Data publikacji:

Wrastające paznokcie. Przyczyny, objawy i leczenie

Wrastające paznokcie to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim bardzo bolesna dolegliwość. Zazwyczaj wynika ona z błędów w pielęgnacji. Sprawdź, jak rozpoznać wrastający paznokieć, w jaki sposób można pokonać problem i kiedy warto już udać się do specjalisty.

wrastające paznokcie

Wrastający paznokieć – objawy

Istotą problemu jest wrastanie bocznej krawędzi paznokcia pod skórę okalającej go tkanki. Dolegliwość zazwyczaj obejmuje paluch, czyli największy palec u stopy – to właśnie jego paznokieć jest bowiem najtwardszy i najgrubszy.

Początkowym objawem jest ból odczuwany zwłaszcza podczas noszenia butów i chodzenia. Z czasem wrastające paznokcie powodują intensywne zaczerwienie skóry oraz opuchliznę. W niektórych przypadkach – gdy paznokieć przebije już skórę, można zauważyć krwawienie. 

Wrastający paznokieć to dolegliwość, której nie należy ignorować, ponieważ z czasem w ranie może dojść do zakażenia bakteryjnego. Objawem stanu zapalnego będzie przede wszystkim wydobywająca się z ranki ropa.

Sprawdź również, jak szybko zapuścić paznokcie.

Wrastające paznokcie – przyczyny

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną wrastających paznokci są błędy pielęgnacyjne, a w szczególności:

  • nieprawidłowe przycinanie paznokci (nadawanie im okrągłego kształtu, przycinanie zbyt krótko),
  • usuwanie osadu spod paznokci za pomocą czubka ostrych nożyczek,
  • nieprawidłowe wycinanie skórek i uszkodzenie wału paznokciowego.

Są jednak i inne czynniki, które mogą sprzyjać powstaniu problemu. Są to:

  • przytrzaśnięcie palca,
  • uprawianie sportu,
  • noszenie niewygodnego obuwia (szpilek, butów z wąskich noskiem),
  • nadwaga,
  • halluksy,
  • wady postawy,
  • deformacje paznokci.

Istnieją również podstawy, by przypuszczać, że wrastające paznokcie to problem o podłożu genetycznym. Jeśli zatem dolegliwość występowała u członków twojej najbliższej rodziny, to ryzyko, że będzie dotyczyła także i ciebie, rośnie.

Wrastający paznokieć – domowe sposoby

Jeśli problem nie jest jeszcze zaawansowany, mogą pomóc domowe sposoby na wrastające paznokcie. Największą skutecznością cieszą się:

Moczenie stóp w occie jabłkowym

Ocet jabłkowy ma silne działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Pomoże również w złagodzeniu bólu. Wystarczy, że wymieszasz 250 ml octu jabłkowego z 750 ml ciepłej wody i w takim płynie będziesz moczyć stopy przez 20 minut. Czynność należy powtarzać codziennie.

Moczenie stóp w kąpieli solnej

Na wrastające paznokcie może pomóc także moczenie nóg w kąpieli z solą. Do gorącej wody wsyp kilka łyżek soli morskiej. W takim roztworze mocz stopy przez około 15 minut.

Moczenie stóp w naparze z rumianku

Rumianek może przynieść ulgę w bólu i z całą pewnością złagodzi stan zapalny (co jednak nie oznacza, że jest w stanie wyleczyć dolegliwość). Liście należy zalać gorącą wodą i poczekać na jej przestudzenie. W ciepłym naparze mocz nogi przez około 20 minut, najlepiej codziennie. 

Wycinanie paznokcia

Jeśli paznokieć mocno wbija się w skórę, możesz spróbować go samodzielnie wyciąć. W tym celu najpierw przyłóż do obolałego miejsca kilka kostek lodu (w celu znieczulenia skóry). Następnie postaraj się podważyć płytkę paznokcia i wyciąć tę część, która wbija się w skórę. 

Preparat na wrastające paznokcie

Jeśli domowe sposoby na wrastające paznokcie nie są skuteczne, pomóc mogą specjalne preparaty. Co warto kupić?

Płyn

Specjalny płyn na wrastające paznokcie działa poprzez zmiękczanie płytki paznokcia, które powoduje niemal natychmiastowe ustanie dolegliwości. Aby pokonać problem, trzeba aplikować produkt codziennie na umyte i wysuszone stopy. Preparat nakłada się na skórki oraz paznokieć. 

