Data publikacji:

Różowy śluz przed okresem. Co może oznaczać?

Zauważyłaś różowy śluz na bieliźnie? Koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł – choć zwykle objaw ten nie wiąże się z żadnym zagrożeniem, w niektórych przypadkach może oznaczać chorobę lub ciążę. Dowiedz się, z czym wiąże się różowy śluz przed okresem i kiedy warto porozmawiać o nim z ginekologiem.

Różowy śluz przed okresem. Co może oznaczać?

Jak powinien wyglądać śluz przed okresem?

Wygląd śluzu szyjkowego u kobiety zmienia się wraz z cyklem miesiączkowym. Ma on ścisły związek z zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi. Podczas dni płodnych (około 14 dnia cyklu) wydzielina jest wodnista i przejrzysta po to, by ułatwić transport plemników do komórki jajowej. Przed okresem gęstnieje i staje się mlecznobiała lub żółta, ponieważ szanse na zapłodnienie są nikłe.

Zdarza się jednak, że śluz przyjmuje nietypowy kolor, na przykład różowy lub brunatny. Co to może oznaczać? I czy różowy śluz powinien od razu skłonić cię do wizyty u ginekologa?

Różowy śluz przed okresem – przyczyny

Nietypowy wygląd śluzu szyjkowego zawsze powinien wywoływać wzmożoną czujność, jednak nie zawsze oznacza coś złego. Dowiedz się, co może powodować zabarwienie śluzu i jak zachować się, gdy je zauważysz.
  • Różowy śluz przed okresem – objaw owulacji
Podczas jajeczkowania pęcherzyk Graafa wraz z komórką jajową zostają uwolnione z jajnika. Efektem tego może być delikatne pęknięcie naczynek krwionośnych. Mała ilość krwi miesza się ze śluzem, czego efektem są różowe upławy. Taka sytuacja może spotkać każdą kobietę i nie należy się nią przejmować – zwłaszcza jeśli nie towarzyszą jej inne objawy, takie jak ból podbrzusza.

  • Antykoncepcja – przyczyna różowych upławów
Różowy śluz pojawia się często u kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną, taką jak tabletki lub spiralki. To objaw niskiego poziomu progesteronu. Zabarwienie wydzieliny pojawia się zwykle na samym początku stosowania antykoncepcji. Jeśli się przedłuża, warto powiadomić o nim ginekologa. Być może zajdzie konieczność zmiany metody ochrony przed niechcianą ciążą.
  • Krwawienie implantacyjne – różowy śluz przed okresem
Na forach internetowych kobiety często dyskutują o wczesnym objawie ciąży, jakim jest krwawienie implantacyjne. Ma ono związek z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej w macicy, czego efektem jest minimalna utrata krwi. Trzeba jednak pamiętać, że krwawienie implantacyjne nie występuje u każdej przyszłej mamy, a ponadto bardzo łatwo je przeoczyć. Różowych śladów na bieliźnie na pewno nie należy brać za pewną oznakę ciąży. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, po prostu wykonaj test.

  • Różowy śluz trzy dni przed okresem
Jeśli wydzielina z pochwy jest zabarwiona na różowo tuż przed terminem spodziewanej miesiączki, najprawdopodobniej to jedynie delikatny sygnał, że okres się zbliża. Błona śluzowa macicy początkowo złuszcza się bardzo powoli, czego efektem może być lekkie podbarwienie śluzu szyjkowego.

Różowy śluz przed okresem: kiedy pójść do lekarza?

Jak widzisz, zabarwienie śluzu na różowo zwykle nie wiąże się z poważnymi problemami. Jednak w niektórych sytuacjach powinno ono niezwłocznie skłonić cię do odwiedzenia lekarza. Zrób badania, jeśli:
  • różowe plamienia trwają dłużej niż 3-4 dni,
  • upławom towarzyszy ból brzucha, świąd i pieczenie narządów rodnych,
  • wystąpiła u ciebie gorączka.
Nie bagatelizuj różowego śluzu w połączeniu z powyższymi objawami. Wówczas może oznaczać on poważne problemy, takie jak nadżerkę, chlamydiozę, mięśniaki macicy, a nawet nowotwór!

Różowy śluz przed okresem nie powinien stanowić powodu do paniki. Gdy jednak się pojawi, warto wykazać wzmożoną czujność i obserwować baczniej swój organizm.

Autorka: Joanna Stanuch