Data publikacji:

Alergia na kurz – objawy i leczenie

Zmagasz się z kaszlem, dusznościami i łzawieniem oczu, które nasilają się po wejściu do pomieszczenia? To znak, że może cierpisz na alergię na kurz. Podpowiadamy, jakie są jej objawy, jak radzić sobie z nią domowymi sposobami i kiedy udać się do lekarza.
kobieta

Co jej przyczyną alergii na kurz?

Alergia na kurz dotyka coraz więcej osób. Sama nazwa dolegliwości jest myląca – tak naprawdę drażniącym czynnikiem jest roztocze kurzu domowego. W pomieszczeniach nieustannie unoszą się mikroskopijne drobinki sierści zwierząt, włosów człowieka, złuszczonego naskórka, okruchy, a nawet pleśń, bakterie, wirusy i zarodniki grzybów. Alergia u dziecka? Te urządzenia Ci pomogą! - sprawdź!

Wśród nich nie brakuje niewidocznych gołym okiem pajęczaków, czyli właśnie roztoczy, które są przyczyną alergii na kurz.

Roztocze kurzu domowego żywi się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym. Najczęściej można znaleźć je na podłodze, meblach tapicerskich, dywanach, pluszowych zabawkach i w naszych łóżkach.

Szczególnie problematyczny jest sezon grzewczy, w którym wiele osób rezygnuje z regularnego wietrzenia pomieszczeń, co z kolei powoduje nasilenie objawów alergii na kurz.

Alergia na kurz – objawy

Do najczęściej występujących objawów alergii na kurz możemy zaliczyć:
  • kaszel,
  • duszności i problemy z oddychaniem,
  • kichanie,
  • wodnisty katar,
  • łzawienie oczu.
Alergia na kurz objawia się również bólem głowy, wysypką i świszczącym oddechem. Jeśli zaobserwowałaś u siebie któreś z wymienionych dolegliwości, to znak, że czas odwiedzić lekarza i zdiagnozować problem.

Kiedy alergia na kurz wymaga wizyty u lekarza?

Dobrym momentem na wizytę w poradni jest samo podejrzenie alergii na kurz. Dokuczliwe, niemijające objawy z powyższej listy, które nie są związane z przeziębieniem lub inną chorobą, wymagają przeprowadzenia przez lekarza dokładnego wywiadu.

Przed wizytą sprawdź, czy dolegliwości nasilają się np. w trakcie ścielenia łóżka czy o określonej porze dnia.

Oprócz przeprowadzenia dokładnego wywiadu, lekarz skieruje cię na testy. Obecnie możesz wykonać je jedną z trzech metod – skórną, z krwi lub prowokacyjną.

Dzięki nim nie tylko dowiesz się, czy cierpisz na alergię na kurz, ale także wykluczysz ewentualne alergie krzyżowe.

Czytaj także: Atopowe zapalenie skóry - objawy i leczenie

Alergia na kurz – leki

Najskuteczniejszym leczeniem jest całkowita eliminacja alergenu, jednak w przypadku kurzu wydaje się to niemożliwe – w końcu towarzyszy on nam praktycznie wszędzie.

Właśnie dlatego warto sięgnąć po przepisane przez lekarza leki, które pozwolą na zminimalizowanie dokuczliwych objawów. Najczęściej w leczeniu alergii na kurz stosuje się leki przeciwhistaminowe.

Wartym uwagi sposobem leczenia jest tzw. odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa. Metoda ta polega na podawaniu alergenu w określonych odstępach czasu.

Dawka zwiększa się wraz z kolejnymi wizytami u specjalisty, a wraz z nią zmniejszają się objawy. Odpowiednio przeprowadzone odczulanie sprawia, że alergia na kurz całkowicie znika.

Alergia na kurz w życiu codziennym – domowe sposoby na walkę z roztoczami

Alergia na kurz to dość problematyczna dolegliwość, która może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na szczęście wystarczy kilka czynności dziennie, aby twoje życie stało się o wiele łatwiejsze, a objawy mniej dokuczliwe.

Zacznij od regularnego wietrzenia mieszkania i zmiany pościeli. Dobrym pomysłem jest również obniżenie temperatury w pomieszczeniach – jej optymalna wysokość wynosi około 20-21 stopni Celsjusza.

Kolejnym krokiem jest rezygnacja z dywanów, wykładzin i tapicerowanych mebli, które stwarzają doskonałe warunki do rozwoju roztocza i są dość trudne w czyszczeniu.

Jeśli nie chcesz usuwać ich z mieszkania, odkurzaj je codziennie, najlepiej specjalnym odkurzaczem z filtrem wodnym.
Autorka: Joanna Stanuch