Data modyfikacji:

Oczyszczanie twarzy: najlepsze zabiegi profesjonalne i domowe

Pod pojęciem oczyszczania twarzy kryje się grupa zabiegów, które mają na celu usunięcie zanieczyszczeń, martwego naskórka i nagromadzonego sebum. Oczyszczanie kojarzone jest głównie z cerą tłustą i problematyczną, jednak niektóre z metod nadają się do stosowania również na cerach suchych i wrażliwych. Zdradzamy, jakie fachowe i domowe zabiegi warto wypróbować, aby zawsze cieszyć się zdrową i idealnie czystą skórą.
oczyszczanie twarzy

Na czym polega głębokie oczyszczanie twarzy?

Dokładny demakijaż i mycie twarzy odpowiednimi kosmetykami to podstawy zrównoważonej pielęgnacji twarzy. Niestety – często okazuje się, że samo mycie nie wystarcza, aby uczynić skórę czystą, świeżą i pozbawioną skaz.

Dotyczy to zwłaszcza posiadaczek cer trądzikowych i tłustych, które wymagają profesjonalnej pielęgnacji. Wówczas warto regularnie wykonywać oczyszczanie twarzy u kosmetyczki, bądź wypróbować domowe metody na pozbycie się niedoskonałości. Chcesz odmłodzić twarz? Sprawdź!

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki: rodzaje zabiegów

Odwiedzając salon kosmetyczny spotkasz się z co najmniej kilkoma różnymi zabiegami oczyszczania twarzy. Dobór tego właściwego zależy od specyfiki twojej cery; kosmetyczka powinna wcześniej się jej dokładnie przyjrzeć i zadecydować, który ze sposobów oczyszczania przyniesie najlepsze efekty.

Niezależnie od wybranej metody, ważna jest tu regularność: aby oczyszczanie twarzy skutkowało doskonałymi rezultatami, nie wystarczy odwiedzić kosmetyczkę tylko jeden raz.

Jakie profesjonalne zabiegi oczyszczające spotkasz w salonach kosmetycznych? Poznaj kilka z nich.

Manualne oczyszczanie twarzy

Oczyszczanie twarzy manualne to nic innego, jak „ręczne” oczyszczanie twarzy z wągrów, czyli zamkniętych zaskórników. Zabieg rozpoczyna się od dokładnego demakijażu i wykonaniu peelingu, który ściera wierzchnią część naskórka.

Następnie, kosmetyczka za pomocą urządzenia emitującego parę wodną rozpulchnia skórę i przechodzi do wyciskania niedoskonałości w jednorazowych rękawiczkach. Po zabiegu oczyszczania twarzy z zaskórników, na twarz zostaje nałożony preparat łagodzący i antybakteryjny.

Zabieg mechanicznego oczyszczania twarzy przeznaczony jest dla cer tłustych i trądzikowych (poza trądzikiem w formie zapalnej).

Wodorowe oczyszczanie twarzy – hydrabrazja

Zabieg hydrabrazji przypomina odrobinę mikrodermabrazję. Rozpoczyna się od usunięcia nadmiaru sebum i martwego naskórka za pomocą urządzenia zasysającego. Następnie, kosmetyczka ściera grubsze warstwy za pomocą specjalnie dobranych głowic.

W trakcie zabiegu skóra chłodzona jest mgiełką zimnej wody, która nawilża ją i zmniejsza dyskomfort. Wodorowe oczyszczanie twarzy przeznaczone jest dla wszystkich typów cery, poza naczyniową i wrażliwą.

Oczyszczanie twarzy kwasami

Nazywane również peelingiem chemicznym, oczyszczanie twarzy kwasami cieszy się ogromną popularnością. Zabieg polega na nałożeniu na oczyszczoną skórę kilku warstw indywidualnie dobranego kwasu. Najczęściej stosowanymi w kosmetyce kwasami są: jabłkowy, migdałowy, glikolowy, salicylowy.

Poza samym złuszczeniem naskórka i usuwaniem niedoskonałości, kwasy kosmetyczne dostarczają skórze substancji odżywczych i pobudzają ją do produkcji kolagenu i elastyny.

Mikrodermabrazja diamentowa

Mikrodermabrazja diamentowa, czyli inaczej mikropeeling kontrolowany to usuwanie martwego naskórka za pomocą urządzenia z diamentową, ścierną głowicą i mechanizmem ssącym. Zabieg świetnie oczyszcza skórę z martwych komórek naskórka, sebum, a także pomaga w pozbyciu się zaskórników.

