Gangliony są efektem przeciążenia stawów. Często pojawiają się u osób pracujących przy komputerze – na przykład nie używających myszki lub podkładki pod nadgarstek. Występują również u tenisistów czy pracowników fizycznych nadwerężających ręce. Ganglion na nadgarstku może być bardzo bolesny, co wiąże się z uciskaniem okolicznych nerwów i tkanek. Często ból promieniuje do całej dłoni oraz ręki. Z początku jednak torbiel może nie dawać żadnych dolegliwości bólowych. Gdy ganglion jest mały, trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie zachowawcze. W przeciwnym wypadku może zacząć się powiększać, doprowadzając do całkowitej niesprawności nadgarstka.
Warto wiedzieć, że gangliony mogą pojawiać się w różnych miejscach na ciele w okolicy stawów, np. na palcu, stopie czy rzadziej – na kolanie.
Jeśli podejrzewasz, że zmagasz się z ganglionem, wybierz się do ortopedy. Specjalista zbada zmianę palpacyjnie (dłonią), a także skieruje cię na potrzebne badania. Aby potwierdzić diagnozę, wystarczy wykonać USG, rezonans lub RTG nadgarstka.
Pamiętaj, że wszystkie z powyższych sposobów musisz stosować systematycznie, aby zobaczyć efekty. Pojedyncza kuracja z herbaty czy jednorazowe posmarowanie ganglionu maścią z pewnością nie przyczynią się do jego wchłonięcia.
Co zrobi lekarz? Jednym ze sposobów leczenia ganglionów jest odessanie jego zawartości za pomocą strzykawki. Ta metoda jednak cechuje się dużym ryzykiem nawrotów. Ostatecznym, najbardziej drastycznym sposobem na pozbycie się ganglionu nadgarstka, jest chirurgiczne wycięcie zmiany.
Po takiej operacji twoja ręka musi być unieruchomiona na okres 2-6 tygodni. Najlepiej włożyć nadgarstek w sztywną ortezę. Zapewne lekarz skieruje cię również na rehabilitację. Jeśli będziesz stosować się do zaleceń specjalisty, z pewnością pozbędziesz się ganglionu na dobre.