Data modyfikacji:

Piłka wodna – poznaj zasady, zacznij zabawę

Piłka wodna, choć nie cieszy się tak dużą popularnością co jej nożny odpowiednik, to z pewnością nie może narzekać na brak fanów. Waterpolo jest zarezerwowane nie tylko dla profesjonalnych sportowców – równie doskonale sprawdzi się jako forma rozrywki na wakacjach z rodziną i znajomymi. Jak grać w piłkę wodną? Poznaj zasady piłki wodnej i zacznij zabawę!

Piłka wodna – podstawowe zasady

Piłka wodna to sport, którego zasady nie należą do skomplikowanych. W rywalizacji biorą udział 2 drużyny, każda z nich ma 7 zawodników, w tym jednego bramkarza. Rozgrywki toczą się na boisku o rozmiarze 20 x 30 metrów. Znajdziemy tam również 2 linie bramkowe. Jak wygląda piłka? Jej wygląd przypomina tę, którą wykorzystuje się do gry w siatkówkę, jednak do jej produkcji stosuje się specjalny materiał skutecznie ograniczający ślizganie. Celem rozgrywek jest oczywiście umieszczenie jej w bramce przeciwnika. Drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów, wygrywa.


Co ciekawe, w trakcie profesjonalnych rozgrywek w piłkę wodną zasady zabraniają dotykania stopami dna basenu i umożliwiają trzymanie piłki tylko jedną ręką. Oburącz może ją łapać jedynie bramkach. Podczas gry niedopuszczalne jest również kopanie i topienie przeciwników – w takich przypadkach sędzia może zdecydować nawet o usunięciu zawodnika z boiska, jeśli jest to już jego 3 przewinienie w trakcie meczu. 

Faule normatywne i przewinienia główne w zasadach gry w piłkę wodną

W piłce wodnej wyróżniamy faule normatywne i przewinienia główne. Zasady określają nawet sygnały dla każdego z nich – w przypadku pierwszego zatrzymuje się grę pojedynczym dźwiękiem gwizdka, podczas gdy drugi wymaga zastosowania podwójnego gwizdka. Konsekwencją fauli normatywnych jest najczęściej rzut wolny przeciwnej drużyny. Z kolei przewinienia główne skutkują wykluczeniem z meczu na 20 sekund.

Jak w każdym innym sporcie, tak i w piłce wodnej możemy mieć do czynienia z niesportowym zachowaniem. Zasady określają je jako umyślne uderzenia i kopnięcia przeciwników, a nawet samego sędziego. Dopuszczenie się jednego z tych wykroczeń skutkuje usunięciem zawodnika z boiska do końca meczu.

Co się przydaje w trakcie gry w piłkę wodną?

Znasz już zasady piłki wodnej. Czas, aby przygotować się na nadchodzący sezon pełen zabawy! Co będzie ci potrzebne? Przygotowaliśmy dla ciebie listę niezbędnych rzeczy.

Piłka – gra w piłkę wodną jest niemożliwa bez głównej bohaterki tego sportu. Mowa oczywiście o piłce! Doskonałym pomysłem jest zakup tej antypoślizgowej, dzięki czemu jej chwycenie nie sprawi ci żadnego problemu, a sama gra stanie się przyjemniejsza.

Strój kąpielowy do piłki wodnej  – najlepiej sprawdzają się modele jednoczęściowe, które zapewniają maksymalną wygodę w trakcie gry. Jeśli zdecydujesz się na ich dwuczęściowy odpowiednik, wybierz ten ze stanikiem przypominającym sportowy biustonosz. Dzięki temu unikniesz wpadki podczas zabawy.

Buty – w zależności od miejsca, w którym chcesz grać w piłkę wodną, przydatne mogą okazać się specjalne buty do wody. Po ich założeniu nawet najbardziej kamieniste dno nie będzie ci straszne!

Czepek – akcesorium może okazać się przydatne w trakcie gry na basenie. Równie doskonale sprawdzi się w każdej innej sytuacji, w której chcesz skutecznie ochronić włosy przed kontaktem z wodą.

Okulary do pływania – masz wrażliwe oczy? Chcesz uniknąć dostania się słonej lub chlorowanej wody pod powieki? W takim razie nie możesz zapomnieć o zakupie okularów do pływania!

Makarony – to idealny pomysł dla graczy, którzy planują turniej piłki wodnej w jeziorze. Przy ich użyciu z łatwością zaznaczysz miejsce bramek. Jeśli wybierasz się na basen, możesz zrezygnować z ich zakupu – praktycznie wszystkie pływalnie udostępniają makarony za darmo.