Data publikacji:

Ból nadgarstka - przyczyny i leczenie

Ból stawu nadgarstkowego może być wywołany urazem, chorobą reumatyczną, a nawet pisaniem na klawiaturze przez wiele godzin. Leczenie ustala lekarz, dlatego nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, jeśli czujesz ból. Chcesz wiedzieć co to jest kciuk narciarza, co na silny ból nadgarstka jest najlepsze i ile kosztuje wizyta u ortopedy?

Przeczytaj również: Ból jajnika. Jakie są przyczyny i objawy. Jak leczyć?


Ból nadgarstka - przyczyny:

Urazy i przeciążenie stawu nadgarstkowego

Są to zarówno stare, jak i nowe urazy. Często dotyczą osób starszych lub chorych na osteoporozę. Najczęstsze urazy to nadwyrężenie tkanek miękkich w obrębie stawu w wyniku nieprawidłowej eksploatacji nadgarstka. Przyczyną urazu może być podniesienie ciężkiego przedmiotu w nieprawidłowy sposób i pisanie na klawiaturze komputera przez wiele godzin. Złamania i pęknięcia kości w stawie nadgarstkowym to skutki upadków, najczęściej na deskorolce i snowboardzie.

Zwyrodnienie stawu nadgarstkowego

W wyniku procesów niszczących chrząstkę, dochodzi do powstania narośli kostnych, które uniemożliwiają prawidłową pracę stawu. Kości ścierają się wzajemnie, co ogranicza ruchomość stawu i jest przyczyną jego zesztywnienia oraz dolegliwości bólowych.

Niestabilność nadgarstka

Oznacza nadmierną ruchomość stawu nadgarstkowego na skutek urazu lub niewydolności tkanek miękkich otaczających nadgarstek. To boli i jest związane z dyskomfortem podczas nagłych ruchów. 

Choroba reumatyczna

Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. To autoimmunologiczna choroba tkanki łącznej, która wywołuje przewlekły stan zapalny i ból nadgarstka bez urazu. Może dotyczyć tylko jednego stawu lub obu, ale nasilenie objawów może być różne. Oprócz bólu, pacjenci cierpią także na zmniejszenie ruchomości stawu i jego zesztywnienie. 

Kciuk narciarza

To uszkodzenie więzadeł pobocznych kciuka, czyli niestabilność stawu śródręczno-paliczkowego kciuka. Najczęstszą przyczyną jest pociągnięcie za kciuk paskiem od kijka narciarskiego.

Zespół cieśni nadgarstka (ZCN)

To zaburzenie funkcjonowania nerwu pośrodkowego, które wynika z przewlekłego ucisku na ten nerw. Rozwojowi ZCN sprzyja przewlekły ucisk na staw nadgarstkowy. Oznacza to, że przyczyną może być wielogodzinne malowanie ścian w domu, praca w fabryce przy produkcji lub gra na konsoli. Ból, drętwienie i mrowienie dłoni to najczęstsze objawy zespołu cieśni nadgarstka.

Ganglion, czyli torbiel galaretowata

Pojawia się w wyniku przeciążenia stawu nadgarstkowego, np. podczas intensywnych treningów siatkarskich lub w wyniku urazu. Nie jest groźny dla zdrowia, ale może boleć i ograniczać ruchy stawu. 

Ból nadgarstka - co robić?

Jeśli upadłaś i czujesz silny ból w okolicy nadgarstka, jedź od razu na izbę przyjęć do szpitala. Konieczne jest szybkie zdiagnozowanie przyczyny bólu i wdrożenie odpowiedniego leczenia. W przypadku nawracającego lub przewlekłego bólu, udaj się do ortopedy. Pamiętaj, że konieczne będzie skierowanie do specjalisty, które uzyskasz od lekarza rodzinnego. Koszt wizyty u ortopedy prywatnie to około 100-200 zł.

Ból nadgarstka – leczenie:

Leczenie schorzeń nadgarstka zależy od przyczyny bólu. Część z nich wymaga przyjmowania leków, noszenia specjalistycznych opasek uciskowych, a część wymaga interwencji chirurgicznej. Zalecane przez lekarzy leki na silny ból nadgarstka bez recepty to niesterydowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen. 

