Data modyfikacji:

Trening stacyjny – jak go zorganizować?

Autor: Sylwia Stwora

Dobra kondycja to podstawa każdej aktywności fizycznej, niezależnie od tego, czy jesteś dopiero na początku drogi do zmiany stylu życia, należysz do wyczynowców lub powracasz do formy po kontuzji. Nie wypracujesz jej stawiając tylko na jedną formę zajęć. Aby równomiernie wzmacniać i budować siłę poszczególnych partii mięśni, a co za tym idzie – osiągać coraz lepsze wyniki, warto urozmaicić swój plan zajęć o trening stacyjny.

Możesz spotkać się też z określeniem trening obwodowy lub circuit. Jak sama nazwa wskazuje, opiera się na stacjach, czyli punktach, na których skupiasz się na ćwiczeniu określonej partii mięśni. Jeden obwód może składać się z 6 do 10 stacji, które należy układać tak, aby na jednej pracowały dolne partie ciała, a drugiej – górne. Możesz też przechodzić od największych do najmniejszych grup mięśni (od nóg po brzuch) albo przeplatać ćwiczenia siłowe z aerobami, czyli m.in. ćwiczeniami na skakance, stepie, rowerze stacjonarnym itp. Każdą stację możesz realizować poprzez określenie odpowiedniej liczby powtórzeń (10-20 razy) lub czasu (np. 30-60 s). Pomiędzy poszczególnymi punktami rób 15 sekund przerwy, a między obwodami 3 minuty. Cały trening stacyjny powinien składać się z 3-6 obwodów. Wszystko zależy od stopnia wytrenowania i Twoich potrzeb.

Wbrew pozorom circuit nie musi on odbywać się na siłowni z użyciem maszyn treningowych lub wolnych ciężarów. Trening stacyjny ewaluował z formy czysto siłowej na połączenie ćwiczeń siłowych z aerobikiem. Takie urozmaicenie sprawia, że ma on charakter ogólnorozwojowy. Pomaga budować kondycję i siłę, wzmacnia mięśnie, poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego, a także idealnie sprawdzi się jako forma pracy nad wysmukleniem sylwetki.

Aby zorganizować trening stacyjny w domu lub w ogrodzie, musisz najpierw dokładnie zaplanować jego przebieg. Ustal liczbę stacji, rodzaj ćwiczeń, kolejność w jakiej będą pracowały partie mięśni, a także liczbę lub czas powtórzeń oraz poziom obciążenia (nie więcej niż 50 proc. Twoich możliwości). Zawsze zaczynaj trening od rozgrzewki, np. krótkiego biegu, a kończ stretchingiem, czyli ćwiczeniami rozciągającymi. Stacje mogą mieć formę pompek, przysiadów z obciążeniem, rozpiętek, skipów, ćwiczeń z hantlami, podskoków, wyrzutów nóg w podporze przodem, brzuszków, itp. Liczy się Twoja kreatywność.

Możesz wykorzystać piłkę lekarską, hantle, sztangę, rower stacjonarny, skakankę, step, ławeczkę treningową itp., ale i przedmioty domowego użytku, np. krzesło do pompek szwedzkich (odwrotnych), stopień schodów do podskoków, butelki z wodą jako ciężary itp.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

Sportowe walentynki - 7 pomysłów na to, jak je spędzić

2022-02-13
Niebawem Dzień Zakochanych, a ty nadal nie wiesz, jaką niespodziankę sprawić swojej drugiej połowie? Walentynki nie muszą oznaczać sztampowych róż, bombonierek ...
pole dance

Pole dance dla początkujących. Jak zacząć?

2021-08-01
Pole dance to połączenie fitness, baletu oraz sportów siłowych. Ta dyscyplina stała się w Polsce niesamowicie popularna – już niemal w każdym, większym mieście można znaleźć klub, w którym można trenować taniec na rurze. Masz obawy, czy pole dance jest dla ciebie? O czym powinnaś wiedzieć przed pierwszym treningiem?
ręcznik na basen

Ręcznik na basen – jaki będzie najlepszy?

2021-06-18
Ręcznik na basen pozwala na szybkie wysuszenie skóry i włosów. Zobacz, jaki ręcznik na basen wybrać.
Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

2021-06-14
Nie masz jeszcze pomysłu na prezent na Dzień Ojca? Spokojnie – zostało jeszcze sporo czasu na to, aby znaleźć dla ukochanego taty upominek idealny. Tym razem je...
Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
zegarek do biegania dla kobiet

Jaki zegarek do biegania dla kobiet? Ranking

2021-03-08
Bieganie to coraz bardziej popularny sposób dbania o kondycję i piękną sylwetkę. W przeciwieństwie do innych dyscyplin sportowych jest stosunkowo łatwe i nie wymaga zakupu dużej ilości dodatkowego sprzętu. Do joggingu niezbędne są tylko dwie rzeczy – dobrze dobrane buty oraz zegarek do biegania. Sprawdź nasz ranking zegarków do biegania dla kobiet i wejdź na wyższy poziom joggingu.