Data modyfikacji:

Ćwiczenia na mięśnie pleców. Jak mieć umięśnione plecy damskie?

Kto powiedział, że silne i umięśnione plecy to domena wyłącznie mężczyzn? Sądzę, że i u kobiet mogą prezentować się rewelacyjnie i dodatkowo bardzo przysłużyć się twojemu zdrowiu. Dziś mam dla ciebie parę cennych informacji o tym, jak działają twoje plecy i co możesz w nich poprawić. Dodatkowo – propozycja skutecznych ćwiczeń, które szybko przyniosą efekt.

Dlaczego silne mięśnie pleców są tak ważne?

Często o nich zapominasz (w końcu rzadko masz okazję je oglądać). A jednak, plecy – a dokładniej mięśnie pleców – pełnią bardzo odpowiedzialną rolę w pracy twojego kręgosłupa. Gdy są zbyt słabe, ten nie zyskuje właściwej podpory, a to prosta droga do poważnych problemów zdrowotnych. Z tego powodu, ćwiczenia na mięśnie pleców powinien wykonywać każdy – nie tylko mężczyźni, ale i kobiety.

Silne mięśnie pleców są gwarancją zdrowszego kręgosłupa, lepszej wydolności fizycznej, ale i pięknej sylwetki. Nie obawiaj się, że trenując je zyskasz sylwetkę dyskotekowego ochroniarza: nie każde z ćwiczeń na plecy skutkuje ich ogromną rozbudową. Istnieją za to takie, które pozwolą ci pięknie zarysować mięśnie i poprawić posturę.

Umięśnione plecy damskie, czyli najważniejsze mięśnie w twoim ciele

Nie przesadzę, jeśli uznam, że mięśnie pleców przynależą do grona tych najważniejszych. Są zaangażowane w bez wyjątku wszystkie czynności, które wykonujesz każdego dnia. Każdy obrót, schylenie się, utrzymanie pozycji stojącej – to wszystko ich zasługa. Choć na co dzień są zmuszone do wykonywania nie lada pracy, warto poświęcić im nieco więcej uwagi.

Jeśli mięśnie na plecach są zbyt słabe, wystarczy niewielkie przeciążenie, by zaczęły się nadmiernie kurczyć i naprężać. Wtedy przepływ krwi w nich jest znacznie utrudniony co powoduje, że stają się niedotlenione. Słabe mięśnie pleców to również większa ryzyko kontuzji.

Mięśnie pleców – opis

Jednym z najważniejszych mięśni pleców jest mięsień czworoboczny. Odpowiada za podnoszenie barków i opuszczanie ich, prostowanie kręgosłupa szyjnego, zbliżanie i opuszczanie łopatek. Za obniżanie ramion odpowiada mięsień najszerszy grzbietu.

Wśród innych funkcji, jakie pełnią poszczególne mięśnie pleców można wyróżnić np. unoszenie żeber podczas wdechu, ruchy głową. Jak widzisz, role, jakie pełnią twoje plecy są bardzo zróżnicowane.

Uszkodzenie mięśni pleców – objawy

Niedostatecznie silne plecy są bardzo narażone na różnego rodzaju kontuzje. Wystarczy upadek, podnoszenie zbyt ciężkich przedmiotów lub gwałtowny skręt tułowia. Co powinno cię zaalarmować i skłonić do wizyty u fizjoterapeuty?

  • Uczucie sztywności mięśni pleców,
  • Ból w trakcie zwykłych czynności,
  • Opuchlizna,
  • Nasilony ból w trakcie aktywności fizycznej,
  • Trudność z poruszaniem się.

Uwaga: nie myl zakwasów z kontuzją pleców. To, że kilka dni po ćwiczeniach odczuwasz ból i sztywność jest normalne, jeśli do tej pory nie pracowałaś nad plecami. Jeśli jednak nieprzyjemne odczucia nie mijają, najlepiej skontaktować się ze specjalistą.

Ćwiczenia na mięśnie pleców

Czas na praktykę – co zrobić, by plecy były silne i prezentowały się świetnie? Możesz zdecydować się na odwiedzenie siłowni lub – gdy nie masz na to czasu – pracę w domowym zaciszu.

