Data publikacji:

Niska hemoglobina – co jeść, by zwiększyć jej poziom?

Podczas badań kontrolnych wykryto u ciebie zbyt niski poziom hemoglobiny? Takiego wyniku nie wolno bagatelizować – bardzo często świadczy on o anemii. Na szczęście, prawidłowy poziom hemoglobiny można przywrócić za pomocą dobrze dobranej farmakoterapii oraz diety. Dowiedz się, co jeść, by zwiększyć zawartość hemoglobiny we krwi.
niska hemoglobina co jeść
Czujesz się ospała, masz problemy z pamięcią i koncentracją? To znak, że warto wykonać badania krwi i sprawdzić poziom hemoglobiny. Niedobór tego ważnego składnika krwi bardzo często daje o sobie znać poprzez kiepskie samopoczucie. Dowiedz się, jakie role hemoglobina pełni w ludzkim organizmie, co oznacza jej niedobór oraz jak szybko przywrócić jej prawidłowy poziom.

Czym jest hemoglobina?

Zanim przejdziemy do odpowiedzenia na pytanie, jak podnieść hemoglobinę, zastanówmy się nad jej funkcjami. Hemoglobina to czerwony barwnik krwi, a jednocześnie białko wchodzące w skład krwinek czerwonych (erytrocytów). Jej główną funkcją jest dostarczanie tlenu do komórek organizmu. Nietrudno się więc domyślić, że niedobór hemoglobiny daje o sobie znać w postaci złego samopoczucia.

Oznaczenie poziomu hemoglobiny przebiega w toku prostego badania, jakim jest morfologia. W celach kontrolnych każdy powinien wykonywać ją raz do roku.

Niska hemoglobina – o czym świadczy? Normy hemoglobiny

U kobiet normą jest 9,93 mmol hemoglobiny w 1 l krwi, u mężczyzn zaś – 9,0 mmol. Gdy wartość ta jest niższa, zazwyczaj ma to związek z niedokrwistością, zwaną również anemią. Do rzadszych przyczyn niedoboru hemoglobiny zalicza się białaczki, a także stany po nagłej i obfitej utracie krwi. Niską hemoglobinę diagnozuje się również u kobiet z endometriozą lub cierpiących na obfite krwawienia miesięczne.

Bezpośrednią przyczyną niskiego poziomu hemoglobiny jest niedobór jednego z jej budulców, najczęściej żelaza.

Hemoglobina a anemia

Anemia, czyli najczęstsza przyczyna niskiej zawartości hemoglobiny we krwi, to stan dotykający zwłaszcza dzieci. W tym wypadku niska ilość hemoglobiny spowodowana może być niedoborem witaminy B12, żelaza oraz kwasu foliowego. Niedokrwistość jest bardzo częstą dolegliwością; szacuje się, że na całym świecie może cierpieć na nią 1,5 - 2 mld osób.


Wśród objawów anemii można wyróżnić ospałość, bóle głowy, bladość powłok i ogólne osłabienie. Jeśli takie symptomy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, warto wykonać badanie krwi.

Warto pamiętać, że żelazo w ludzkim organizmie pełni szereg ważnych funkcji. Jego poziom przekłada się zwłaszcza na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Charakterystycznymi objawami niedoboru żelaza i hemoglobiny są problemy z koncentracją i pamięcią, nerwowość oraz nadpobudliwość emocjonalna.

Jak podwyższyć hemoglobinę?

Po zdiagnozowaniu niedoboru hemoglobiny, warto prędko skonsultować się z lekarzem. Konieczne jest bowiem ustalenie, co doprowadziło do odchyleń w wynikach. Jeśli przyczyną jest anemia, podwyższenie poziomu hemoglobiny zwykle nie stanowi większego problemu. Specjalista może zalecić stosowanie leków lub suplementacji oraz wzbogacenie codziennej diety o odpowiednie produkty.

Niska hemoglobina – co jeść?

Dieta mająca na celu unormowanie poziomu hemoglobiny powinna obfitować w produkty będące źródłami żelaza, witaminy B12 oraz kwasu foliowego (witaminy B9) - składników niezbędnych do produkcji cennego białka krwi.

  • Dieta na podwyższenie hemoglobiny powinna obejmować czerwone mięso (głównie wołowe). Cennym źródłem żelaza są również podroby, wśród których góruje wątróbka.
  • Sięgaj po jajka, najlepiej na miękko. To skarbnica witamin z grupy B.
  • Poziom hemoglobiny ulegnie zwiększeniu, gdy w twojej diecie zagości więcej ryb. Największą zawartość prozdrowotnych składników mają łosoś, makrela i sardynki.
  • Nie stroń od warzyw liściastych – to źródła żelaza! Jedz szpinak, koperek, botwinę, pietruszkę oraz jarmuż. Sporo żelaza i witamin z grupy B znajdziesz w warzywach strączkowych.
  • Jeśli chodzi o owoce, najwięcej witamin z grupy B oraz kwasu foliowego znajduje się w jagodach, borówkach oraz malinach.
  • Odpowiednią dietę czasowo możesz wesprzeć za pomocą suplementów z żelazem.

Żelazo hemowe i niehemowe – gdzie leży różnica?

Być może spotkałaś się z pojęciami żelaza hemowego i niehemowego. To dwa rodzaje pierwiastka, różniące się pomiędzy sobą stopniem przyswajalności. Udowodniono, że żelazo hemowe – pochodzące z mięsa i produktów odzwierzęcych – cechuje się większą przyswajalnością niż żelazo niehemowe pochodzące z roślin. Jak się więc okazuje, aby szybko podnieść poziom hemoglobiny, najlepiej sięgać po mięso, podroby oraz jaja.
Wskazówka: przyswajalności żelaza sprzyja obecność witaminy C. Jeśli więc przygotowujesz na obiad mięso, nie zapomnij o dodatku w postaci świeżych warzyw bądź zielonej sałatki skropionej sokiem z cytryny.

Czego nie jeść przy niskiej hemoglobinie?

Osoby, u których zdiagnozowano zbyt niski poziom hemoglobiny, powinny zrezygnować ze spożywania produktów ograniczających wchłanianie żelaza. Należą do nich kawa, herbata czy otręby. Choć te produkty same w sobie nie mogą być nazywane niezdrowymi, w przypadku osób z niedokrwistością są niewskazane.

Dieta na podwyższenie hemoglobiny - podsumowanie

Jak podnieść hemoglobinę we krwi? Podstawą jest dobrze skomponowany jadłospis, bogaty w produkty obfitujące w żelazo oraz witaminy z grupy B. Zmiana diety oraz unikanie produktów niewskazanych w niedokrwistości zwykle przynoszą szybkie efekty. Pamiętaj, że po wprowadzeniu zmian w żywieniu, warto przeprowadzić ponowne badanie hemoglobiny.
Autorka: Joanna Stanuch