Data modyfikacji:

Suplementy na siłownię: jakie są niezbędne?

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z siłownią? Oprócz motywacji i chęci przydadzą się także dobre buty, wygodne ubrania… i suplementy! Nie musisz od razu wykupywać całego asortymentu sklepu z odżywkami – na początek wystarczy kilka sprawdzonych i polecanych przez sportowców produktów. Sprawdź, jakie są podstawowe suplementy na siłownię!
suplementy na silownie

Czy warto inwestować w suplementy na siłownię?

Wbrew pozorom zakup suplementów na siłownię nie jest podążaniem za trendami. Sprawdzone, odpowiednio skomponowane preparaty mają ogromny wpływ na wytrzymałość, regenerację i skupienie. Z ich pomocą można również poprawić swoje wyniki w trakcie treningów, a także zadbać o odpowiedni przyrost masy mięśniowej.

Kupując suplementy diety na siłownię, warto wybierać zaufane marki, które są obecne na rynku od wielu lat. W tym czasie klienci zdążyli już zweryfikować jakość oferowanych przez nie produktów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wybierasz suplementy, które rzeczywiście są dobre, a za ich poleceniami nie kryją się opłacane współprace.

Jakie suplementy na siłownię wybrać na początek? Podstawowe produkty

Zacznijmy od podstaw. Jakie są najlepsze suplementy na siłownię dla początkujących? Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z regularnym treningiem pod okiem trenera personalnego lub w pojedynkę, to warto zainwestować przede wszystkim w:
  • odżywkę białkową,
  • przedtreningówkę,
  • kreatynę,
  • glutaminę,
  • aminokwasy BCAA.

Odżywka białkowa

Odżywka białkowa to numer jeden na liście suplementów polecanych na początek siłowni. Nie bez powodu – tego typu preparaty zawierają dużą ilość białka, czyli głównego budulca mięśni, które jest niezbędne zarówno w trakcie budowania masy, jak i regeneracji organizmu. Co istotne, po odżywkę białkową warto sięgać bez względu na to, czy zaczynasz trenować sporty sylwetkowe, czy siłowe.

Odżywka białkowa sprawdza się doskonale po treningu, w celu dostarczenia organizmowi niezbędnych aminokwasów. Martwisz się, że twoja nietolerancja laktozy lub alergia na kazeinę wykluczają stosowanie tego suplementu na siłownię? Na szczęście producenci oferują nie tylko klasyczne białka serwatkowe, ale także odżywki wegańskie.

Przedtreningówka

Kolejnym polecanym suplementem na siłownię dla początkujących jest przedtreningówka, która, jak sama nazwa wskazuje, powinna być spożywana przed treningiem. Dlaczego? Bo dzięki niej pobudzisz organizm do działania, zapewnisz sobie jeszcze więcej energii oraz zwiększysz intensywność wysiłku podczas sesji treningowej.

Przedtreningówka zawiera przede wszystkim L-argininę, która wspomaga transport składników odżywczych do komórek mięśniowych. Dzięki temu masz więcej siły i energii, a po zakończonej aktywności możesz cieszyć się lepszą regeneracją. W składzie suplementu można znaleźć również beta-alaninę czy kreatynę.

Kreatyna

Kreatyna to kolejny suplement na siłownię, który sprawdzi się w przypadku początkujących. Jest ona szczególnie polecana w okresie budowania masy i siły mięśniowej, ponieważ hamuje rozpad mięśni, czyli działa antykatabolicznie i anabolicznie. Nie bez powodu to właśnie kreatyna jest uznawana za najsilniejszy anabolik dostępny na rynku.

Kreatyna zwiększa dodatkowo wytrzymałość mięśni podczas treningu, dzięki czemu możesz ćwiczyć dłużej i intensywniej. Z jej pomocą ograniczysz też uczucie zmęczenia czy wpłyniesz pozytywnie na regenerację organizmu.

Glutamina

Glutamina jest aminokwasem egzogennym, który bez wątpienia sprawdzi się w przypadku początkujących sportowców. Popularny suplement na siłownię jest szczególnie polecany osobom trenującym siłowo. Glutamina nie tylko wpływa na budowę masy, ale także wspiera prawidłowe działanie układu pokarmowego i immunologicznego.

Suplementując glutaminę, przyspieszysz regenerację organizmu po treningu, poprawisz wchłanialność składników odżywczych, a do tego zwiększysz produkcję glikogenu w wątrobie.

Aminokwasy BCAA

Ostatnim podstawowym suplementem na siłownię na naszej liście są aminokwasy BCAA. Co to takiego? To mieszanka leucyny, waliny i izoleucyny. Nie bez powodu znalazły się wśród rekomendowanych produktów – ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie.

Aminokwasy BCAA są pomocne w okresie budowania masy i siły mięśniowej. Suplement hamuje rozpad tkanki mięśniowej, reguluje poziom hormonu wzrostu, ma działanie antykataboliczne oraz wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Dodatkowo BCAA zmniejsza uczucie zmęczenia.

Inne suplementy na siłownię, które możesz, ale nie musisz stosować

Jakie inne suplementy diety na siłownię możesz kupić? Wśród polecanych produktów znalazły się:
  • witaminy i minerały dla sportowców, zwłaszcza jeśli wiesz, że twoja dieta nie pokrywa ich codziennego zapotrzebowania;
  • kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezbędne do prawidłowej pracy serca i funkcjonowania układu odpornościowego;
  • spalacze tłuszczu, które, jak wskazuje ich nazwa, wspomagają i przyspieszają redukcję tkanki tłuszczowej (sprawdzają się dobrze na początku treningów na siłowni);
  • gainery, czyli mieszanka łatwo przyswajalnych węglowodanów i białka, dzięki którym ułatwisz sobie przybranie na masie.

O czym pamiętać, stosując suplementy na siłownię?

Przede wszystkim przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, dietetykiem lub trenerem. Dodatkowo sięganie po polecane w tym artykule produkty jest zalecane wyłącznie w okresie zwiększonego wysiłku fizycznego, czyli wtedy, gdy twój organizm rzeczywiście potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Nie musisz od razu kupować wszystkich polecanych suplementów na siłownię dla początkujących. Wybieraj tylko te produkty, które pomogą ci w osiągnięciu wyznaczonego celu.

I najważniejsze: przed rozpoczęciem stosowania suplementów na siłownię zapoznaj się z ich składem i zasadami dawkowania. Nigdy nie spożywaj większej ilości niż ta zalecana przez producenta, ponieważ możesz sobie zaszkodzić. Dodatkowo obserwuj uważnie swój organizm, zwłaszcza na początku suplementacji. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy – odstaw preparaty.

Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.