Maść ichtiolowa

Maść ichtiolową należy stosować wtedy, kiedy pojawiają się objawy stanu zapalnego albo gdy skóra dookoła paznokcia jest obrzęknięta i czerwona. Preparat ten ma właściwości przeciwbakteryjne, działa przeciwobrzękowo oraz rozgrzewająco. Pomaga likwidować stan zapalny lub łagodzi jego symptomy. 

Zestaw z klamrami

W sklepach internetowych możesz kupić również zestaw, w którego skład wchodzi między innymi klamra na wrastające paznokcie. To specjalny gadżet, który podnosi brzegi paznokcia i spłaszcza jego płytkę – dzięki czemu możliwe jest odczucie natychmiastowej ulgi i podjęcie zwykłych aktywności. 

Istnieje kilka rodzajów klamer:

Klamra naklejana

To klamra, którą, jak sama nazwa wskazuje, nakleja się na płytkę. Sprawdza się w przypadku delikatnych i cienkich paznokci. 

Klamra ze stali chirurgicznej

Najbardziej skuteczne są klamry na wrastające paznokcie wykonane ze stali chirurgicznej. Można je dopasować do każdego paznokcia. Na zabieg nakładania klamry warto umówić się do specjalisty.

Klamra z drutu i plastiku

To klamra regulowana. Stosuje się ją przede wszystkim u dzieci. 

Klamra z metalu i plastiku

Ostatni rodzaj klamer to te wykonane z plastiku oraz metalu. Najpierw się ją w odpowiedni sposób przycina, a następnie nakleja na płytkę. 

Wrastający paznokieć – kiedy warto udać się do lekarza?

Niestety, często zdarza się, że domowe sposoby na wrastające paznokcie nie są skuteczne – w takiej sytuacji nie należy zwlekać, lecz od razu udać się do lekarza. 

Najpopularniejszą metodą leczenia jest założenie tamponady. Zabieg polega na delikatnym uniesieniu płytki paznokcia, a następnie ułożeniu w jego wale opatrunku z substancją odkażającą. Taki krok pozwoli ci poczuć natychmiastową ulgę i zapobiec powstawaniu stanów zapalnych. 

Uwaga! Jeżeli przestrzeń między paznokciem a tkanką jest bardzo mała, lekarz może zrezygnować z opatrunku na rzecz nici dentystycznej. 

Innym, bardziej inwazyjnym sposobem leczenia jest usunięcie części paznokcia. Taki krok jest konieczny, jeżeli w ranie doszło już do nadkażenia bakteryjnego – czyli pojawia się silne zaczerwienienie, obrzęk i ropa. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. 

Wrastające paznokcie – powracanie problemu

W wielu przypadkach leczenie przynosi znakomite rezultaty, ale problem po jakimś czasie powraca. Jeśli tak dzieje się wielokrotnie, warto rozważyć chirurgiczne usunięcie całego paznokcia. Usuwa się go wraz z łożyskiem.

Zabieg zostaje przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym, a bezpośrednio po nim na ranę nakłada się opatrunek. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że wraz z wyrośnięciem nowego paznokcia oraz stosowaniem się do zasad profilaktyki problem zniknie na dłuższy czas. 

Wrastające paznokcie – profilaktyka

Wrastający paznokieć to pozornie drobna dolegliwość – może ona mieć jednak poważne konsekwencje i być źródłem cierpienia. Dlatego po jej zażegnaniu warto zrobić wszystko, by nie wróciła. Pomoże w tym:

  • obcinanie paznokci zgodnie z kierunkiem ich wzrostu (czyli obcinanie w linii prostej, bez nadania okrągłego kształtu),
  • unikanie obcinania paznokci zbyt krótko,
  • piłowanie wolnego brzegu płytki pilnikiem,
  • usuwania stwardniałych skórek przy paznokciach nie przy pomocy cążków, ale specjalnego żelu,
  • usuwanie osadów i zabrudzeń spod paznokcia za pomocą pilniczka owiniętego kawałkiem chusteczki higienicznej bądź waty,
  • noszenie odpowiedniego obuwia – z szerokim noskiem, na małym, szerokim obcasie. 

Autor: R. Wojtaś