Data modyfikacji:

Orbitrek, rowerek czy bieżnia?

Zastanawiasz się nad zakupem sprzętu do ćwiczeń? Nie wiesz, czy wybrać orbitrek, bieżnię, a może rowerek? Przeczytaj nasz artykuł i spraw sobie sprzęt dostosowany do twoich potrzeb.

orbitrek

Orbitrek – dla kogo

Orbitrek to popularny wybór wśród osób, które zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami w domu. Dlaczego? To kompaktowe urządzenia, które dobrze radzą sobie z poprawą kondycji i utratą wagi. Dla dojrzałych osób zakup orbitreka to świetny sposób na to, by zacząć ćwiczyć lub wrócić do formy. Badania pokazują również, że orbitreki są dużo skuteczniejsze w dbaniu o sylwetkę niż bieżnia. Chodzenie po bieżni pozwala spalić około 120 kalorii na godzinę. Jednak wykonując intensywny trening na orbitreku w tym samym czasie spalisz aż 830 kalorii! To ponad cztery razy więcej niż w przypadku bieżni. Orbitrek pozwoli ci kompleksowo zadbać o ciało. Podczas ćwiczeń równocześnie pracują twoje ręce, łydki, uda i pośladki.

Orbitrek podczas ćwiczeń rozwija większą liczbę mięśni niż jakikolwiek inny sprzęt do ćwiczeń w domu. Kupując orbitrek zadbasz jednocześnie o biceps, triceps, mięśnie grzbietu, uda, pośladki i mięśnie brzucha.

Oprócz tego orbitrek zapewnia dużą dowolność podczas treningu. Możesz wybierać ćwiczenia o różnej intensywności i stylu tak, aby ćwiczyć te partie ciała, na których zależy ci najbardziej. To jednak nie koniec zalet orbitreka. Regularne ćwiczenia poprawiają również twoje zdrowie. Wszystkie rodzaje treningów wykonywane z użyciem orbitreka wzmocnią twoje serce. Trening o niskiej intensywności to doskonałe ćwiczenie aerobowe, które korzystnie wpłynie na twoje zdrowie. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zachorowania na choroby wieńcowe, jednocześnie poprawiając wydolność krążeniowo-oddechową. Regularne ćwiczenia od 2 do 3 razy w tygodniu znacznie odbijają ciśnienie. Dlatego orbitrek to dobry wybór dla dojrzalszych osób, którym zależy na poprawie swojego zdrowia.

Zalety korzystania z orbitreka

  • niska intensywność – to idealny sprzęt dla osób, które muszą wykonywać ćwiczenia o niskiej intensywności. Może być to spowodowane różnymi czynnikami: kiepską kondycją lub problemami ze zdrowiem. Dlatego orbitrek to dobra opcja dla osób, które chcą wrócić do formy.
  • trening wszystkich partii ciała – jeśli podczas ćwiczeń będziesz korzystać z rączek, wykonasz kompleksowy trening całego ciała.
  • wielozadaniowość – na orbitreku nie musisz wykonywać tylko ruchów do przodu. Wiele orbitreków pozwala na odwrócenie pedałów, dzięki czemu możesz ćwiczyć mięśnie wzdłuż tułowia.
  • mniejszy wysiłek – ponieważ jesteś zawieszony w powietrzu, dużo mniej odczuwasz wysiłek fizyczny podczas ćwiczeń.

Wady orbitreka

  • niska intensywność – to cecha, która może być zarówno wadą, jak i zaletą. Orbitrek nie sprawdzi się w przypadku osób, które dużo ćwiczą na co dzień. Wahasz się: rowerek czy orbitrek? Podczas ćwiczeń na rowerku stacjonarnym możesz wybrać dużo większą intensywność niż w przypadku orbitreka.
  • brak nachylenia – to przewaga bieżni nad orbitrekiem. Nachylenie bieżni sprawia, że dużo szybciej rozbudujesz mięśnie pośladkowe.
  • nienaturalny ruch – ze względu na nienaturalny ruch niektóre osoby mogą skarżyć się na ból bioder i dolnej części pleców.

Bieżnia – dla kogo jest odpowiednia?

Co będzie dla ciebie lepsze: orbitrek czy bieżnia? Bieżnia będzie dobrym wyborem dla osób, które lubią biegać i nie chcą z tego rezygnować podczas chłodniejszych miesięcy. Korzystając z bieżni z łatwością zadbasz o kondycję swoich nóg. Ćwiczenia na bieżni pozwolą ci znacznie rozbudować mięśnie pośladków.

Bieżnia – jakie ma zalety

  • różne stopnie trudności – bieżnię z łatwością dopasujesz do swoich potrzeb. Wystarczy, że zmienisz szybkość lub kąt nachylenia. Dzięki temu uzyskasz jeszcze lepsze wyniki podczas ćwiczeń.
  • zdrowie – bieganie na bieżni dba o kondycję całego ciała. Dodatkowo badania pokazują, że bieganie na bieżni może być zdrowsze niż bieganie na świeżym powietrzu. Wszystko dlatego, że pas bieżni jest gładki i zapewnia lepszą amortyzację. Dzięki temu nie nadwyręża stawów.
  • intensywny trening – bieżnie wspomagają treningi przygotowawcze do dłuższych aktywności, takich jak maraton. Bieżnia dobrze oddaje różne rodzaje tras i terenów, które możesz zmieniać podczas treningu.

Wady korzystania z bieżni

  • nie rozwija innych partii ciała – biegając na bieżni z pewnością zadbasz o kondycję i wygląd nóg. W ćwiczeniach nie uczestniczą jednak inne partie ciała.
  • monotonia – nie da się ukryć: bieganie na bieżni potrafi być nudne. To rodzaj ćwiczeń, który wymaga dużej determinacji. Bieżnia czy orbitrek? Jeśli nie lubisz się nudzić, postaw na orbitrek.

Rowerek – dla kogo?

Jeden z najpopularniejszych sprzętów do ćwiczeń w domu. Nic dziwnego – to wygodny sposób na to, by zadbać o dolne partie ciała. Rowerek sprawdzi się osobom w każdym wieku i o każdym stopniu zaawansowania – mogą na nim ćwiczyć zarówno osoby starsze, jak i te przygotowujące się do dłuższych przejażdżek.

Zalety rowerka stacjonarnego

  • komfort – rowerek pozwala ci na trening o każdym momencie, bez względu na pogodę za oknem.
  • cena – zwykle rowerki stacjonarne kosztują znacznie mniej niż jakikolwiek inny sprzęt do ćwiczeń w domu. A korzystając z rowerka osiągniesz niemal takie same efekty co na bieżni. Rowerek czy orbitrek? Jeśli zależy ci na cenie, postaw na rowerek.
  • bezpieczeństwo – podczas trenowaniu na rowerku naprawdę ciężko o kontuzję. Pozycja siedząca sprawia, że to również dobra propozycja dla osób starszych.

Rowerek – wady

  • kalorie – na rowerku stacjonarnym spalisz mniej kalorii niż na bieżni. W tym samym czasie na bieżni spalisz około 240 kalorii a na rowerku około 150 kalorii.
  • ograniczony trening – nie ma co ukrywać: rowerek trenuje głównie dolne części ciała. Jeśli zadajesz sobie pytanie „orbitrek czy rower?”, a zależy ci na kompleksowym treningu, sięgnij po orbitrek.