Data publikacji:

Kiedy brać potas? Co musisz wiedzieć o suplementacji potasu

Wiele osób przykładających ogromną wagę do zdrowia zastanawia się, kiedy brać potas, jakie znacznie ma on dla organizmu, a także czy skutki jego niedoboru lub nadmiaru są rzeczywiście bardzo poważne. W artykule odpowiadamy na te i inne wątpliwości oraz pytania związane z potasem.
kiedy brać potas

Jak działa potas w organizmie?

Potas to pierwiastek niezwykle ważny dla poprawnego funkcjonowania organizmu. Reguluje on poziom pH w komórkach, a także bierze udział w procesie przewodzenia impulsów nerwowych. Wpływa po część na ciśnienie krwi i odpowiada za prawidłową pracę układu mięśniowego, w tym serca. Ma bardzo poważne znaczenie dla osób cierpiących na osteoporozę, poprawia bowiem wchłaniania wapnia. Ponadto zaburzenia jego poziomu zakłócają pracę mózgu, wzmacniając objawy chorób psychicznych, pogarszając nastrój oraz koncentrację. 
Pierwiastek występuje we wszystkich płynach ustrojowych, w tym we krwi, i jest naturalnie wydalany przede wszystkim z moczem i potem.

Kiedy brać potas?

Potas przyjmuje się, gdy poziom jego stężenia we krwi spadnie poniżej ogólnie przyjętej normy. Jeżeli nie zostanie on wyregulowany, zaczniemy odczuwać skutki uboczne, które w ekstremalnych sytuacjach mogą zagrażać nawet naszemu życiu. Dla zdrowego dorosłego przyjmuje się, że optimum potasowe to od 3,4 mmol/l do 5,5 mmol/l. Dzienna zalecana dawka spożywanego potasu mieści się w zakresie od 2000 mg do 3000 mg. 

Objawy niedoboru potasu w organizmie

Podstawowym skutkiem niedostarczenia organizmowi odpowiedniej ilości potasu jest tzw. hipokalemia. Warto podkreślić, że jej łagodna forma, kiedy poziom potasu we krwi tylko nieznacznie odbiega od normy, nie wywołuje jakichś znaczących skutków ubocznych. Pojawiają się one jednak wówczas, gdy stężenie potasu spada poniżej poziomu 3,1 mmol/l. Wtedy mamy do czynienia z umiarkowaną lub ciężką formą hipokaliemii.
Podstawowe objawy niedoboru potasu to ogólne osłabienie, senność, skurcze mięśni, zaparcia, a także nierówny rytm pracy serca. Jeżeli niedobór potasu będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, wymienione dolegliwości zaczną się nasilać. Prowadzą one do groźnych zaburzeń pracy układu krążeniowego, zauważalnego osłabienia siły mięśni, zatrzymanie moczu, a także dolegliwości neurologicznych, takich jak niepohamowane mrowienie lub drętwienie kończyn i odczuwanie nieuzasadnionego niczym pieczenia skóry. Co więcej, pogorszeniu ulegnie także nasz nastrój – możemy popaść w apatię lub nadpobudliwość. 
Najgorsze przypadki hipokaliemii leczy się jedynie w szpitalu – szybkie przyjęcie suplementów z potasem może mieć wówczas skutek odwrotny od zamierzonego. 

Przyczyny niedoboru potasu w organizmie

Niedobór potasu w organizmie wywołany może być wieloma czynnikami. Najczęstsze z nich to przyjmowanie leków moczopędnych (tzw. diuretyki), zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja, utrzymująca się biegunka i wymioty, niewłaściwa dieta, a także zwiększona potliwość wywołana intensywnym wysiłkiem albo bardzo wysoką temperaturą otoczenia. Na hipokaliemię narażone są także osoby z chorobą alkoholową i osoby z nadciśnieniem tętniczym lub niewydolnością serca i schorzeniami nerek.

Objawy nadmiaru potasu

Nadmierny poziom potasu we krwi to tzw. hiperkaliemia. Co ciekawe, objawy są tutaj bardzo podobne do tych, które występują przy niedoborze pierwiastka. Z tego też powodu specjaliści zawsze nalegają, aby przed przystąpieniem do leczenia przeprowadzić odpowiednie badania krwi. Do symptomów należy zaliczyć utratę siły mięśni i problemy z poruszaniem się, zaburzenia o podłożu psychosomatycznym, w tym apatię i problemy z koncentracją. Hiperkaliemii towarzyszy też uczucie mrowienia w kończynach i ich drętwienia, zakłócenia w oddychaniu, a także zaburzenia rytmu serca. Schorzenie w zaawansowanym stadium jest śmiertelnie groźne dla zdrowia i wymaga szybkiej interwencji lekarskiej w szpitalu.

Przyczyny nadmiaru potasu w organizmie

Nadmierne stężenie potasu w organizmie wynika przede wszystkim z nieprawidłowej pracy nerek, które nie są w stanie wydalić nadmiernej ilości pierwiastka. Krótkotrwałą hiperkaliemię możemy też wywołać, przedawkowując suplementy diety z potasem, a także spożywając w krótkim czasie bardzo duże ilości produktów spożywczych zawierających ten pierwiastek.

Naturalne źródła potasu

Naturalne źródła potasu są w stanie skutecznie wyleczyć łagodną formę hipokaliemii, o ile będzie się przyjmować ok. 50–100 mmol potasu dziennie. W pierwiastek bogate są owoce, przede wszystkim banany, a także pomarańcze, awokado lub figi. Z warzyw poleca się spożywanie ziemniaków, szpinaku, pomidorów i marchwi. Świetnym źródłem składnika jest także mleko.

Suplementy z potasem

Ponieważ brakowi potasu bardzo często towarzyszą również niedobory magnezu, codzienną dietę możemy uzupełniać o elektrolity w tabletkach, zawierające najważniejsze związki mineralne. Zażywanie suplementów potasowych powinno być poprzedzone odpowiednimi badaniami oraz konsultacjami z lekarzem. Dzięki temu będziemy w stanie zidentyfikować przyczynę problemów, a także na bieżąco sprawdzać, czy nasze działania wpłynęły na wyregulowanie poziom potasu. Lekarz może też zasugerować rozwiązania takie jak odstawienie niektórych leków, zmianę diety lub trybu życia.
Zdjęcie: Envato Elements