Data publikacji:

Jak zwalczyć trądzik na dekolcie?

Niedoskonałości skórne na dekolcie mogą utrudnić życie - wiedzą o tym kobiety, które z ich powodu musiały zrezygnować z ubrania pięknej bluzki czy wyciętej sukienki. Jak pozbyć się tego uciążliwego kłopotu? Sprawdź nasze najlepsze sposoby na trądzik na dekolcie.

trądzik na dekolcie

Pryszcze na dekolcie – przyczyny

Głównym powodem powstawania krost na dekolcie jest nadprodukcja łoju przez skórę w tych okolicach. Dekolt, podobnie jak cera twarzy, może się przetłuszczać, a to najprostsza droga do powstawania trądziku.

Dodatkowo na klatce piersiowej występuje sporo mieszków włosowych, które mogą ulegać zapychaniu. Do innych przyczyn krostek na dekolcie można zaliczyć nadwrażliwość na niektóre kosmetyki, a także problemy hormonalne.

Warto pamiętać, że stan skóry na dekolcie może pogorszyć się również na skutek stresu, nadużywania kofeiny, cukru i ostrych potraw – a więc dokładnie z tych samych powodów, z których często pojawia się trądzik na twarzy.

Jak usunąć wypryski na dekolcie?

Choć zaskórniki na dekolcie potrafią zepsuć humor, walka z nimi nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość, sięgnąć po odpowiednie kosmetyki i odrobinę zmienić codzienne przyzwyczajenia. Sprawdź najskuteczniejsze sposoby na trądzik na dekolcie.

Trądzik na dekolcie – regularne oczyszczanie żelem

Podczas porannej i wieczornej pielęgnacji nie zapominaj o skórze dekoltu. Ona również wymaga troski, u podstaw której powinno leżeć dokładne oczyszczanie. Myj dekolt żelem o właściwościach antybakteryjnych. Zamiast niego możesz sięgnąć również po naturalne mydło (np. siarkowe czy marokańskie).

Tonik na wypryski na dekolcie

Krostki na dekolcie staną się wspomnieniem, jeśli po oczyszczaniu skóry regularnie będziesz używać toniku przeznaczonego do skóry tłustej lub mieszanej. Najlepiej sprawdzi się ten bez zawartości alkoholu, który może powodować przesuszenie skóry.

Jaki krem na trądzik na dekolcie?

W pozbyciu się krost na dekolcie pomogą ci kremy ze składnikami takimi, jak kwas salicylowy, cynk i siarka. Substancje te ograniczają aktywność gruczołów łojowych, działają złuszczająco i zwężają pory. Unikaj nakładania na dekolt gęstych maseł i perfumowanych balsamów – mogą zapychać!

Peeling enzymatyczny na pryszcze na dekolcie

Aby dekolt był gładki i pozbawiony krost, trzeba go również regularnie złuszczać. Jednak zamiast peelingów mechanicznych wybieraj enzymatyczne, które działają znacznie delikatniej i nie podrażniają skóry. Stosuj peeling 1-2 razy w tygodniu, po wstępnym oczyszczeniu skóry.

Antybakteryjne maści na krostki na dekolcie

Nie wyciskaj zmian na dekolcie – grozi to rozprzestrzenianiem bakterii oraz bliznami. Na krostki nakładaj maść o właściwościach przeciwtrądzikowych. To preparat, który nadaje się do używania miejscowego. Idealna maść na krostki na dekolcie powinna zawierać składniki, takie jak np. cynk czy olejek herbaciany.

Domowe maseczki na trądzik na dekolcie

Skórze dekoltu można także zafundować domowe SPA z maseczką w roli głównej. Na aktywne zmiany trądzikowe lepiej jednak nie nakładać drogeryjnych masek, które mogą je podrażnić. Przygotuj przeciwtrądzikową maskę na dekolt samodzielnie, wykorzystując np. papkę z drożdży piekarskich oraz wody. Wystarczy, że nałożysz ją na oczyszczoną skórę dekoltu i zmyjesz po 20 minutach.

Krosty na dekolcie – jak się pozbyć? Ważne zasady

Sama pielęgnacja to nie wszystko. Aby cieszyć się gładką skórą na dekolcie, powinnaś zmienić swój tryb życia. Co zrobić, aby niedoskonałości na dekolcie pojawiały się znacznie rzadziej?

  • Pamiętaj o regularnym wymienianiu pościeli i ręczników. Bakterie na materiałach mogą utrzymywać się naprawdę długo.
  • Stosuj zdrową dietę bogatą w warzywa, owoce, pełne ziarno, dobrej jakości mięso i ryby. Unikaj cukru, ostrych potraw, alkoholu i kofeiny. Ogranicz spożywanie nabiału.
  • Zadbaj o nawodnienie skóry od wewnątrz, pijąc 2 litry wody dziennie.
  • Nie nakładaj na dekolt balsamów do ciała, olejków, gęstych kremów i produktów perfumowanych, które mogą ją podrażniać. O skórę dekoltu lepiej dbać kosmetykami przeznaczonymi do skóry twarzy.
  • Powstrzymaj się od wyciskania zmian trądzikowych. To tylko pogorszy sprawę! Skóra dekoltu jest delikatna, dlatego samodzielne usuwanie krostek może zakończyć się przebarwieniami i bliznami.

Trądzik na dekolcie a problemy zdrowotne

Jeśli pomimo odpowiedniej pielęgnacji i zmiany trybu życia krostki na dekolcie nie znikną, warto wykonać podstawowe badania hormonalne – może się okazać, że to właśnie problemy endokrynologiczne powodują trądzik na dekolcie. Takie zmiany bywają objawami kłopotów z tarczycą oraz jajnikami.

Z trądzikiem na dekolcie można wygrać

O skórę dekoltu trzeba dbać tak samo starannie, jak o skórę twarzy. Pielęgnacja powinna być regularna i dokładna, a zarazem delikatna – tak, aby nie naruszać już powstałych zmian. Nie zapomnij również o modyfikacji sposobu odżywiania i nawyków higienicznych. Jeśli problem nie zniknie pomimo zmiany przyzwyczajeń, warto udać się do specjalisty, który zleci niezbędne badania.

Autorka: Joanna Stanuch