Data publikacji:

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Choć problem nietrzymania moczu u mężczyzn pojawia się znacznie rzadziej niż u kobiet, u panów wiąże się on z równie dużym stresem i zawstydzeniem, jak u pań. Należy wiedzieć, że inkontynencja nie jest problemem nie do rozwiązania – można ją skutecznie leczyć, tym samym poprawiając jakość codziennego życia.

mężczyzna z rolką papieru toaletowego

Przyczyny nietrzymania moczu. Skąd bierze się inkontynencja?

Nietrzymanie moczu (inaczej zwane inkontynencją) jest schorzeniem kojarzonym przede wszystkim z kobietami w dojrzałym wieku lub tymi, które niedawno przeszły naturalny poród. W rzeczywistości ta wstydliwa dolegliwość dotyka również mężczyzn, choć przyczyny powstawania problemu są inne. W przypadku kobiet najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane osłabieniem mięśni Kegla. Nietrzymanie moczu u mężczyzn spowodowane jest różnymi czynnikami i dzieli się najczęściej na dwa rodzaje: inkontynencję z naglącym parciem oraz przepełnieniem pęcherza moczowego.

Przeczytaj również: Domowe sposoby na przeziębienie


Nietrzymanie moczu - przyczyny

  • Nietrzymanie moczu, któremu towarzyszy silne parcie może mieć źródło w infekcjach dróg moczowych, problemach neurologicznych, a nawet chorobach nowotworowych. Coraz częściej mówi się również o zespole nadreaktywnego pęcherza moczowego. Inkontynencja z silnym parciem jest łatwa do rozpoznania – nieraz wystarczy odgłos płynącej wody, by w ciągu kilku sekund doszło do opróżnienia pęcherza.
  • Inkontynencja z przepełnieniem pęcherza spowodowana jest przerostem prostaty. Można rozpoznać ją po problemach z oddawaniem moczu – potrzeba pójścia do toalety pojawia się często, mocz wydalany jest opornie i powoli, czemu towarzyszy ból. Dla tego typu inkontynencji typowe jest również nietrzymanie moczu w nocy.
  • U mężczyzn w wieku podeszłym może dojść do wysiłkowego nietrzymania moczu. Wraz z procesami starzenia organizmu mięśnie dna miednicy ulegają osłabieniu, a drobny bodziec, taki jak śmiech czy kichanie może spowodować niekontrolowane wydalanie moczu.

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn

Istnieje kilka sposobów na to, jak leczyć nietrzymanie moczu u panów. Najrozsądniejszą sytuacją jest zawsze konsultacja ze specjalistą urologiem – nie zaszkodzi jednak wspomóc terapii domowymi metodami zwalczania wstydliwego problemu.

Nietrzymanie moczu – leki

Leczenie farmakologiczne jest koniecznością przy nietrzymaniu moczu związanym z przerostem prostaty. Wówczas lekarz przepisuje tabletki na nietrzymanie moczu zmniejszające napięcie mięśni pęcherza i gruczołu krokowego bądź leki zmniejszające objętość prostaty. Przerost prostaty można leczyć również operacyjnie.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

Gdy przyczyną nietrzymania moczu jest nadreaktywność pęcherza, pomocne mogą okazać się ćwiczenia kontroli zwieracza oraz wypieracza cewki moczowej. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu warto wypróbować treningi dedykowane mięśniom Kegla.

Zmiana trybu życia

Leczenie nietrzymania moczu nie może obyć się bez wprowadzenia zdrowych nawyków do codzienności. 

  • Należy ograniczyć żywność, napoje i używki osłabiające pęcherz (m.in. alkohol, ostre przyprawy, napoje gazowane).
  • Warto zadbać o odpowiednią perystaltykę jelit, by zapobiec zaparciom, które niekorzystnie wpływają na mięśnie dna miednicy. Spożywaj produkty bogate w błonnik i pij dwa litry wody dziennie.
  • Rzuć palenie – papierosy źle wpływają na funkcjonowanie dróg moczowych.

Z nietrzymaniem moczu u mężczyzn można sobie poradzić – najlepszym rozwiązaniem okaże się konsultacja z urologiem. Aby ograniczyć dolegliwości domowymi sposobami, warto wprowadzić zmiany w jadłospisie, zrezygnować z używek oraz stosować ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy.

Autorka: Joanna Stanuch