Witamina A na oczy – działanie i niedobór
Najpopularniejszą pośród witamin na oczy jest witamina A. Wpływa ona pozytywnie na pracę siatkówki oraz jest silnym antyoksydantem. Oznacza to, że witamina A chroni komórki przed procesami starzenia. Jej niedobór zwiększa ryzyko zachorowania na tzw. kurzą ślepotę, która objawia się utrudnionym widzeniem po zmierzchu. Niewielka ilość witaminy A może również powodować rogowacenie wierzchnich warstw oka, a także schnięcie spojówek i rogówek. Ekstremalny niedobór tej witaminy prowadzi do martwicy rogówki i całkowitej utraty wzroku.
Witamina C na oczy – działanie i niedobór
Witamina C jest doskonale znana wszystkim, którzy dbają o odporność. Niewielu jednak wie, że ta substancja świetnie wpływa również na wzrok. Witamina C reguluje proces produkcji filmu łzowego, naturalizuje wolne rodniki i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oczu. Jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości witaminy C, możemy borykać się z krwotokami i wylewami wewnątrz oka, które mogą uszkodzić wzrok.
Witamina D na oczy – działanie i niedobór
Witamina D uczestniczy w regulowaniu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Jest to niezwykle istotna kwestia. Skutków
niedoboru witaminy D jest bardzo wiele, jednak jeśli chodzi o oczy najczęściej zdarzają się: zapalenie spojówek, rozwój jaskry, krótkowzroczność, zwyrodnienie plamki, wysuszenie powierzchni oka.
Witaminy są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania naszych oczu. Właśnie z tego powodu koniecznie należy zadbać o ich odpowiednią podaż w diecie lub przy pomocy suplementów. Już dziś zatroszczmy się o oczy, aby przez wiele lat cieszyć się nienagannym wzrokiem.