Data publikacji:

Siemię lniane na odchudzanie: jak działa i czy warto stosować?

Czy wiesz, że siemię lniane jest źródłem ponad sześciu witamin, minerałów i kwasów Omega-3? To doskonały suplement, który nie tylko działa osłaniająco na przewód pokarmowy, chroniąc żołądek i jelita przed nadmiernym działaniem kwasu solnego, ale też przyspiesza metabolizm i mobilizuje organizm do spalania tkanki tłuszczowej. Sprawdź, jak stosować siemię lniane na odchudzanie. Poznaj wszystkie właściwości tych niezwykłych nasion.
siemię lniane na odchudzanie

Przeczytaj również: W czym znajdziemy żelazo? Przykładowe produkty

Siemię lniane – odchudzanie

Regularne zażywanie siemienia lnianego ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.
  • Siemię lniane jest doskonałym źródłem błonnika, który naturalnie występuje w siemieniu w znacznych ilościach. Błonnik wspomaga pracę układu pokarmowego, przyspiesza metabolizm i odgrywa ważną rolę w formowaniu stolca.
  • Siemię obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, co jest bardzo ważne w procesie odchudzania, ale nie tylko. Regularne zażywanie siemienia lnianego zapobiega też cukrzycy i miażdżycy, która może prowadzić do zawału serca.
  • Siemię lniane jest także źródłem witamin z grupy A, B, C, D, E, K , potasu, cynku, sodu, magnezu, kwasu foliowego, żelaza i kwasów Omega-3.
  • Siemię lniane dodawane do posiłków wzmaga uczycie sytości po spożyciu pokarmu, dzięki czemu możesz skutecznie walczyć w ten sposób z problemem objadania się. Będziesz wówczas szybciej czuć uczucie sytości, dzięki czemu będziesz w stanie lepiej walczyć z pokusami.
  • Siemię lniane zawiera bezcenne antyoksydanty, które nie tylko chronią przed wolnymi rodnikami, dzięki czemu zapobiegają stresowi antyoksydacyjnemu, ale także wspomagają proces spalania tkanki tłuszczowej.
  • Siemię lniane ma właściwości antykwasowe, co jest bardzo ważne w kontekście zapobiegania cukrzycy i przeciwdziałania wystąpieniu nadciśnienia. Odchudzanie może doprowadzić do zakwaszenia organizmu, dlatego regularne spożywanie siemienia może przywracać równowagę.

Siemię lniane na odchudzanie – kalorie

Jedna łyżka siemienia ma około 37 kcal. Czy to dużo? Absolutnie nie. Poza tym, są to tzw. „dobre kalorie”, które nie tylko dostarczają kalorii, ale w tym przypadku działają też osłonowo na przewód pokarmowy.

Siemię lniane na odchudzanie – jak stosować?

Musisz wiedzieć, że samo stosowanie siemienia lnianego nie zdziała cudów, jeśli nie potraktujesz odchudzania na poważnie. Zacznij od zmiany nawyków, które sprawiają, że masz nadwagę. Metoda małych kroczków sprawdzi się tutaj najlepiej, choć zależy to oczywiście od twojej determinacji i typu osobowości. Wprowadzaj jeden zdrowy nawyk w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Zmiana trybu życia wymaga czasu i silnej woli, dlatego bądź dla siebie dobra. Zacznij stawiać sobie i realizować małe cele.
Odżywiaj się zdrowo i nie objadaj się po treningu. Nie zapomnij dodać łyżeczki siemienia do posiłku po zakończeniu dziennej aktywności fizycznej. To przyspieszy metabolizm i wspomoże spalanie tkanki tłuszczowej po treningu. Możesz też wypijać napar z siemienia lnianego lub zjeść kleik z siemienia lnianego.

Nie zapomnij też o odpowiednim nawodnieniu. Wypijaj przynajmniej dwa litry wody dziennie, jeśli intensywnie trenujesz.

Siemię lniane na odchudzanie – ile siemienia lnianego można jeść w ciągu doby?

Zalecana dawka siemienia lnianego dla osoby, która jest zdrowa, nie jest w ciąży, nie choruje przewlekle i chce się pozbyć dodatkowych kilogramów, to 1-2 łyżeczki w ciągu doby.

Jak jeść siemię lniane?

Siemię możesz jeść zarówno w postaci niezmienionej, jako dodatek do jogurtu, płatków z mlekiem czy jako dodatkowy składnik sałatki, ale nie tylko. Możesz też mielić nasiona, zaparzać je i zjadać w takiej formie, popijając dodatkowo napar ze zmielonych nasion.

Nie lubisz smaku siemienia lnianego? Wypróbuj siemię w kapsułkach!
Jeśli chcesz, możesz też wypijać odwar z siemienia. Wystarczy zmielić siemię, a następnie gotować je w garnuszku z około 250 ml wody przez około 10-15 minut. Tak przygotowany odwar należy odstawić, wcześniej odcedzić z nasion i wypić, gdy nieco przestygnie.

Zamiast gotować siemię, możesz też je po prostu zalać wrzącą wodą, zaparzyć i wypić po około 10-15 minutach, gdy nie będzie już takie gorące.

Siemię lniane po odchudzaniu

Zmniejszona elastyczność skóry i widoczny cellulit to częste skutki uboczne utraty wagi. Aby przywrócić dawną sprężystość skórze, należy zadbać o nią nie tylko na zewnątrz, stosując kremy ujędrniające, ale także od środka. Jedzenie lub picie naparu z siemienia lnianego raz dziennie, np. rano lub po treningu, pomoże przywrócić dawną elastyczność skórze.

Siemię lniane w ciąży – czy jest bezpieczne?

Jedna łyżka siemienia lnianego to odpowiednia dawka dobowa dla kobiety w ciąży. Lepiej nie spożywać większej ilości siemienia lnianego w ciąży, bo może to mieć działanie przeczyszczające.

Jedna łyżka siemienia lnianego dziennie powinna ci w zupełności wystarczyć, ale jeśli chcesz zastosować większą dawkę siemienia, koniecznie skonsultuj to wcześniej z lekarzem prowadzącym ciążę. Linamaryna zawarta w siemieniu lnianym może być przyczyną poronienia lub może wywołać przedwczesny poród, jeśli przekroczysz zalecaną dzienną dawkę produktu.

Nie bój się jednak zażywać siemienia w ciąży w bezpiecznej dawce. To doskonałe źródło wielu substancji odżywczych, w tym także kwasu foliowego, którego suplementacja jest konieczna w czasie trwania ciąży.
Autorka: Natalia Ciszewska