Data publikacji:

Rodzaje trądziku. Czy wiesz, jaki masz trądzik?

Trądzik to problem, który nie dotyczy tylko dojrzewających nastolatków; coraz częściej spędza sen z powiek również osobom dorosłym. Pierwszym krokiem do sukcesu w walce z wypryskami powinna być trafna diagnoza, z jakim rodzajem trądziku masz do czynienia. Podpowiadamy, jak rozpoznać różne typy trądziku i jak właściwie je leczyć.

rodzaje trądziku

Jak rozpoznać rodzaj trądziku?

  1. Trądzik trądzikowi nierówny
  2. Rodzaje trądziku, które musisz znać
  3. Ciężkie rodzaje trądziku
  4. Sprawdź rodzaj trądziku i lecz go!

Sprawdź również, jak zwalczyć trądzik na dekolcie.

Trądzik trądzikowi nierówny

Wiele osób boryka się z nim w okresie dorastania. Trądzik to choroba skóry, która nie tylko pogarsza jej wygląd, ale znacząco obniża samoocenę. Przekonanie, że trądzik minie z wiekiem i nie trzeba się nim przejmować jest błędne; wypryski i łojotok u nastolatków należy leczyć. W przeciwnym wypadku, trądzik może utrzymywać się dłużej, zmieniając swoją postać, a nawet pozostawiać na skórze trwałe zmiany.

W gabinetach dermatologicznych coraz częściej można spotkać osoby po 20., 25., a nawet po 30. roku życia, które pomimo cierpliwości wciąż nie mogą cieszyć się zdrową skórą. Jak rozpoznać, z jakim rodzajem trądziku się borykasz?

Rodzaje trądziku, które musisz znać

W dermatologii wyróżnia się kilka odmian trądziku. Leczenie każdej z nich wymaga nieco innego postępowania. Oto najczęściej spotykane rodzaje trądziku.

Trądzik pospolity

Zwany również trądzikiem młodzieńczym, trądzik pospolity to najczęściej występująca choroba skóry. Jest ona efektem hormonalnej burzy, która ma miejsce w organizmie dojrzewającego człowieka. Na pojawianie się wyprysków szczególny wpływ mają androgeny.

Rozpoznanie trądziku pospolitego nie jest trudne – po pierwsze, występuje on przede wszystkim u ludzi młodych, mniej więcej do 20. roku życia. Po drugie, choroba wiąże się z nadmiernym przetłuszczaniem skóry, obecnością zamkniętych i otwartych zaskórników.

Jak leczyć trądzik pospolity? W codziennej pielęgnacji skóry należy stosować kosmetyki ograniczające aktywność gruczołów łojowych (najlepiej przeznaczone dla skóry młodej). Należy unikać dotykania twarzy, a także ograniczyć spożycie soli, ostrych potraw, kawy i alkoholu.

Trądzik ropowiczy (torbielowaty)

To cięższa odmiana trądziku pospolitego, cechująca się bolesnymi, twardymi torbielami wypełnionymi ropą. Zmiany w trądziku podskórnym są trudne do usunięcia, powodują dyskomfort, a nawet widoczną deformację skóry. Po wygojeniu, torbiele ropne mogą pozostawiać po sobie blizny.

Trądzik torbielowaty najlepiej leczyć za pomocą środków przepisanych przez dermatologa, w tym leków doustnych, maści i specjalnych płynów. Zmian skórnych pod żadnym pozorem nie wolno usuwać samodzielnie; grozi to uszkodzeniem skóry i trwałymi przebarwieniami lub bliznami. Ponadto lekarz może zlecić dodatkowe badania, aby sprawdzić, czy nie ma do czynienia z trądzikiem hormonalnym.

Trądzik różowaty

Jedną z częstszych postaci trądziku u dorosłych jest trądzik różowaty, pojawiający się w okolicach 30.-40. roku życia. Zauważono, że trądzik różowaty częściej dotyka osoby, który wcześniej borykały się z trądzikiem pospolitym. Ponadto narażone są na niego osoby posiadające cerę naczynkową.

Trądzik różowaty, jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia się obecnością rumienia. Zmiany skórne koncentrują się zwykle w centrum twarzy, a więc na czole, nosie, podbródku, polikach. Wraz z silnym rumieniem występują bolesne zmiany o charakterze grudkowym i zaskórniki.

Leczenie trądziku różowatego powinno być przeprowadzone pod okiem dermatologa; konieczne może okazać się stosowanie farmakoterapii. Poza tym, osoba z trądzikiem różowatym powinna stosować kosmetyki dedykowane leczeniu tego problemu. Zwykle są to produkty łączące zalety kosmetyków dla cery naczyniowej oraz tłustej.

Trądzik neuropatyczny

Nie możesz powstrzymać się od wyciskania i drapania zmian skórnych? Uwaga – to może być trądzik neuropatyczny. To tak naprawdę dodatkowe schorzenie, które może wiązać się z każdym rodzajem trądziku. Trądzik neuropatyczny jest zaburzeniem psychicznym; chory stale narusza niedoskonałości skórne, czasem nawet do krwi, nie pozwalając im się zagoić.

Jedynym sposobem na pozbycie się tego typu trądziku jest silna wola oraz samodyscyplina. Jeśli nie potrafisz zapanować nad chęcią „majstrowania” przy skórze, warto skonsultować się z psychologiem.

Ciężkie rodzaje trądziku

Trądzik może przyjąć poważniejsze odmiany. Obserwując ich objawy u siebie, jak najszybciej zgłoś się do lekarza – wyleczenie tych rodzajów trądziku samodzielnie będzie bardzo trudne.

Trądzik skupiony

Charakteryzuje się bolesnymi torbielami i naciekami, które zlewają się w większe zmiany. Wypryski w tym trądziku są bardzo duże, co znacznie pogarsza wygląd skóry. Trądzik skupiony występuje nie tylko na twarzy, ale także na klatce piersiowej, plecach, a nawet na pośladkach.

Trądzik bliznowaty

To trądzik, który rozwija się pod bliznami. Zmiany w tego typu chorobie nie mają szans na szybkie wygojenie, a nawet mogą pogarszać wygląd blizn.

Trądzik polekowy

Wiele osób zmaga się z trądzikiem wywołanym przez niektóre leki, zwłaszcza te o charakterze hormonalnym. Trądzik polekowy może pojawić się np. wskutek stosowania doustnej antykoncepcji. Jeśli podejrzewasz, że go masz, zgłoś się do lekarza – być może konieczna okaże się zmiana leków.

Sprawdź rodzaj trądziku i lecz go!

Nie zostawiaj zmian trądzikowych samych sobie – nawet, jeśli dotknął cię „niewinny” trądzik pospolity. W takiej sytuacji stan skóry zawsze warto zdiagnozować u specjalisty, który zaproponuje odpowiednie leki, kosmetyki oraz dietę.

Autorka: Joanna Stanuch