Data publikacji:

Siarka – zastosowanie na trądzik, włosy i stawy

Czy wiesz, że siarka należy do pierwiastków absolutnie niezbędnych człowiekowi do życia? Odgrywa ważną rolę w pracy układu nerwowego, a także bierze udział we wszelkich procesach budulcowych. Cudowne właściwości przekładają się na wszechstronne wykorzystanie siarki – zastosowanie w produkcji wielu leków, ale i kosmetyków. Dowiedz się, jak wykorzystać potencjał tego minerału i jakie są objawy jego niedoboru.

kryształ siarki

Siarka – właściwości, o których nie słyszałaś

Kiedy myślisz o siarce, może nie kojarzyć ci się zbyt dobrze. Przypominasz sobie zapach spalonej zapałki lub nieprzyjemną woń przeterminowanego jajka. W rzeczywistości ten niezbyt wonny minerał jest ci niezbędny do życia. Siarka plasuje się na samym początku listy mikroskładników, bez których ludzki organizm po prostu nie może funkcjonować!

  • Siarka wchodzi w skład kwasu glutaminowego, który odpowiada za prawidłową pracę całego układu nerwowego – w tym również mózgu.
  • Jest niezbędna do tworzenia heparyny, która reguluje ciśnienie krwi.
  • Siarka to także składnik keratyny, która buduje włosy, skórę i paznokcie.
  • Buduje insulinę – hormon odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowy poziom cukru we krwi.

Przeczytaj również: Opuchnięte oczy – przyczyny i leczenie

To tylko niektóre z wielu funkcji, jakie siarka odgrywa w ludzkim organizmie. Niedostateczny poziom pierwiastka bardzo łatwo rozpoznać, na przykładzie bardzo specyficznych objawów.

Siarka w organizmie: objawy niedoborów

Jak rozpoznać u siebie zwiększone zapotrzebowanie na siarkę? Niedobór pierwiastka można podejrzewać, jeśli pojawią się następujące objawy:

  • Osłabienie i wypadanie włosów,
  • Pogorszenie jędrności i kolorytu skóry,
  • Łamliwość paznokci,
  • Obniżenie nastroju, gorsza koncentracja, kłopoty ze snem,
  • Zaciemnienie brzegów tęczówki oka.

Do niedoborów siarki może dojść zarówno w wyniku błędów żywieniowych, jak i w przebiegach niektórych chorób (np. nowotworów, choroby wieńcowej, chorób wątroby). Warto pamiętać, że siarka jest pierwiastkiem ułatwiającym przyswajanie innych mikroelementów, takich jak wapń, magnez czy potas. Jeśli badania diagnostyczne wykażą niedobory tych pierwiastków to bardzo prawdopodobne, że wystąpiły one na skutek niedostatecznej podaży siarki.

Czy siarkę można przedawkować? Z medycznego punktu widzenia nie jest to możliwe – podobnie jak w przypadku wielu innych witamin i minerałów, jej nadmiar jest wydalany z organizmu wraz z moczem.

Jak działa siarka na stawy?

Właściwości siarki sprawiają, że działa ona korzystnie na zdrowie całego układu kostnego. Znana jest z pozytywnego wpływu na stawy – dzięki działaniu przeciwzapalnemu i regeneracyjnemu. Siarkę organiczną na stawy wykorzystuje się do przygotowywania tzw. kąpieli siarczkowych, które można spotkać w specjalnych uzdrowiskach (np. Busko-Zdrój, Solec-Zdrój Swoszowice.). Taki zabieg okazuje się cenną pomocą w leczeniu chorób reumatycznych, ale także w przywracaniu kondycji po przebytych operacjach ortopedycznych czy kontuzjach. Kąpiele siarczkowe działają zbawiennie również na obolały kręgosłup.

Siarka – wartościowość dla wątroby

Siarka znana jest również z właściwości odtruwających organizm. Ma ona zdolność do wiązania szkodliwych substancji i przyspieszania ich wydalania z ciała. Tak dzieje się m. in. z nikotyną. Pierwiastek wchodzi w skład wielu leków poprawiających pracę wątroby (pobudza produkcję kwasów żółciowych), jak również środków zwalczających ogólnoustrojową grzybicę.

Naturalne źródła siarki w żywności

Za najbardziej wartościowe źródła siarki uznaje się produkty bogate w białko, a więc mleko i jego przetwory, jaja, mięso oraz podroby. Nie oznacza to jednak, że siarka nie występuje w produktach roślinnych – minerał ten zawarty jest również w kalafiorze, grochu, chrzanie,  brokule, rzodkiewce, a także awokado i truskawkach.

Zastosowanie siarki w kosmetyce

Działanie siarki docenili również kosmetolodzy – wykazano, że wywiera ona bardzo pozytywny wpływ na skórę oraz jej przydatki (włosy, paznokcie). Dzięki temu, że pobudza produkcję keratyny działa odbudowująco i odmładzająco, czyniąc skórę sprężystą i wygładzoną. Powoduje przyspieszony wzrost paznokci i włosów. Ponadto, jej silne działanie przeciwzapalne może być wykorzystywane w terapii leczenia trądziku.

Producenci kosmetyków oferują mnóstwo produktów z siarką w składzie. Na rynku znajdziesz szampony z siarką pobudzające włosy do wzrostu, siarkowe kremy na trądzik czy odżywki do paznokci z dodatkiem cennego pierwiastka. Siarka wykorzystywana jest powszechnie w produktach przeciwłupieżowych i przeciwłojotokowych.

Siarka - zastosowanie w lecznictwie. Balneologia

Leczniczy wpływ siarki na skórę pozostaje nieoceniony. Ten minerał leczy szereg poważnych chorób skóry, w tym łuszczycę, atopowe zapalenie skóry, egzemę czy zapalne postaci trądziku. Terapia leczenia kąpielami, zwana balneologią już od dawna wykorzystuje niesamowite właściwości siarki – w niektórych salonach odnowy biologicznej oraz uzdrowiskach można skorzystać z kąpieli w siarkowej wodzie, która znacznie łagodzi stany zapalne skóry i przyspiesza jej regenerację.

Siarka to minerał niezbędny nie tylko do utrzymania atrakcyjnego wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia całego organizmu. Jej niedobory trudno przeoczyć, jednak warto pamiętać o tym, by spożywać produkty, które zapewnią ci jej prawidłowy poziom. Wypróbuj również siarkowe kosmetyki – pomagają sprostać wielu „urodowym” problemom!

Autorka: Joanna Stanuch