Opaski uciskowe i stabilizatory powinny być stosowane po konsultacji z fizjoterapeutą lub ortopedą, ponieważ, w zależności od przyczyny bólu, mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. 


Urazy i przeciążenie stawu nadgarstkowego

Okolica stawu jest obrzęknięta, bolesna i ciepła? Koniecznie udaj się do lekarza. Należy ustalić przyczynę bólu, dlatego konieczne mogą się okazać badania dodatkowe - USG i RTG stawu nadgarstkowego. Część urazów wymaga założenia gipsu lub szyny gipsowej. Specjalista może też zalecić noszenie specjalnej ortezy, która stabilizuje staw.

Zwyrodnienie stawu nadgarstkowego

Leczenie zachowawcze polega na przyjmowaniu leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Specjalista może także zalecić rehabilitację, krioterapię i hydroterapię. Leczenie chirurgiczne jest brane pod uwagę jedynie w ciężkich przypadkach. 

Niestabilność nadgarstka

Najczęstszą i najbardziej skuteczną metodą leczenia jest rekonstrukcja stawu nadgarstkowego lub artrodeza, czyli usztywnienie stawu. To metody chirurgiczne, które wymagają pełnego znieczulenia. Po leczeniu operacyjnym zaleca się rehabilitację stawu przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

Choroba reumatyczna 

To schorzenie przewlekłe, na które nie ma skutecznych leków. Środki farmakologiczne, takie jak sterydy czy niesteroidowe leki przeciwzapalne zmniejszają jedynie ból i wyciszają proces zapalny, ale nie są w stanie wyleczyć reumatyzmu raz na dobre. Wskazana jest także rehabilitacja stawu nadgarstkowego, która zapobiega jego zesztywnieniu.

Kciuk narciarza

Leczenie zazwyczaj polega na unieruchomieniu kciuka przez kilka tygodni. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna, która następnie wymaga wielotygodniowej rehabilitacji.

Zespół cieśni nadgarstka (ZCN)

W początkowym stadium choroby zazwyczaj nie ma potrzeby przeprowadzenia operacji chirurgicznej. Zachowawcze środki leczenia, takie jak: krioterapia, fizjoterapia, unieruchomienie stawu w ortezie oraz leki zmniejszające ból i obrzęk są zazwyczaj wystarczające. Operacja zespołu cieśni nadgarstka jest przeprowadzana, jeśli inne metody leczenia nie pomagają lub kiedy dolegliwość powróciła. 

Ganglion, czyli torbiel galaretowata

Sposób leczenia zależy od lokalizacji i objawów (nasilenia bólu, niedowładów, ograniczenia ruchomości stawu), i decyduje o tym lekarz. W niektórych przypadkach ganglion wchłania się samoistnie, ale nie zawsze tak się dzieje. Czasem konieczna jest aspiracja płynu, czyli odessanie zawartości gangliona za pomocą strzykawki z igłą lub chirurgiczne usunięcie torbieli pod narkozą. 

Domowe sposoby na bolący nadgarstek

W zależności od przyczyny bólu, istnieje szereg sposobów na jego złagodzenie. Domowe sposoby leczenia bólu nadgarstka opierają się głównie na stosowaniu okładów. Zimny czy ciepły okład - który będzie najlepszy?

Zimne okłady, czyli przykładanie do bolącego miejsca worka z kostkami lodu lub zwilżonego zimną wodą ręcznika, sprawdzą się przy silnym bólu. Zimno łagodzi objawy bólowe i zmniejsza obrzęk, dlatego takie okłady sprawdzą się przede wszystkim przy ostrych i świeżych urazach. 

Gorące okłady na nadgarstek są polecane przede wszystkim przy przewlekłych dolegliwościach bólowych, które nie są związane z obrzękiem ani zapaleniem stawu. Możesz stosować je na przykład przed rehabilitacją, by rozgrzać mięśnie, i dzięki temu zmniejszyć ból. Dostępne są także plastry rozgrzewające, które wystarczy przykleić do okolicy stawu nadgarstkowego.