Uczulenie na słońce to potoczna nazwa jednostki chorobowej, którą naukowcy i lekarze nazywają fotodermatozą. Pojawia się najczęściej wiosną lub latem. Chcesz wiedzieć, jakie są objawy alergii słonecznej i jak z nią walczyć? Przeczytaj.
Alergia oznacza nadmierną reakcję organizmu na bodziec zwany alergenem, na który organizm się uczulił. Uczulenie to nic innego jak omyłkowa odpowiedź układu immunologicznego. Komórki obronne traktują nieszkodliwe substancje jak wroga, kierując przeciwko niemu całą linię ataku. Najważniejszymi komórkami atakującymi są komórki tuczne. Na sygnał „start” wydzielają substancję, która odpowiada za zaczerwienienie na skórze – histaminę.
Alergia na słońce może wystąpić samoistnie, bez konkretnej przyczyny. Wówczas mówi się o typowym obrazie uczulenia. Przyczyną może być także spożycie substancji uwrażliwiającej na słońce, przez którą dochodzi do wywołania reakcji fotoalergicznej. Niebezpiecznymi substancjami mogą być leki, szczególnie te stosowane w leczeniu nadciśnienia, antybiotyki (z grupy tetracyklin), hormony i leki moczopędne. Wykazano, że również ziele dziurawca może być także przyczyną reakcji fotoalergicznej.
Przeczytaj również: Maść z witaminą A. Na co używać?
Uczulenie na słońce to specyficzny rodzaj alergii. Alergenem, czyli elementem uczulającym, są promienie słoneczne. Objawy widoczne są na skórze, która była wystawiona na działanie promieni słonecznych. Są to typowe objawy alergii skórnej – pokrzywka, zaczerwienienie skóry w miejscu ekspozycji na światło, drobne pęcherzyki na powierzchni skóry. Skóra zakryta ubraniem nie powinna mieć żadnych objawów alergii. Zmianom skórnym mogą towarzyszyć osłabienie, dreszcze i gorączka. Wysypka skórna może silnie swędzieć, szczególnie jeśli powstaje na skutek reakcji fotochemicznej.
Zazwyczaj dopiero drugie lub trzecie opalanie wywołuje alergię, czyli uczulenie. Ma to najczęściej miejsce wczesną wiosną. Zmiany uczuleniowe na skórze mijają zazwyczaj po kilku lub kilkunastu dniach. Do lata skóra czasem sama uodparnia się na promienie UV.
Leczenie powinno się rozpocząć od ustalenia przyczyny uczulenia i unikaniu alergenu, czyli w tym wypadku – promieni słonecznych. Oczywiście nie daj się zwariować. Nie musisz wychodzić z domu dopiero po zmroku. Stosuj kremy z filtrem UV, dzięki czemu nieprzyjemne objawy alergii nie powinny się w ogóle pojawić. Zakładaj przewiewne, ale okrywające skórę ubrania.
W przypadku, kiedy doszło już do reakcji alergicznej i wystąpiły niepokojące objawy, leczenie rozpocznij od przyjęcia leków antyhistaminowych (przeciwalergicznych), które możesz dostać w aptece bez recepty. Powinny złagodzić swędzenie i zaczerwienienie. Miejscowo możesz zastosować hipoalergiczne kremy o działaniu nawilżającym i natłuszczającym.
Jeśli objawy są silnie wyrażone i nie ustępują, dobrym pomysłem jest udanie się do specjalisty (alergologa), który oceni skalę problemu i być może zaproponuje dodatkowe leczenie.
Koszt konsultacji alergologicznej prywatnie to około 120-150 zł. Wizytę możesz odbyć także w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, ale wcześniej potrzebujesz skierowanie do specjalisty od lekarza rodzinnego.
Domowe sposoby na uczulenie nie wyleczy cię z alergii, ale na pewno złagodzi część objawów skórnych. Możesz wypróbować kilka maseczek na podrażnioną słońcem skórę:
Autorka: Natalia Ciszewska