Data publikacji:

Siemię lniane w ciąży: czy można stosować, jakie ma działanie?

Czy można jeść siemię lniane w ciąży? Jaka dawka produktu jest bezpieczna dla kobiety w ciąży? Sprawdź, jak przygotować siemię lniane.

siemię lniane w ciąży

Przeczytaj również: Jaki miód na co? Rodzaje miodu i ich właściwości

Siemię lniane w ciąży - najważniejsze informacje

  1. Siemię lniane w ciąży – czy jest bezpieczne?
  2. Siemię lniane w ciąży – na co?
  3. Siemię lniane – skład
  4. Siemię lniane – właściwości
  5. Jak pić siemię lniane w ciąży?
  6. Siemię lniane w ciąży – ile? Jaka dawka jest bezpieczna?
  7. Siemię lniane na zaparcia i zgagę

Siemię lniane w ciąży – czy jest bezpieczne?

Tak. Wszystkie składniki lnu są bezpieczne dla kobiet w ciąży, zarodka i płodu, dlatego możesz spożywać ten produkt w każdej postaci. Staraj się tylko nie przekraczać zalecanej dziennej dawki siemienia lnianego (jedna łyżka dziennie).

Siemię lniane w ciąży – na co?

  • Siemię lniane w ciąży na zgagę
  • Siemię lniane w ciąży na zaparcia
  • Siemię lniane w ciąży na żołądek
  • Siemię lniane w ciąży na kaszel

Siemię lniane – skład

Siemię lniane jest doskonałym źródłem wielu cennych składników. Są to między innymi:
  • mikroelementy: miedź, cynk, mangan, selen i żelazo,
  • makroelementy: wapń, fosfor, potas, magnez i sód,
  • witaminy: B1, B2, B3, B6, B12, A, C, D, E, K,
  • kwas foliowy,
  • błonnik,
  • aminokwasy.

Siemię lniane – właściwości

Siemię lniane reguluje pracę układu pokarmowego – przyspiesza perystaltykę jelit i oczyszcza je ze złogów resztek pokarmowych. Co ważne, kleik z siemienia lnianego ma właściwości osłaniające, dlatego bardzo dobrze ochrania błonę śluzową żołądka przed oddziaływaniem na nią kwasu solnego. Stąd kleik z siemienia jest bardzo polecany dla wszystkich ciężarnych na mdłości.

Cennym składnikiem siemienia jest kwas foliowy, którego suplementację zaleca się kobietom w czasie trwania ciąży oraz kobietom, które planują założenie rodziny w najbliższym czasie.

Jak pić siemię lniane w ciąży?

Napar lub kleik z siemienia lnianego zaleca się spożywać raz dziennie przed snem lub dwa razy dziennie – przed pójściem spać i zaraz po przebudzeniu.
  • Napar z siemienia lnianego
Gotuj jedną łyżkę ziaren siemienia lnianego w szklance wody na małym ogniu przez około 15 minut lub zalej ziarna siemienia szklanką wrzącej wody, przykryj i zostaw na około 15-20 minut. Napar możesz wypić gdy ostygnie.
  • Kleik z siemienia lnianego
Zalej jedną łyżkę siemienia lnianego 150 ml wrzącej wody. Pozostaw do ostygnięcia. Jedz kleik, popijając go wodą. Możesz też dodać łyżeczkę miodu do kleiku, jeśli nie lubisz smaku siemienia lnianego.

Siemię lniane w ciąży – ile? Jaka dawka jest bezpieczna?

Jedna łyżka siemienia lnianego to odpowiednia dawka dobowa dla kobiety w ciąży. Większa ilość siemienia lnianego spożytego na raz może wywołać efekt przeczyszczający, ale nie tylko.

Nie stosuj większej ilości siemienia lnianego bez konsultacji z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem. Jedna łyżka siemienia dziennie powinna w zupełności wystarczyć. Linamaryna zawarta w siemieniu lnianym może być przyczyną poronienia lub może wywołać przedwczesny poród, jeśli przekroczysz zalecaną dzienną dawkę produktu.

Siemię lniane na zaparcia i zgagę

Zgaga, nudności i zaparcia to najczęstsze objawy ciąży, na które skarżą się ciężarne. Niestety, lista leków, które można stosować przez kobiety w ciąży, nie jest długa. Stąd warto szukać naturalnych rozwiązań, które będą nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla maluszka i dla ciebie.

Picie lub jedzenie siemienia lnianego pozwala zmniejszyć dolegliwości ciążowe. Jeśli borykasz się z uporczywymi zaparciami, skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę i skonsultuj, czy możesz spożyć większą dawkę siemienia lnianego.
Autorka: Natalia Ciszewska