Dobra kondycja to podstawa każdej aktywności fizycznej, niezależnie od tego, czy jesteś dopiero na początku drogi do zmiany stylu życia, należysz do wyczynowców lub powracasz do formy po kontuzji. Nie wypracujesz jej stawiając tylko na jedną formę zajęć. Aby równomiernie wzmacniać i budować siłę poszczególnych partii mięśni, a co za tym idzie – osiągać coraz lepsze wyniki, warto urozmaicić swój plan zajęć o trening stacyjny.
Możesz spotkać się też z określeniem trening obwodowy lub circuit. Jak sama nazwa wskazuje, opiera się na stacjach, czyli punktach, na których skupiasz się na ćwiczeniu określonej partii mięśni. Jeden obwód może składać się z 6 do 10 stacji, które należy układać tak, aby na jednej pracowały dolne partie ciała, a drugiej – górne. Możesz też przechodzić od największych do najmniejszych grup mięśni (od nóg po brzuch) albo przeplatać ćwiczenia siłowe z aerobami, czyli m.in. ćwiczeniami na skakance, stepie, rowerze stacjonarnym itp. Każdą stację możesz realizować poprzez określenie odpowiedniej liczby powtórzeń (10-20 razy) lub czasu (np. 30-60 s). Pomiędzy poszczególnymi punktami rób 15 sekund przerwy, a między obwodami 3 minuty. Cały trening stacyjny powinien składać się z 3-6 obwodów. Wszystko zależy od stopnia wytrenowania i Twoich potrzeb.
Wbrew pozorom circuit nie musi on odbywać się na siłowni z użyciem maszyn treningowych lub wolnych ciężarów. Trening stacyjny ewaluował z formy czysto siłowej na połączenie ćwiczeń siłowych z aerobikiem. Takie urozmaicenie sprawia, że ma on charakter ogólnorozwojowy. Pomaga budować kondycję i siłę, wzmacnia mięśnie, poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego, a także idealnie sprawdzi się jako forma pracy nad wysmukleniem sylwetki.
Aby zorganizować trening stacyjny w domu lub w ogrodzie, musisz najpierw dokładnie zaplanować jego przebieg. Ustal liczbę stacji, rodzaj ćwiczeń, kolejność w jakiej będą pracowały partie mięśni, a także liczbę lub czas powtórzeń oraz poziom obciążenia (nie więcej niż 50 proc. Twoich możliwości). Zawsze zaczynaj trening od rozgrzewki, np. krótkiego biegu, a kończ stretchingiem, czyli ćwiczeniami rozciągającymi. Stacje mogą mieć formę pompek, przysiadów z obciążeniem, rozpiętek, skipów, ćwiczeń z hantlami, podskoków, wyrzutów nóg w podporze przodem, brzuszków, itp. Liczy się Twoja kreatywność.
Możesz wykorzystać piłkę lekarską, hantle, sztangę, rower stacjonarny, skakankę, step, ławeczkę treningową itp., ale i przedmioty domowego użytku, np. krzesło do pompek szwedzkich (odwrotnych), stopień schodów do podskoków, butelki z wodą jako ciężary itp.
*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie