Data modyfikacji:

Jak zbudować plan treningowy dla kobiet?

Stworzenie pierwszego harmonogramu regularnych ćwiczeń dla kobiet często wiąże się z wieloma wątpliwościami. Boisz się, że trenując na siłowni zyskasz sylwetkę kulturysty, a atuty twojej sylwetki znikną? Nic bardziej mylnego! Dobrze skomponowany plan treningowy dla kobiet nie odbierze twojemu ciału atrakcyjności, a jedynie wzmocni siłę mięśni i wyrzeźbi sylwetkę. Doradzamy, jak tworzyć różne plany treningowe dla kobiet, w zależności od obranego celu.
trening kobiet

Jak ułożyć plan treningowy dla kobiet?

Jeśli nie zależy ci na udziale w zawodach kulturystycznych zakładamy, że przeznaczeniem twoich treningów jest po prostu uzyskanie atrakcyjnej i wysportowanej sylwetki.

Jak to osiągnąć? Warto pamiętać, że aby cieszyć się szczupłą i symetryczną figurą, kobiety powinny trenować jednocześnie całe ciało.

Oznacza to, że podczas jednej sesji treningowej warto poświęcić uwagę całej sylwetce, a nie tylko wybranym jej partiom. Tzw. treningi obwodowe przyniosą oczekiwane efekty najszybciej.

Sprawdź także: przysiady z obciążeniem.

Dlaczego powinnaś zacząć ćwiczyć?

Poprawa wyglądu ciała i utrata zbędnych kilogramów to nie jedyne efekty, które odczujesz wprowadzając w życie plan treningowy dla kobiet.

Ćwiczenia fizyczne powinny być uskuteczniane przez każdą z pań – niezależnie od wieku – ponieważ niosą ze sobą wiele innych korzyści.

 • Dzięki ćwiczeniom staniesz się bardziej pewna siebie. Pokonując własne ograniczenia szybko przekonasz się, jak wiele możesz zyskać dzięki odrobinie woli.

  To przełoży się nie tylko na lepsze rezultaty w treningach, ale i w życiu codziennym.

 • Sport wyzwala endorfiny. Ćwicząc staniesz się weselsza, bardziej energiczna i zadowolona z życia. W zdrowym ciele zdrowy duch!
 • Jeśli mowa już o zdrowiu nie zapominaj, że sport czyni twoje ciało bardziej sprawnym, odpornym na urazy i choroby, bardziej „funkcjonalnym” w codziennych sytuacjach.

  Znikną zadyszki podczas chodzenia po schodach, a noszenie ciężkich przedmiotów okaże się znacznie prostsze. Ponadto, aktywność fizyczna wzmaga odporność organizmu.

Przykładowy plan treningowy dla kobiety na siłowni

Zgodnie z powyższym, plan treningowy na siłowni dla kobiet i dziewczyn musi być ułożony na podstawie zróżnicowanych ćwiczeń.

Uwaga – nie oznacza to, że okazjonalny „dzień pleców” jest czymś złym – jeśli chcesz skupić się bardziej na wyrzeźbieniu mięśni w danej części ciała, od czasu do czasu śmiało pozwól sobie na trening dedykowany.

Pełnowartościowym treningiem obwodowym będzie choćby ten przedstawiony poniżej:
 1. Rozgrzewka
 2. Trening pośladków: przysiady ze sztangą (15 powtórzeń)
 3. Trening pleców: wiosłowanie ze sztangą (15 powtórzeń)
 4. Trening nóg: wykroki ze sztangą (10 powtórzeń na każdą ze stron)
 5. Trening barków: wyciskanie hantli (10 powtórzeń na każdą ze stron)
 6. Trening bicepsów: uginanie przedramion w łokciach z hantlami (20 powtórzeń)
 7. Trening brzucha: deska (4 serie po 30 sekund)
Treningi obwodowe polegają na tym, że ćwiczenia należy wykonywać jedno po drugim – dopiero po zakończeniu wszystkich następuje przerwa.

Jeśli dopiero zaczynasz, możesz spróbować wykonać powyższy trening w 2 seriach. Z czasem, gdy twoja kondycja się polepszy, ilość serii może ulec zwiększeniu.

Plan treningowy na siłownię dla dziewczyn może zostać zbudowany w oparciu o różne ćwiczenia. Ważne, by podczas jednego treningu została zaangażowana do pracy jak największa ilość mięśni.

Nie ma znaczenia, czy jesteś zaawansowana, czy poszukujesz planu treningowego dla początkujących – dopasuj intensywność ćwiczeń i poziom obciążenia do swojej aktualnej formy, z czasem podnosząc poprzeczkę.

Białko dla kobiet – wsparcie podczas ćwiczeń

Jeśli uznasz, że ćwiczenia na siłowni to coś dla ciebie, warto wypróbować działanie odżywek białkowych. Wbrew wielu mitom nie są to substancje powodujące rozrost mięśni – białko jedynie „karmi je”, co przekłada się na większą ilość energii.

Ponadto, jeśli sięgniesz po odżywkę białkową zaraz po treningu, zapobiegniesz napadom głodu i chęci sięgania po niezdrowe przekąski.

Plan treningowy w domu dla dziewczyn

Jeśli nie jesteś miłośniczką siłowni, plan treningowy dla kobiety możesz zastosować w domowym zaciszu.

Trening obwodowy z powodzeniem wykonasz mając do dyspozycji odrobinę miejsca na podłodze, matę i ewentualnie proste przyrządy treningowe.

Jak może wyglądać dobry plan treningowy dla dziewczyny lubiącej ćwiczyć domu?

 1. Rozgrzewka
 2. Trening ramion – pompki klasyczne (10 powtórzeń). Jeśli nie jesteś w stanie robić klasycznych pompek, zamień je na damskie.
 3. Trening pośladków – przysiady klasyczne (30 powtórzeń)
 4. Trening brzucha – brzuszki klasyczne (25 powtórzeń), brzuszki skośne (10 powtórzeń na każdą ze stron)
 5. Trening bicepsów – uginanie przedramion w łokciach z hantlami (20 powtórzeń)
 6. Trening nóg – martwy ciąg na jednej nodze (10 powtórzeń na każdą ze stron)
Plan treningowy dla kobiet w domu może wykorzystywać hantle, kettle, sztangi lub ich proste zamienniki, takie jak choćby butelki z wodą.

Nie zapominaj, że ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała mogą być równie skuteczne, co te z zewnętrznym obciążeniem.

Gdy domowe trenowanie wejdzie ci w krew, możesz zastanowić się nawet nad kupnem niewielkiego atlasu.

Aby ułożyć plan treningowy dla kobiety nie musisz korzystać z pomocy trenera personalnego.

Najważniejszą zasadą, jaką powinnaś zapamiętać jest ta, zgodnie z którą najlepsze efekty uzyskasz stosując treningi obwodowe, angażujące do pracy większość twojego ciała.

Autorka: Joanna Stanuch