnować ze szpilek. Pomogą one wesprzeć biomechanikę stopy.
Ból stopy od razu po przebudzeniu, jest częstą dolegliwością okresu ciąży, gdy zatrzymuje się woda w organizmie. Wówczas należy wykonać masaż stóp, wskazane jest też zażywanie suplementów zapobiegających nadmiernemu gromadzeniu wody w organizmie. Zbawienne działanie w tej kwestii posiada moczopędna pokrzywa, którą można przyjmować w postaci tabletek, soków, ziół do zaparzania.
Ból śródstopia rano jest także domeną podeszłego wieku, ponieważ tkanki miękkie, m.in. więzadła się rozluźniają. Nieprzyjemne dolegliwości mogą by też objawami poważniejszych schorzeń, takich jak:
W przypadku, <b>gdy przyczyną bólu jest wada postawy</b>, pomocne mogą okazać się również wkładki ortopedyczne. Kształtują one łuki podeszwy oraz wspierają odpowiednią pracę mięśni i stawów. Ważne są także ćwiczenia fizjoterapeutyczne.
Bólowi grzbietowej strony stopy zazwyczaj towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak: obrzęk, podwyższona temperatura miejscowa, tkliwość, ograniczenie ruchów. Ból śródstopia od góry najczęściej pojawia się w wyniku upadku i spowodowanego nim urazu mechanicznego, np. złamania lub skręcenia stawu skokowego, oraz stłuczenia palca. Ból zazwyczaj występuje nagle i jest silny.
Bóle śródstopia u dziecka, ze względu na rozwój układu kostnego, są często występującym problemem. Mimo wszystko, powodują niepokój rodziców. Jeśli nieprzyjemne dolegliwości są szczególnie uporczywe i trwają dłuższy czas, należy udać się do lekarza. Ból śródstopia u dziecka może wskazywać na następujące schorzenia:
Bardzo ważna jest odpowiednia dieta oraz suplementacja pozwalająca dzieciom utrzymać zdrowe kości i zapewnić odpowiedni rozwój. Ważnym składnikiem preparatów dla dzieci jest witamina D3, ułatwiająca wchłanianie wapnia z pożywienia. Dostępna jest zarówno w tabletkach, jak i kroplach. Dawkę należy dostosować do wieku dziecka.Należy także pamiętać, by dostarczać odpowiednie ilości cynku oraz witamin A i B, które także wspierają organizm dziecka w okresie intensywnego wzrostu. Odpowiednia mineralizacja kości może być wspomagana syropami oraz preparatami multiwitaminowymi.
W przypadku nieznacznych urazów, pomocne okazują się domowe sposoby, takie jak np. polewanie stóp naprzemiennie zimną i ciepłą wodą oraz ćwiczenia korekcyjne. Dużą popularnością cieszą się plastry rozgrzewające i przeciwbólowe.
Leki i suplementy, posiadające takie substancje, jak: chondroityna, witamina C, kwas hialuronowy, glukozamina, kolagen, witamina D, wyciągi roślinne oraz magnez, zażywane profilaktycznie, zmniejszą prawdopodobieństwo urazu oraz wzmocnią układ kostny.
W przypadku nagłego, silniejszego bólu, sięgnij po doustne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub miejscowe maści zawierające diklofenak, ibuprofen, naproksen. Pamiętaj, że w przypadku, gdy ból jest intensywny i długotrwały, należy niezwłocznie udać się do lekarza.