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – efekty

Rezultaty oczyszczania twarzy u kosmetyczki będą zależne od rodzaju zabiegu, na jaki się zdecydowałaś, a także umiejętności specjalistki i użytych preparatów.

Pamiętaj jednak, że jeden zabieg nie wystarczy, aby cieszyć się czystą cerą na stałe. Większość zabiegów oczyszczających zaleca się stosować co najmniej raz w miesiącu.

Domowe oczyszczanie twarzy – najlepsze sposoby

Jeśli nie chcesz przeznaczać pieniędzy i czasu na wizyty u kosmetyczki, możesz zdecydować się oczyszczanie twarzy w domu. Istnieje kilka prostych sposobów, które pozwolą ci wykonać bezpieczne i całkowicie naturalne oczyszczanie twarzy w zaciszu własnej łazienki. Jak to zrobić?

Oczyszczanie twarzy olejami

Słyszałaś już o metodzie OCM (Oil Cleansing Method)? Polega ona na usuwaniu zanieczyszczeń, makijażu oraz sebum za pomocą preparatów olejowych. Być może pamiętasz z lekcji chemii, że „tłuszcz rozpuszcza tłuszcz”, dlatego oleje świetnie nadają się do oczyszczania skóry problematycznej.

Poza usuwaniem zanieczyszczeń, olejowe oczyszczanie twarzy dostarcza skórze ważnych składników, odżywiając ją i nawilżając.

Kwasowe oczyszczanie twarzy: domowe sposoby

Jeśli chcesz skorzystać z dobroczynnego działania kwasów kosmetycznych, możesz sięgnąć po kosmetyki zawierające je w bezpiecznej ilości, która pozwala na stosowanie ich samodzielnie w domu.

Na rynku znajdziesz żele, kremy i serum z zawartością kwasów dedykowanych różnym typom cery. Warto pamiętać, że idealną porą na stosowanie kwasów jest okres od jesieni do wczesnej wiosny. Zabiegi z kwasami latem mogą doprowadzić do powstawania przebarwień!

Mechaniczne oczyszczanie twarzy w domu

Nie polecamy wyciskania niedoskonałości w domowych warunkach – bez odpowiedniego doświadczenia w tym zakresie łatwo nabawić się zakażeń, a nawet ran i blizn.

Martwy naskórek, zaskórniki i sebum możesz jednak zwalczyć, używając mechanicznych lub chemicznych peelingów do domowego stosowania. Dobrze, jeśli będziesz sięgać po nie raz w tygodniu, włączając je w skład domowego, oczyszczającego SPA.

Domowe oczyszczanie twarzy krok po kroku. Jak zrobić oczyszczanie twarzy w domu?

  • Dokładnie oczyść skórę z makijażu za pomocą płynu micelarnego i żelu myjącego.
  • Aby rozpulchnić cerę, nałóż na nią specjalną, rozgrzewającą maseczkę. Inną metodą na zmiękczenie skóry może być wykonanie tzw. kąpieli parowej. Pochyl się nad miską z ciepłą, parującą wodą i nakryj głowę ręcznikiem na około 5 minut.

    Uwaga: pomiń etap rozpulchniania, jeśli twoja cera jest wrażliwa lub naczyniowa.

  • Osusz skórę i przejdź do nałożenia peelingu. Jeśli posiadasz cerę tłustą, trądzikową lub mieszaną, wybierz peeling drobnoziarnisty. Kosmetyk poza ściernymi drobinkami powinien zawierać składniki oczyszczające, takie jak np. wyciąg z zielonej herbaty, glinki kosmetyczne, cynk, siarka.

    Posiadaczki cer wrażliwych lub z tendencją do pękających naczynek powinny wybierać delikatne peelingi enzymatyczne.

  • Po zmyciu peelingu z twarzy, nałóż na nią maseczkę oczyszczającą. Jej skład powinien odpowiadać potrzebom twojej cery. Polecamy wypróbować naturalne oczyszczanie twarzy za pomocą glinek kosmetycznych.
  • Po upływie zalecanego czasu zmyj maskę z twarzy, a następnie nałóż na nią serum i krem.
Skuteczność oczyszczania twarzy – zarówno profesjonalnego, jak i domowego – zależy w dużej mierze od regularności zabiegów.

Poświęć czas na dogłębne oczyszczanie swojej skóry, a szybko zauważysz, że niedoskonałości pojawiają się na niej znacznie rzadziej.

Autorka: Joanna Stanuch