Choć jej nazwa brzmi odrobinę egzotycznie, spotykasz się z nią na każdym kroku. Kapsaicyna – bo o niej mowa – to substancja odpowiedzialna za uczucie ostrości, występująca m.in. w paprykach. Coraz częściej można spotkać się również z czystą kapsaicyną, wyizolowaną na potrzeby produkcji suplementów diety. Dowiedz się, w jakich warzywach znajduje się kapsaicyna i dlaczego może pomóc ci w odchudzaniu.
Polecamy: Dzika róża – właściwości
Kapsaicyna to związek chemiczny o lekko pomarańczowym zabarwieniu, pozbawiony zapachu. Występuje w wielu produktach spożywczych, którym dodaje pikantnego smaku. Spożywana oddziałuje na receptory smakowe, wywołując uczucie pieczenia i gorąca, a w większych dawkach – nawet bólu.
Kapsaicyna zawarta jest przede wszystkim w różnego rodzaju papryczkach. Jej bogate źródło stanowią gatunki, takie jak habanero, piri-piri czy jalapeno. Wysoki poziom kapsaicyny ma również pieprz kajeński. Najostrzejszą wyhodowaną papryczką jest dragon’s breath. Należy pamiętać, że kapsaicyna w ogóle nie występuje w papryce słodkiej.
W celu określania ostrości różnych produktów, powstała specjalna skala Scolvilla. Według niej, czysta kapsaicyna osiąga ostrość na poziomie 15000000-16000000 SHU. To więcej niż jakakolwiek papryczka, a nawet sos tabasco, powszechnie uważany za piekielnie ostry!
Wbrew wielu mitom, spożywanie ostrych produktów bogatych w kapsaicynę jest zdrowe pod warunkiem, że nie zachodzą ku temu przeciwwskazania. Kapsaicyna doskonale pobudza metabolizm, a także wspomaga organizm w spalaniu tłuszczu. Jak to możliwe? Wszystko to dzięki działaniu termogenicznym. Spożycie kapsaicyny podwyższa temperaturę ciała i aktywuje proces lipolizy.
Działanie kapsaicyny nie ogranicza się jednak wyłącznie do odchudzania. Związek ten jest silnym antyoksydantem, dlatego posądzany jest o właściwości przeciwnowotworowe. Kapsaicyna działa również antyseptycznie, więc może okazać się pomocna w zwalczaniu wielu infekcji.
Warto pamiętać, że kapsaicyna występuje przede wszystkim w paprykach, które są źródłem witamin i minerałów. Praktycznie wszystkie gatunki papryk stanowią cenne źródła witaminy C. Nie można zapomnieć również o walorach smakowych kapsaicyny. Oferowana przez nią ostrość to obowiązkowy element wielu kuchni, w tym chińskiej czy meksykańskiej.
Bardzo ciekawym zastosowaniem kapsaicyny jest dodawanie jej do pomadek i błyszczyków. Takie kosmetyki błyskawicznie poprawiają krążenie w wargach, sprawiając, że stają się większe i bardziej czerwone. Po aplikacji pomadki pojawia się uczucie mrowienia i lekkiego pieczenia, które mija po kilkunastu minutach. To świetna propozycja dla kobiet, które chcą bezinwazyjnie uwydatnić swoje usta.
Nie każdy lubi ostre potrawy, jednak każdy może wypróbować działanie kapsaicyny na sobie. Na rynku znajdziesz suplementy z kapsaicyną, które wspomagają spalanie tłuszczu. Oczywiście kapsułki z kapsaicyną to tylko dodatek, który możesz stosować wraz ze zdrową, zbilansowaną dietą oraz aktywnością fizyczną.
Kapsaicyna w małych dawkach wykazuje skutki pozytywne dla zdrowia. Nie każdy jednak powinien po nią sięgać. Przeciwwskazaniami do spożywania ostrych produktów z kapsaicyną są choroba wrzodowa oraz refluks. Kapsaicyna jest odradzana również kobietom ciężarnym oraz karmiącym.