Data publikacji:

Skąd się bierze uczulenie na szyi i jak je leczyć?

Czerwone plamy na szyi to dość często występująca przypadłość, której przyczyną może być zarówno alergia, jak i ogólne schorzenie organizmu. Sprawdź, kiedy pomóc może np. zmiana perfum albo płynu do płukania tkanin, a kiedy należy już udać się z tym problemem do lekarza. 
uczulenie na szyi

Uczulenie na szyi – kiedy zmiany na szyi świadczą o alergii?

Zaczerwienienie na szyi najczęściej świadczy o niegroźnej reakcji alergicznej. Wówczas na skórze pojawiają się nie tylko czerwone plamy, ale również czerwone krostki, wypełnione płynem surowiczym bąbelki, ponadto mogą wystąpić grudki oraz delikatne obrzęki. Uczulenie na szyi niemal zawsze powoduje świąd skóry.
Wyżej opisane zmiany powstają na skutek kontaktu z czynnikiem uczulającym. Przykładowe alergeny to:

  • nikiel, który wchodzi w skład biżuterii (również złotej),
  • chrom – obecny w niektórych ubraniach i dodatkach,
  • kosmetyki, a dokładniej – zawarte w nich substancje zapachowe, konserwujące i formaldehyd; uczulać mogą perfumy, kremy do ciała, żele do kąpieli itd.,
  • produkty do prania i płukania tkanin,
  • neomycyna; jest to antybiotyk, który stanowi składnik niektórych maści i kremów,
  • lateks.

Czerwone plamy na szyi – inne przyczyny przypadłości

Czerwona szyja może być niestety także objawem innych schorzeń. Są to:

  • Trądzik młodzieńczy

Jeśli zmiany na skórze występują nie tylko na szyi, ale również na twarzy i/lub na dekolcie, plecach i ramionach, ich przyczyną może być trądzik młodzieńczy. Choć zazwyczaj jest to przypadłość charakterystyczna dla okresu dojrzewania, zdarza się również, że występuje u osób dorosłych – nawet po 40. roku życia. 


Przeczytaj także: Spuchnięte podbicie stopy - przyczyny i leczenie


„Trądzikowa” wysypka na szyi to czerwone plamy, a także liczne grudki i krostki. Te drugie nierzadko wypełnione są białym płynem. Pod żadnym pozorem nie należy takich zmian wyciskać, ponieważ może to skutkować przeniesieniem bakterii na większe obszary skóry. 

  • Obrzęk naczynioruchowy

Rumień na szyi może być również skutkiem obrzęku naczynioruchowego. To stan, który występuje na skutek kontaktu z zimnem, po zjedzeniu bardzo pikantnych potraw, podczas silnego wzburzenia emocjonalnego, po spożyciu alkoholu czy choćby pod wpływem gwałtownej zmiany temperatury powietrza. Niektóre osoby mają pewne tendencje do występowania takich obrzęków – wystarczy, że lekko się zdenerwują albo wypiją lampkę wina, by natychmiast pojawiły się u nich czerwone plamy na szyi. 

  • Uszkodzenie wątroby

Zaczerwienienie na szyi może być również objawem poważnych schorzeń – jednym z nich jest uszkodzenie wątroby. W takim przypadku poza charakterystycznymi plamami u osoby chorej można zauważyć tzw. „pajączki”, czyli rozszerzone naczynka krwionośne. 

Innym objawem, który sugeruje konieczność skontrolowania stanu wątroby, jest zażółcenie skóry oraz białek oczu. To efekt gromadzenia się bilirubiny w organizmie. Tego typu zmianom bardzo często towarzyszyć usilny świąd. 

  • Toczeń rumieniowy układowy

Czerwone plamy na twarzy i szyi mogą być również objawami tocznia rumieniowego układowego – jednej z chorób tkanki łącznej. Zmiany na twarzy przybierają wówczas dość charakterystyczny kształt motyla (obejmują policzki oraz środkową część czoła). 

Warto wiedzieć, że toczeń rumieniowy układowy może wywołać również inne symptomy. Są to na przykład:

  • objawy ogólne (brak apetytu, chudnięcie, stany podgorączkowe),
  • ból stawów,
  • ból mięśni,
  • zapalenie nerek,
  • symptomy neurologiczne. 

Jak leczyć uczulenie na szyi?

Jeśli dokucza ci uczulenie na szyi, to przede wszystkim musisz przerwać styczność z alergenem. Może być nim nowa koszulka albo bluza (założona bez uprzedniego wyprania), nowy płyn do płukania tkanin, nowe perfumy, nowy żel pod prysznic albo balsam do ciała, nowa biżuteria itp. 

Jeśli nie udaje ci się określić, co jest alergenem, a czerwone plamy na szyi nie ustępują, musisz skontaktować się z lekarzem dermatologiem. Zapewne przepisze ci on leki antyalergiczne, które szybko zredukują lub całkowicie zlikwidują nieprzyjemne symptomy. Pamiętaj, że musisz zażywać je systematycznie i tak długo, jak zaleca to lekarz. Dodatkowo warto wykonać alergiczne testy skórne. 

Wysypka na szyi – trądzik. Jak go leczyć?

Jeżeli podejrzewasz, że zaczerwienienie na szyi może mieć związek z trądzikiem, udaj się do lekarza dermatologa. Konsultacja jest niezbędna, ponieważ trądzik leczy się przy pomocy specjalistycznych preparatów wydawanych jedynie po okazaniu recepty. Takie leki to między innymi retinoidy, antybiotyki, kwas salicylowy, kwas azelainowy, a nawet leki hormonalne.

Należy pamiętać, że czerwone plamy na twarzy i szyi, które mają związek z trądzikiem, znikną szybciej, jeśli skóra będzie odpowiednio pielęgnowana. Absolutnie zakazane jest wyciskanie zmian lub przebijanie krost. Bardzo ważne jest odpowiednie oczyszczanie oraz nawilżanie skóry – oczywiście przy pomocy specjalistycznych kosmetyków, przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej. Ponadto istotne jest stosowanie się do ogólnych zasad związanych z higieną. 

Jak leczyć czerwone plamy na szyi, które są objawem choroby ogólnej?

Uczulenie na szyi zazwyczaj nie powoduje dodatkowych objawów. Jeśli te występują, tj. jeśli czujesz ból mięśni lub/i stawów, miewasz stany podgorączkowe albo gorączkę lub zauważasz jakiekolwiek inne niepokojące objawy – udaj się do lekarza ogólnego i opowiedz mu o swoich symptomach. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu internista skieruje cię do konkretnego specjalisty albo sam zleci przeprowadzenie szczegółowych badań. Dopiero po uzyskaniu wyników i postawieniu diagnozy będzie można określić, na czym będzie polegała terapia i jak długo będzie trwała. 

Autor: Robert Wojtaś