Jednak od walorów estetycznych zdecydowanie ważniejsze są kwestie zdrowotne. Jakie są przyczyny opuchniętych oczu? Najczęstszą z nich jest po prostu zmęczenie i niewyspanie. Jeśli organizm nie miał czasu zregenerować się w nocy, z pewnością będzie to widocznie następnego dnia w postaci worków lub sińców. Sprawdź pomysły na aktywny dzień regeneracji i zadbaj o siebie!
Używki takie jak alkohol i papierosy również mogą powodować opuchliznę pod oczami. Kolejna przyczyna to spędzanie zbyt długiego czasu przed komputerem. Warto wiedzieć, że niebieskie światło z urządzeń elektronicznych bardzo męczy oczy.
Opuchnięte oczy mogą być również wynikiem płaczu. Na to niestety nie da się nic poradzić. Jeśli jednak często płaczesz, masz obniżony nastrój i brak chęci do codziennych aktywności, skontaktuj się z lekarzem. Być może są to początki depresji.
Ponadto opuchlizna pod oczami może być spowodowana alergią. Ten punkt zostanie szerzej opisany w dalszej części artykułu.
Zdarza się, że opuchnięte oczy są tylko objawem poważniejszej choroby całego organizmu. Może to być na przykład nadczynność tarczycy, zapalenie zatok, choroby nerek lub wątroby. Jeśli podejrzewasz u siebie którąś z tych dolegliwości, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Natomiast opuchnięte, bolące oczy z uczuciem piasku pod powiekami są prawdopodobnie objawem zapalenia spojówek. Udaj się do lekarza, który przepisze ci specjalne krople na tę dolegliwość.
Jeśli masz problem z opuchlizną pod oczami o poranku, spróbuj bardziej się wysypiać. Możesz również zastosować specjalne chłodzące opaski pod oczy lub masować powieki kostkami lodu.
Gdy zaś masz już zdiagnozowane uczulenie, zaopatrz się w specjalne krople do oczu dla alergików oraz leki przeciwalergiczne w tabletkach. Powinny przynieść ci ulgę.
Możesz także przykładać do powiek kostki lodu owinięte w suchą ściereczkę. Pomogą również okłady z zimnych plastrów ogórka.
Uważaj jednak, gdyż podane zioła mogą uczulać. Sprawdź, czy nie masz alergii np. na rumianek, tak aby kuracja nie przyniosła więcej szkody, niż pożytku.
Przede wszystkim sprawdzi się klasyczny świetlik. Zawiera on wiele dobroczynnych substancji, dzięki czemu zmniejsza obrzęk i redukuje stany zapalne. Rumianek ma właściwości kojące i łagodzące, zaś kwiat lipy zawiera cenne flawonoidy o działaniu przeciwzapalnym.
Arnika górska zmniejsza obrzęki i uszczelnia naczynia krwionośne, dlatego świetnie sprawdzi się u osób, które oprócz opuchniętych oczu, mają również cerę naczynkową. Natomiast chaber bławatek to idealny wybór, gdy opuchlizna pod oczami jest wynikiem długich godzin spędzanych przed komputerem.
Skóra naczynkowa - pielęgnacja, sprawdź także inne metody pielęgnacji skóry naczynkowej.
Oprócz wyżej wymienionych składników w kremach na opuchnięte oczy, warto szukać substancji nawilżających i nawadniających. Opuchlizna może być również wynikiem odwodnienia tkanek.
Jeśli chcesz jeszcze bardziej wzmocnić działanie kremu lub żelu, trzymaj go zawsze w lodówce. Taki schłodzony preparat przyniesie ulgę opuchniętym oczom rano.
Najlepiej trzymać go w lodówce lub wsadzić przed użyciem na kilka minut do zamrażarki. Schłodzony roll-on będzie prawdziwym wybawieniem dla twoich opuchniętych oczu.