Ćwiczenie numer 1 na silne plecy:

Ten sprzęt znajdziesz na absolutnie każdej siłowni. Ćwiczenie jest proste, nawet w przypadku nowicjuszy – po prostu dostosuj obciążenie do swoich sił. Ściąganie drążka świetnie modeluje przede wszystkim górne partie pleców, ale i wymusza na tobie utrzymywanie wyprostowanej sylwetki.

Wykonaj ćwiczenie w 4 seriach po 12 powtórzeń.

Ćwiczenie na plecy nr 2: podciąganie

Jeśli masz w domu drążek do pociągania – świetnie! Jeśli nie, zawsze możesz go zamontować – to prosty przyrząd, który do montażu wymaga kawałka wolnej ściany lub drzwi. Drążek znajdziesz również na większości siłowni. Podciąganie to sposób na silne plecy i ramiona.

Wykonaj ćwiczenie w 4 seriach po 12 powtórzeń.

Ćwiczenie na plecy nr 3: wiosłowanie

Wystarczy ci mata do ćwiczeń, niewielkie ciężarki i trochę miejsca. To ćwiczenie doskonale wzmacnia całe twoje plecy, a także buduje poczucie równowagi i koordynacji.

Wykonaj ćwiczenie w 4 seriach po 10 powtórzeń dla każdej ze stron.

Ćwiczenie na plecy nr 4: wzniosy ramion i nóg

Połóż się na brzuchu, a następnie unoś jednocześnie nogi i ramiona (pamiętaj, by twarz mieć skierowaną ku podłodze). To kolejne z ćwiczeń, które do pracy angażują wszystkie mięśnie pleców, a dodatkowo pomogą ci je zrelaksować po całym dniu siedzenia w biurze.

Wykonaj ćwiczenie w 4 seriach po 15 powtórzeń.

Stretching po treningu mięśni pleców

Po ćwiczeniach warto wykonać rozciąganie pleców. Jak zwykle polecę skorzystanie z pozycji typowych dla jogi, które są nie tylko skutecznym stretchingiem, ale też znakomicie odprężają. Po ćwiczeniach na plecy, warto rozciągnąć je przez kilka minut w pozycji dziecka oraz kobry. Jeśli potrafisz, możesz zrobić również mostek. Sprawdzą się również skłony w pozycji siedzącej.

Ćwiczenia na plecy mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale i przede wszystkim twoje zdrowie. Wykonywane regularnie, zapewnią ci zdrowy i mocny kręgosłup na lata. Pamiętaj o tym, zwłaszcza, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia. Twoje plecy będą ci wdzięczne!

Tekst: Joanna Stanuch

Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

2021-06-14
Nie masz jeszcze pomysłu na prezent na Dzień Ojca? Spokojnie – zostało jeszcze sporo czasu na to, aby znaleźć dla ukochanego taty upominek idealny. Tym razem je...
Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
zegarek do biegania dla kobiet

Jaki zegarek do biegania dla kobiet? Ranking

2021-03-08
Bieganie to coraz bardziej popularny sposób dbania o kondycję i piękną sylwetkę. W przeciwieństwie do innych dyscyplin sportowych jest stosunkowo łatwe i nie wymaga zakupu dużej ilości dodatkowego sprzętu. Do joggingu niezbędne są tylko dwie rzeczy – dobrze dobrane buty oraz zegarek do biegania. Sprawdź nasz ranking zegarków do biegania dla kobiet i wejdź na wyższy poziom joggingu.
Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

2020-12-01
Jeśli znajdą się osoby, które nie lubią pierogów, to z całą pewnością można policzyć je na palcach jednej ręki. Tym bardziej, jeśli chodzi o pyszne, świąteczne ...
Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2020-11-23
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na t...
biustonosze sportowe dla dużego biustu

Biustonosze sportowe do dużego biustu

2020-05-24
Jak dobrać stanik sportowy do dużego biustu? Ranking najlepszych biustonoszy sportowych w dużych rozmiarów.