Data publikacji:

Wybieramy najlepszy zegarek dla biegacza

Urządzenia pomiarowe podczas treningu biegowego mogą być cenną pomocą w monitorowaniu wyników i motywacją do ich poprawiania. To właśnie dlatego sportowe zegarki cieszą się tak dużą popularnością. Sprawdziliśmy, jakie funkcje zegarków dla biegaczy najbardziej przydadzą się podczas treningów.
zegarek biegacza

Zegarek biegacza – twoje wsparcie podczas treningów

W dzisiejszych czasach bieganie cieszy się dużą popularnością; między innymi dlatego, że jest to sport niewymagający specjalistycznego sprzętu i stroju. Rozpoczynając przygodę z joggingiem, możesz wybrać wygodne ubranie i buty, które od dawna masz w szafie. Przeczytaj także - bieganie dla początkujących i dowiedz się więcej.

Każdy zapalony biegacz przyzna jednak, że po pewnym czasie chęć na urozmaicenie ekwipunku wzrasta, a profesjonalne gadżety i strój znacznie uprzyjemniają codzienne treningi.

Do akcesoriów, po które chętnie sięgają pasjonaci joggingu zaliczyć należy przede wszystkim zegarki dla biegacza. Wśród kategorii gadżetów sportowych należy umieścić je pomiędzy smartbandami, a smartwatchami – to urządzenia pełniące jednocześnie funkcję czasomierza, gadżetu obsługującego różne funkcje smartfona i dane treningowe.

Jaki zegarek dla biegacza wybrać?

Producenci sportowych zegarków proponują modele dedykowane biegaczom oraz pełniące uniwersalne funkcje, które mogą okazać się przydatne nie tylko podczas biegania, ale też pływania czy jazdy na rowerze.

W wyborze najlepszego zegarka dla biegacza najistotniejszy jest system treningowy, który pozwoli ci zaplanować najbardziej optymalny trening, zapisywać i monitorować wyniki.

Najlepszy zegarek dla biegacza – na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać najlepszy zegarek dla biegacza? Podczas poszukiwań warto wziąć pod uwagę oferowane przez niego opcje, jakość wykonania oraz renomę marki sportowego gadżetu.

Zegarek biegacza – funkcje

Nie ulega wątpliwości, że najistotniejszym kryterium doboru idealnego zegarka biegacza powinien być zakres jego funkcjonalności. To właśnie opcje zegarka sprawiają, że ze zwykłego czasomierza przemienia się on w inteligentnego asystenta treningu.

Każdy zegarek sportowy powinien być wyposażony w podstawowe funkcje, takie jak krokomierz, miernik spalonych kalorii i pokonanego dystansu. Opcją często występującą w podstawowych modelach jest również prędkościomierz.

Coraz częściej, od nawet najprostszych zegarków, wymaga się możliwości łączności Bluetooth z telefonem, a także dedykowaną aplikację mobilną, w której można zapisywać swoje sportowe wyniki.

Funkcjami, które występują w bardziej zaawansowanych modelach zegarków sportowych są m.in. takie, które służą do monitorowania stanu organizmu (pulsomierz, monitor snu).

Rosnącą sławą cieszą się zegarki dla biegaczy z GPS-em, dzięki któremu szybko sprawdzisz lokalizację w nowym, nieznanym terenie, a także dokładnie zaplanujesz trasę biegu.

Najlepsze zegarki dla biegaczy wyposażone są w funkcje, które odpowiedzą na potrzeby wymagających sportowców. To m.in. wysokościomierz, wskaźnik progu mleczanowego, szacowanie pułapu tlenowego czy opcja prowadzenia statystyk.

Budowa zegarka biegacza

Poszukując wygodnego w obsłudze zegarka dla biegacza, weź pod uwagę przede wszystkim jego wyświetlacz. Powinien być co najmniej jednocalowy i być wykonany w technologii, która zapewni mu trwałość, a tobie – wygodę jego stosowania.

Topowe zegarki dla biegaczy dysponują wyświetlaczami w technologii LED, OLED oraz transflektywnej (transmitującej i odbijającej światło jednocześnie).

Przyjrzyj się również materiałom, z których wykonane zostały tarcza i pasek. Najlepszą trwałość oferują włókna węglowe oraz elementy stalowe. Ważne, by zegarek biegacza był wodoodporny – na wypadek nieoczekiwanej zmiany pogody w trakcie treningu.

Marka i cena zegarka dla biegacza

Najtańsze zegarki sportowe możesz kupić już nawet za 100 zł. Warto jednak pamiętać, że niskopółkowe gadżety nie będą oferowały szerokiego zakresu funkcji, a także mogą cechować się gorszymi parametrami.

Jeśli zależy ci na zegarku, który posłuży ci przez długi czas, powinieneś być przygotowany na wydatek od 300 zł wzwyż.

Renomowane marki produkujące najlepsze zegarki dla biegaczy to m.in. Garmin, Polar czy Suunto.

Najlepsze zegarki dla biegacza – ranking

Jaki zegarek dla biegacza wybrać? Sprawdź 5 najpopularniejszych monitorów treningu na Ceneo.pl. Każdy z nich okaże się niezawodnym asystentem podczas biegów.

Garmin Forerunner 735XT

To popularny wśród biegaczy zegarek oferujący funkcje pomiaru tętna, a także szacowanie progu mleczanowego i pułapu tlenowego. Dodatkowo posiada wbudowany symulator wyścigu.

Zegarek pozwala na szeroką personalizację dzięki elementom dostępnym w sklepie Connect IQ.

Polar M430

Zaawansowany zegarek dla biegacza z GPS-em pozwoli na szybkie określenie lokalizacji trenującego, a także wysokości, na jakiej się znajduje. Podczas treningu w pomieszczeniu (na bieżni) mierzy pokonany dystans i prędkość na podstawie ruchów nadgarstka.

Garmin Fenix 5

Fenix 5 sprosta wymaganiom biegaczy oczekujących funkcji, takich jak bardzo precyzyjny pomiar tętna, wysokościomierz czy ustalanie lokalizacji.

Na uwagę zasługuje bardzo solidne wykonanie zegarka, dzięki czemu przetrwa treningi nawet w trudnych warunkach.

Suunto Core All

Ten model to propozycja dla prawdziwych fanatyków biegania. Zegarek łączy w sobie funkcje dokładnego barometru, kompasu i pomocnika treningu.

Garmin, Vivoactive 3

Poszukujesz sportowego zegarka dla biegacza, który bez obaw można założyć do eleganckiej stylizacji? To musi być Vivoactive 3. Kompleksowo przygotowane funkcje treningowe i sieciowe Garmin połączył z eleganckim designem.
Zegarek dla biegacza dysponujący odpowiednio szerokim zakresem funkcji okaże się twoim najlepszym sprzymierzeńcem podczas treningu.

Pamiętaj, że dobry zegarek biegacza posłuży ci nie tylko podczas joggingu, ale i innych aktywności – warto więc przyłożyć się do jego poszukiwań.

Autorka: Joanna Stanuch