Data modyfikacji:

Rozdwojone końcówki - przyczyny i sposoby na radzenie sobie z problemem

Jeśli chcesz, aby twoje włosy prezentowały się świetnie, ich pielęgnację należy zacząć od końca. A dokładniej – od końcówek. Postrzępione, rozdwojone i połamane końce włosów to dopiero początek – uszkodzenia będą z czasem postępować ku górze i jeśli chcesz zapuścić długą czuprynę, nici z bujnych kosmyków. Dlatego zobacz, skąd biorą się rozdwojone końcówki i jak sobie radzić z tym problemem.
rozdwojone końcówki
Zaniedbane końcówki włosów nie prezentują się dobrze – są postrzępione i połamane, a przez to partie włosów mają nieregularną długość. Ale przede wszystkim rozdwajające się końcówki uniemożliwiają zapuszczenie bujnych i zdrowych włosów. Sprawdź także świetny sposób na zapuszczenie włosów - misie na włosy.

Rozdwojone końcówki – przyczyny

  • Uszkodzenia mechaniczne – w ciągu całego dnia aktywności twoje włosy są narażone na najróżniejsze urazy. Kosmyki wplątane w paski naramienne torebki czy końcówki przycięte przez zamek kurtki.

    Podobnie jest również nocą, jeśli śpisz z rozpuszczonymi włosami – trą one o poduszkę, co w rezultacie prowadzi do powstawania uszkodzeń i uszczerbków w strukturze włosa.

  • Złe cięcie – włosy mocno cieniowane są znacznie bardziej narażone na uszkodzenia, niż w przypadku równomiernego cięcia. Cieniowane kosmyki są cieńsze i delikatniejsze.
  • Nieprawidłowa pielęgnacja – rozdwajaniu się końcówek sprzyja przesuszenie włosów. Pozbawione nawilżenia stają się łamliwe i szorstkie.
  • Zła szczotka i niewłaściwe szczotkowanie – kiepskiej jakości szczotka do włosów może wyrządzić twojej czuprynie wiele szkód. Zwykłe plastikowe modele mogą szarpać włosy, łamać je, a nawet wyrywać. Ważnym czynnikiem jest też technika czesania włosów.

    Kosmyki należy podzielić na sekcje – końcówki, warstwa środkowa oraz część u nasady włosów. Czesanie zaczyna się od końcówek, przechodząc stopniowo do wyższych partii.

  • Promieniowanie słoneczne – intensywne słońce ma zgubny wpływ na kondycję włosów, ponieważ prowadzi do ich przesuszenia. Efektem jest łamliwość i strzępienie końcówek.
  • Nieumiejętna stylizacja – suszenie przy użyciu ciepłego powietrza oraz stylizacja przy pomocy prostownicy solidnie dają końcówkom popalić. Zwłaszcza jeśli stylizujesz mokre włosy, które są szczególnie podatne na działanie wysokiej temperatury.
Co jeszcze może prowadzić do rozdwajania się końcówek włosów? Niekorzystny wpływ na ich kondycję ma suche powietrze, dlatego warto zwrócić uwagę na poziom wilgotności w twoim domu w sezonie grzewczym.

Jeśli powietrze jest zbyt suche na skutek działania ogrzewania, ucierpieć mogą nie tylko włosy, ale również cera.

Co na rozdwojone końcówki?

Jeśli zastanawiasz się, jak poradzić sobie z rozdwojonymi końcówkami włosów, należy podjąć radykalne działania.

Cięcie i regularne podcinanie – to raczej nie spodoba się wszystkim dziewczynom, które zapuszczają włosy, ale nie ma innej rady – zniszczone końcówki należy podciąć. Powinno to być solidne cięcie, ponieważ, aby maksymalnie pozbyć się zniszczeń, trzeba podciąć włosy przynajmniej 2-3 cm.

Co więcej, niezbędne jest regularne podcinanie włosów co około 3 miesiące. Dzięki temu pozbędziesz się najdrobniejszych rozdwojonych końcówek i sprawisz, że uszkodzenia nie będą postępować na długości włosów.

Związywanie włosów, gdy są najbardziej narażone na uszkodzenia – to dobry patent, jeśli chcesz zapuścić bujną czuprynę i utrzymać włosy w dobrej kondycji. Przed pójściem spać zaplataj włosy w luźny warkocz lub spinaj w kok na czubku głowy.

Dzięki temu końcówki nie będą trzeć o poduszkę. Podobnie warto zapobiegawczo związywać włosy w codziennej krzątaninie czy np. na treningu.

Olejki i sera do końcówek – kosmetyki do zabezpieczania końców włosów dociążą je i sprawią, że będą mocniejsze, a przez to bardziej odporne na uszkodzenia. W tej roli znakomicie sprawdzają się naturalne olejki, które mają właściwości nawilżające.

Natomiast szukając serum do końcówek, warto zdać się na preparat zawierający silikony. I chociaż składniki te generalnie znalazły się na cenzurowanym, jeśli chodzi o świadomą pielęgnację włosów, to w przypadku pielęgnacji końcówek są jak najbardziej zalecane.

Świadoma pielęgnacja – aby włosy prezentowały się dobrze i były zdrowe, trzeba po prostu o nie dbać. Wprowadź pielęgnację opartą o równowagę PEH, czyli maski i odżywki zawierające humektanty, emolienty oraz proteiny.

To najważniejsze składniki odżywcze, dzięki którym twoje kosmyki będą zdrowsze. Do tego dodaj jeszcze olejowanie dostosowane do stopnia porowatości, co jest najlepszym sposobem na wygładzenie i poprawę kondycji włosów.

Masaż głowy i wcierki – to sprytny trik, który sprawi, że włosy będą rosły szybciej, kosmyki będą mocniejsze, a przez to końcówki staną się mniej narażone na uszkodzenia. Środki zawarte we wcierkach do skóry głowy pobudzają cebulki do pracy, a efekt ten dodatkowo wzmaga masaż.

Jak zrobić masaż skóry głowy? Po umyciu nanieś na skórę głowy kilka kropli preparatu i następnie masuj skórę opuszkami palców, wykonując delikatne okrężne ruchy. Zabieg powinien trwać około dwóch minut i w jego trakcie poprawi się krążenie krwi, co doprowadzi do lepszego wchłaniania się składników wcierki.

Delikatna szczotka do włosów – jeśli chcesz cieszyć się pięknymi włosami, warto postawić na delikatną szczotkę do ich czesania. W praktyce świetnie sprawdzają się modele z naturalnym włosiem, np. z dzika. Szczotka tego typu znacznie łagodniej rozczesuje włosy i nie niszczy końcówek.

Jak widzisz, istnieje sporo sposobów na radzenie sobie z rozdwojonymi końcówkami. Stosując świadomą pielęgnację i unikając sytuacji, w których kosmyki mogą ucierpieć, zminimalizujesz ryzyko występowania postrzępionych końcówek.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny