Data modyfikacji:

Opuchnięte oczy – przyczyny i leczenie

Opuchlizna pod oczami to dokuczliwy problem nie tylko natury estetycznej, lecz także zdrowotnej. Może wynikać z alergii, niewyspania, a nawet chorób narządu wzroku. Co jeszcze może być przyczyną tej dolegliwości? Jakie są sposoby na opuchnięte oczy? Sprawdź w artykule!
opuchnięte oczy

Opuchnięte oczy – przyczyny opuchlizny pod oczami

Opuchnięte oczy to problem, z którym zmaga się wielu z nas. Często współwystępuje z pieczeniem albo swędzeniem oczu, suchością lub łzawieniem. Ponadto worki pod oczami wyglądają nieestetycznie, przez co twarz sprawia wrażenie zmęczonej.

Jednak od walorów estetycznych zdecydowanie ważniejsze są kwestie zdrowotne. Jakie są przyczyny opuchniętych oczu? Najczęstszą z nich jest po prostu zmęczenie i niewyspanie. Jeśli organizm nie miał czasu zregenerować się w nocy, z pewnością będzie to widocznie następnego dnia w postaci worków lub sińców. Sprawdź pomysły na aktywny dzień regeneracji i zadbaj o siebie!

Opuchlizna pod oczami może być spowodowana również odwodnieniem. Czasem jest to wynik zbyt małej ilości wypijanych płynów, czasem zaś – spożywaniem zbyt dużej ilości soli. Skontroluj swoją dietę, gdyż może się okazać, że to właśnie nieprawidłowe odżywianie jest przyczyną opuchlizny pod oczami.

Używki takie jak alkohol i papierosy również mogą powodować opuchliznę pod oczami. Kolejna przyczyna to spędzanie zbyt długiego czasu przed komputerem. Warto wiedzieć, że niebieskie światło z urządzeń elektronicznych bardzo męczy oczy.

Opuchnięte oczy mogą być również wynikiem płaczu. Na to niestety nie da się nic poradzić. Jeśli jednak często płaczesz, masz obniżony nastrój i brak chęci do codziennych aktywności, skontaktuj się z lekarzem. Być może są to początki depresji.

Ponadto opuchlizna pod oczami może być spowodowana alergią. Ten punkt zostanie szerzej opisany w dalszej części artykułu.

Zdarza się, że opuchnięte oczy są tylko objawem poważniejszej choroby całego organizmu. Może to być na przykład nadczynność tarczycy, zapalenie zatok, choroby nerek lub wątroby. Jeśli podejrzewasz u siebie którąś z tych dolegliwości, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Natomiast opuchnięte, bolące oczy z uczuciem piasku pod powiekami są prawdopodobnie objawem zapalenia spojówek. Udaj się do lekarza, który przepisze ci specjalne krople na tę dolegliwość.

Przyczyny opuchniętych oczu rano

Opuchnięte oczy rano nie są raczej powodem do obaw. Mogą być wynikiem niewyspania lub po prostu naturalnym efektem nagromadzenia się wody w powiekach.

Jeśli masz problem z opuchlizną pod oczami o poranku, spróbuj bardziej się wysypiać. Możesz również zastosować specjalne chłodzące opaski pod oczy lub masować powieki kostkami lodu.

Opuchnięte oczy przyczyną alergii?

Masz opuchnięte oczy, które na dodatek swędzą i pieką? Jeśli towarzyszy im katar oraz kichanie, możliwe, że zmagasz się z alergią. W takim wypadku udaj się do lekarza, który wykona testy alergiczne.

Gdy zaś masz już zdiagnozowane uczulenie, zaopatrz się w specjalne krople do oczu dla alergików oraz leki przeciwalergiczne w tabletkach. Powinny przynieść ci ulgę.

Co na opuchnięte oczy?

Zastanawiasz się, jak się pozbyć opuchniętych oczu? Istnieje wiele skutecznych sposobów na tę dolegliwość. Poniżej przedstawiamy sprawdzone kremy, preparaty i domowe kuracje.

Opuchnięte oczy – domowe sposoby

Najskuteczniejszym domowym sposobem na opuchnięte oczy są zimne okłady. Gdy zmagasz się z opuchlizną o poranku, zainwestuj w specjalną maseczkę pod oczy, którą schładza się w lodówce lub zamrażarce.

Możesz także przykładać do powiek kostki lodu owinięte w suchą ściereczkę. Pomogą również okłady z zimnych plastrów ogórka.

Kolejnym świetnym sposobem na opuchnięte oczy są okłady z herbaty lub ziółek. Szczególnie poleca się kompresy ze świetlika lekarskiego. Warto sięgnąć również po rumianek, arnikę górską lub kwiat lipy, jednak zwykła herbata również powinna się sprawdzić.

Uważaj jednak, gdyż podane zioła mogą uczulać. Sprawdź, czy nie masz alergii np. na rumianek, tak aby kuracja nie przyniosła więcej szkody, niż pożytku.

Jak przyrządzić domowe okłady na opuchnięte oczy? Zaparz mocną herbatę lub wybrane ziółka. Gdy nieco przestygnie, przykładaj do powiek torebki lub waciki nasączone gorącym płynem.

Krem na opuchnięte oczy

Krem na opuchnięte oczy to skuteczny sposób na pozbycie się uporczywej dolegliwości. Ważne jednak, aby stosować go regularnie. Jakich składników szukać w kremie lub żelu na opuchliznę powiek?

Przede wszystkim sprawdzi się klasyczny świetlik. Zawiera on wiele dobroczynnych substancji, dzięki czemu zmniejsza obrzęk i redukuje stany zapalne. Rumianek ma właściwości kojące i łagodzące, zaś kwiat lipy zawiera cenne flawonoidy o działaniu przeciwzapalnym.

Arnika górska zmniejsza obrzęki i uszczelnia naczynia krwionośne, dlatego świetnie sprawdzi się u osób, które oprócz opuchniętych oczu, mają również cerę naczynkową. Natomiast chaber bławatek to idealny wybór, gdy opuchlizna pod oczami jest wynikiem długich godzin spędzanych przed komputerem.

Skóra naczynkowa - pielęgnacja, sprawdź także inne metody pielęgnacji skóry naczynkowej.

Oprócz wyżej wymienionych składników w kremach na opuchnięte oczy, warto szukać substancji nawilżających i nawadniających. Opuchlizna może być również wynikiem odwodnienia tkanek.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej wzmocnić działanie kremu lub żelu, trzymaj go zawsze w lodówce. Taki schłodzony preparat przyniesie ulgę opuchniętym oczom rano.

Roll-on na opuchnięte oczy

Szukasz szybkiego sposobu na opuchnięte oczy? Sięgnij po specjalny roll-on, który idealnie poradzi sobie z obrzękami. Poprawia ukrwienie powiek, spowalnia procesy starzenia i likwiduje worki oraz cienie.

Najlepiej trzymać go w lodówce lub wsadzić przed użyciem na kilka minut do zamrażarki. Schłodzony roll-on będzie prawdziwym wybawieniem dla twoich opuchniętych oczu.

Autorka: Olga Wacholc