Data publikacji:

Zwapnienie kości: czym jest, przyczyny, jak leczyć?

Wapń jest niezbędnym pierwiastkiem do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Musisz jednak wiedzieć, że zarówno jego nadmiar, jak i niedobór w kościach, może być niebezpieczny dla zdrowia. Co to jest zwapnienie kości? Jakie są objawy zwapnienia kości, jak leczyć to schorzenie i czym się różni od osteoporozy? Przeczytaj.

zwapnienie kości

Zwapnienie kości – co to jest?

To inaczej nadmierne odkładanie się wapnia w kościach. Jony wapnia odgrywają bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Nie tylko zapewniają utrzymanie prawidłowej gospodarki kwasowo-zasadowej, ale też odgrywają ważną rolę np. w procesie krzepnięcia. Zwapnienie przybiera formę łagodną, ostrą lub złośliwą. Zmiany mogą wystąpić w każdej kości, ale najczęściej obserwuje się je w kościach długich (kości biodrowej, promieniowej, łokciowej czy piszczelowej).

Przyczyny zwapnienia kości

Przyczyny zwapnienia kości można podzielić na fizjologiczne i patologiczne. Te pierwsze wiążą się z prawidłowymi, biologicznymi procesami zachodzącymi w organizmie człowieka. Są charakterystyczne dla procesu starzenia się. Tkanka kostna wraz z wiekiem może stopniowo obumierać. Jest to, wbrew pozorom, naturalny proces. Skutkiem tego jest odkładanie się soli wapniowych w kościach.

Wśród przyczyn patologicznych wyróżnia się schorzenia układu moczowego, nadczynność tarczycy, niedobór witaminy K czy nadmiar witaminy D we krwi, ale też nieprawidłową dietę. Spożywanie posiłków ubogich w magnez i bogatych w wapń sprzyja wystąpieniu schorzenia.
Zwapnienie kości może też być jedynie objawem poważniejszych chorób, w tym raka (nowotworu złośliwego), który wywodzi się z tkanki kostnej lub jedynie daje przerzuty do kości. Czynniki ryzyka, które mogą sprzyjać wystąpieniu choroby to:
  • palenie papierosów;
  • częste spożywanie alkoholu;
  • brak ekspozycji na światło słoneczne;
  • brak aktywności fizycznej;
  • zaburzenia hormonalne;
  • predyspozycje genetyczne.

Zwapnienie kości – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem zwapnienia kości jest podatność na złamania, pęknięcia i inne urazy. Z tego powodu zwapnienie kości często jest mylone z osteoporozą. Inne objawy zwapnienia kości to między innymi:
  • bóle kości nasilające się po dużym wysiłku fizycznym;
  • upośledzona ruchomość niektórych stawów;
  • nieprawidłowości wzrostu kości (w okresie dziecięcym).

Zwapnienie kości – kiedy do lekarza?

Zapisz się do lekarza internisty od razu, gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy, takie jak ból, dyskomfort, szybkie męczenie się czy trudności ze zginaniem i prostowaniem kości w stawach. Przyczyn takich objawów może być naprawdę wiele, dlatego lekarz zleci ci najprawdopodobniej wykonanie kilku dodatkowych badań diagnostycznych lub od razu skieruje cię do specjalisty – ortopedy (lub ewentualnie do endokrynologa).

Jak wykryć zwapnienie kości?

Diagnostyka zwapnienia kości nie jest raczej problematyczna. Niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem rodzinnym, który skieruje cię do ortopedy lub wystawi skierowanie na RTG okolicy, w której odczuwasz dyskomfort lub bolesność. Inne badania, które lekarz może zalecić to:
  • badanie stężenia witaminy K i D we krwi;
  • badanie stężenia wapnia we krwi;
  • badanie densytometryczne;
  • scyntygrafia kości;
  • badanie ultrasonograficzne kości (USG);
  • tomografia komputerowa.

Leczenie zwapnienia kości

Leczenie zwapnienia kości polega na przyjmowaniu magnezu, który wspomaga metabolizm wapnia w organizmie, witaminy K, D i ograniczeniu jedzenia produktów z dużą zawartością wapnia. Terapia jest trudna szczególnie w przypadku osób starszych, ale daje dobre efekty, jeśli chory będzie ściśle stosował się do zaleceń lekarza.
Inne leki na zwapnienie kości to między innymi preparaty z bisfosfonianami, które pozytywnie wpływają na mineralizację tkanki kostnej. Produkty ze składnikami tej grupy stosuje się też podczas leczenia osteoporozy i innych schorzeń tkanki kostnej, których przebieg wiąże się z zaburzeniami gospodarki kwasowo-zasadowej.

Bardzo ważnym elementem terapii jest rehabilitacja pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Specjalista podpowie ci, jakie ćwiczenia wykonywać, by nie obciążać nadmiernie chorych kości. Dobiera się je indywidualnie dla każdego chorego, w zależności od umiejscowienia i nasilenia objawów oraz wieku pacjenta.

Uwaga! Leczenie w przypadku, gdy za zwapnienie kości odpowiedzialny jest toczący się w organizmie proces nowotworowy, polega przede wszystkim na terapii przeciwnowotworowej.

Zwapnienie kości a osteoporoza – czym się różnią?

Objawy obu chorób są podobne, bo chorzy są narażeni na większą łamliwość kości niż zazwyczaj, ale musisz wiedzieć, że choroby powstają w wyniku przeciwstawnych procesów. Zwapnienie kości polega na nadmiernym odkładaniu wapnia w tkance kostnej, natomiast osteoporoza polega na wymywaniu wapnia z kości.

Zwapnienie kości – zapobieganie

Możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania, jeśli będziesz dbać o zdrowy tryb życia. Staraj się ćwiczyć codziennie, przynajmniej przez 15-30 minut. Chodź na długie spacery, pływaj regularnie na basenie, spożywaj zdrowe i bogate w warzywa oraz ryby posiłki, a także pij dużo wody. Obserwuj swoje ciało i reaguj, jeśli poczujesz, że coś jest nie tak.

Nie zapomnij też o regularnych badaniach profilaktycznych. Poproś swojego lekarza rodzinnego o skierowanie na badania krwi. Warto je wykonywać co 6-9 miesięcy.
Autorka: Natalia Ciszewska