Data publikacji:

Odparzone stopy. Przyczyny, objawy i leczenie

Odparzenia stóp to problem, z którym spotykamy się dość często, bez względu na porę roku i pogodę. Objawy odparzeń nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale również mogą prowadzić do poważniejszych infekcji. Tłumaczymy, jak rozpoznać odparzenia, jakie są ich przyczyny, a także jak je wyeliminować.
odparzona stopa

Objawy odparzeń stóp

Odparzenia stóp objawiają się pod postacią kilku różnych symptomów. Przede wszystkim stopy wykazują pierwsze objawy stanu zapalnego, są zaczerwienione, a skóra zaczyna puchnąć miejscowo lub na całej ich powierzchni. Zjawiskom tym towarzyszą wysięki i inne zmiany skórne, w tym jej wysychanie, a także mocno wyczuwalny ból lub swędzenie. Odparzeń nie należy mylić z odciskami lub nagniotkami, które mają zupełnie inny wygląd, choć ich źródłem są podobne przyczyny. Odparzenia mogą się pojawić między palcami, na piętach, podeszwach oraz wierzchu stóp. 
Odparzone stopy utrudniają swobodne poruszanie się oraz stanowczo pogarszają estetykę skóry, co ma znacznie latem, gdy nosimy lekkie obuwie lub przebywamy na plaży czy na basenie. Ponadto nieleczone mogą ulec infekcjom oraz być podatne na rozwój grzybicy. Bardzo często odparzeniom towarzyszą także pęcherze, które tworzą się w miejscach, w których skóra była narażona na największe otarcia. Dlatego w razie powstania odparzeń trzeba szybko działać, ponieważ ignorowanie problemu i liczenie na to, że sam się rozwiąże, nie jest tutaj wskazane.

Przyczyny odparzeń stóp

Odparzenia mogą mieć wiele przyczyn, występują niezależnie od pogody, zarówno latem, jak i zimą. Skóra stóp ulega nim przede wszystkim na skutek długotrwałego tarcia w warunkach zwiększonej wilgotności oraz temperatury. Najczęściej za odparzenia odpowiada nieprawidłowo dobrane obuwie – zbyt ciasne buty bardzo drażnią skórę i prowadzą do pocenia się stopy, zwłaszcza jeśli nie zostały wykonane z odpowiednio przewiewnego materiału. Problem intensyfikuje się, jeżeli spędzamy w nich długie godziny, dlatego na odparzenia stóp szczególnie narażeni są turyści piesi, sportowcy, a także osoby pracujące na stojąco i zmuszone do długich spacerów. 
Odparzeniom sprzyja także niedostateczna higiena stóp, w tym ich zbyt rzadkie mycie oraz niestosowanie środków pielęgnujących Na odparzone stopy narażone są także osoby cierpiące na nadmierną potliwość, cukrzycę, a także grzybicę. Schorzenie może też mieć wzmocniony przebieg wśród pacjentów zmagających się z przewlekłymi chorobami skóry. 

Jak leczyć odparzone stopy?

Skutki odparzeń stóp można minimalizować na wiele sposobów. Poniżej przedstawiliśmy najczęściej stosowane domowe metody leczenia. 

Dokładne umycie i wysuszenie stóp 

Po ściągnięciu butów dokładnie osuszamy i myjemy stopy łagodnym mydłem (zalecane są produkty o działaniu antybakteryjnym), a następnie dokładnie osuszamy, aby uniknąć ryzyka rozwoju grzybicy lub zakażenia. W przypadku lekkich odparzeń po kąpieli powinniśmy od razu odczuć zauważalną ulgę. 

Zastosowanie specjalistycznych kosmetyków na odparzenia

W aptekach oraz drogeriach znajdziemy wiele specjalistycznych preparatów, które łagodzą skutki odparzeń. Zazwyczaj przyjmują one postać łatwych w aplikacji maści lub płynów. Nie tylko obniżają ból (do tego celu używa się tlenku cynku), ale też odświeżają (zawierają zestawy witamin i substancji odżywczych), działają odkażająco, zmiękczająco (naturalne olejki roślinne) i przyspieszają gojenie się ran (tutaj kluczowe znaczenie mają między innymi wyciągi z ziół). Kosmetyki nakładamy zawsze po umyciu i wysuszeniu stóp, natomiast leki należy stosować przed zaśnięciem, aby uniknąć chodzenia z posmarowanymi stopami. Ponieważ wiele maści jest dość tłustych, aby nie zostawić tłustych plam na pościeli, warto założyć foliowe skarpetki lub bandaże.

Specjalne kąpiele lecznicze

Sprawdzonym sposobem na złagodzenie objawów odparzeń jest kąpiel stóp w leczniczym roztworze, a do jego przygotowania możemy użyć różnych składników. Stopy moczymy w misce przeważnie nie dłużej niż kilka minut, woda powinna być ciepła. Zabieg zazwyczaj warto kilkakrotnie powtórzyć ten zabieg, aż do zniknięcia objawów. 
Kąpiel w roztworze soli – roztwór specjalnych soli do stóp ma działanie zbliżone do wspomnianych już maści i płynów na odparzenia. Po rozpuszczeniu w wodzie łagodzą ból, odświeżają skórę, zabijają bakterie i grzyby, mają działanie przeciwzapalne, a także przyspieszają proces regeneracji. Po kąpieli i wysuszeniu nóg można jeszcze w razie potrzeby nałożyć kosmetyki i leki.
Kąpiel w roztworze octu jabłkowego – alternatywnie zamiast soli można zamoczyć stopy w roztworze octu jabłkowego, który działa przeciwzapalnie, a także przeciwgrzybicznie. Równocześnie dobrze wysusza nadmiernie wilgotną skórę.
Kąpiel ziołowa – kąpiel w ziołach to również powszechnie używana metoda łagodzenia skutków odparzeń, najczęściej stosuje się wywary z szałwii, mięty, kory dębowej, a nawet herbaty.

Jak zapobiegać odparzeniom stóp?

Najlepszym sposobem na zapobieganie odparzeniom stóp jest przede wszystkim dobranie odpowiednio dopasowanego obuwia. Buty powinny być wykonane z oddychających materiałów, zwłaszcza jeżeli planujemy spędzać w nich długie godziny. Nie bez znaczenia jest też solidna i elastyczna podeszwa. Buty dobieramy też zawsze do warunków atmosferycznych – przemoknięte tenisówki to np. recepta na szybkie odparzenia. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie dodatkowych wkładek do obuwia i ich regularna wymiana. Nie tylko poprawiają one komfort użytkownika, mają też właściwości izolujące, równocześnie wchłaniają wilgoć i pomagają utrzymać suchość skóry.
W zapobieganiu odparzeniom kluczowe znacznie ma również poprawna higiena stóp. Stopa wkładana do buta powinna być zawsze sucha, a w zatrzymaniu potu pomagają specjalistyczne antyperspiranty do stóp. W przypadku miłośników aktywnego stylu życia i sportu dobrze sprawdzić może się również talk. 
Oczywiście z wielu powodów czasem nie możemy uniknąć włożenia przyciasnych butów, wówczas poza kosmetykami można użyć także plastrów lub opatrunków, zabezpieczając miejsca, które będą szczególnie narażone na otarcia. 
Zdjęcie: Envato Elements