Data modyfikacji:

Spuchnięte podbicie stopy: przyczyny i leczenie

Spuchnięte podbicie stopy przyczynia się do odczuwania sporego dyskomfortu podczas chodzenia. To jednak niejedyny kłopot, który wynika z tej dolegliwości. Spuchnięte stopy mogą być objawem wielu schorzeń, dlatego warto szczególnie obserwować podbicie czy kostki, a czasem nawet łydki. Dowiedz się, jakie są przyczyny spuchniętego podbicia stopy.
spuchnięte podbicia

Spuchnięte podbicie stopy - przyczyny

Spuchnięte podbicie stopy, jak i całych nóg, to nic innego jak nieprawidłowe gromadzenie się płynów w przestrzeni międzykomórkowej kończyn. Bardzo często przyczyną spuchniętego podbicia jest uraz tkanek budujących stopę, np. pęknięcie kości. Jeśli spuchniętemu podbiciu towarzyszy ból, koniecznie udaj się do lekarza i wykonaj badanie RTG.

Kolejną przyczyną spuchniętego podbicia może być źle dobrane obuwie. Wielogodzinny ucisk często przyczynia się do problemów ze stopami. Jeśli cierpisz z powodu zbyt ciasnego obuwia, zwróć uwagę na jego tęgość. Buty różnią się między sobą nie tylko długością wkładki, lecz także właśnie tęgością, która oznaczona jest literami. Obuwie o tęgości H, K czy M sprawdzi się w przypadku szerokich stóp. Dobrym wyborem mogą okazać się także buty z regulacją tęgości. Innymi przyczynami puchnięcia stóp są:
  • choroby endokrynologiczne,
  • przewlekła niewydolność żylna,
  • skutki uboczne przyjmowanych leków,
  • zaawansowana ciąża,
  • nowotwory miednicy,
  • niewydolność narządów, np. serca, wątroby.
Wszystkie wyżej wymienione schorzenia mogą objawiać się spuchnięciem całych stóp, nie tylko podbicia. Z uwagi na to, że opuchlizna może alarmować o poważnym problemie zdrowotnym, konieczne jest udanie się do lekarza.

Domowe sposoby na spuchnięte podbicie stopy

Leczenie opuchnięcia podbicia stóp zależy od jego przyczyny. Jeśli podejrzewasz, że doszło do urazu bądź cierpisz na którąś z wyżej wymienionych chorób, niezwłocznie udaj się do specjalisty. W przypadku, gdy opuchnięcie podbicia stopy i stóp nie ma wyraźnych przyczyn, możesz wypróbować któryś z następujących sposobów:
  1. Masaż stóp - ważne, by wykonywać go z dołu do góry, czyli w kierunku serca. Masaż pozwala zmniejszyć opuchliznę, a przy tym jest bardzo przyjemny.
  2. Zmiana obuwia - ta prosta czynność może na stałe poprawić komfort życia i sprawić, że zapomnisz o spuchniętym podbiciu stopy.
  3. Kąpiel stóp z dodatkiem soli gorzkiej, soli epsom - poprawia krążenie krwi i jest pomocna nie tylko w przypadku spuchnięcia podbicia stopy, lecz także pomaga pozbyć się siniaków czy stanów zapalnych skóry.
  4. Aktywność fizyczna - wielogodzinne stanie lub siedzenie sprzyja powstawaniu obrzęków podbicia stóp i całych nóg. Jeśli więc pracujesz przy biurku albo często podróżujesz przez wiele godzin, pamiętaj o regularnych przerwach na rozruszanie. Wystarczy kilka minut spaceru czy lekkie rozciąganie.
  5. Zmiana diety - wyeliminowanie soli, produktów przetworzonych i ostrych przypraw może pomóc w przypadku walki z opuchnięciami stóp i nóg. Dobrym pomysłem jest także picie dużej ilości wody niegazowanej. Woda pobudza krążenie i uelastycznia naczynia krwionośne, dlatego może przyczyniać się do zmniejszania obrzęków.
Spuchnięte podbicie stopy to kłopot, z którym czasem trudno sobie poradzić bez specjalistycznej pomocy. Jeżeli obserwujesz u siebie regularne opuchnięcia, wypróbuj jeden z naszych sposobów, by zwiększyć komfort swojego życia. W przypadku, gdy okażą się one nieskuteczne, koniecznie skonsultuj swoje dolegliwości z lekarzem. Może się okazać, że spuchnięte podbicie stopy ma poważniejsze przyczyny niż źle dobrane obuwie i wymaga specjalistycznego leczenia. Zadbaj o siebie już dziś!
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.